0-3 AY BEBEK GELİŞİMİ NASILDIR?

0-3 AY BEBEK GELİŞİMİ NASILDIR?

0-3 AY BEBEK GELİŞİMİ NASILDIR?

Bebekler, doğdukları andan itibaren duyarlar ve görürler. Minik bebeğinizin ilk andan itibaren ihtiyaçları bellidir. En çok kokunuzu duymaya, sizi hissetmeye ihtiyacı vardır. Neticede dünyaya gözlerini yeni açtı ve ilk sizi gördü. Anne karnında da hep sizi hissetti, sesinizi dinledi. Ona masallar anlattınız, ninniler ve şarkılar söylediniz. Güdüsel olarak bir sizi bildi, sizi tanıdı. Aynı bedende yaşadınız, sonuçta. Nasıl da güzel bir histi değil mi, beraber olmak. Aynı anda çoğu şeye tanıklık ettiniz. Şimdi de beraber büyüyeceksiniz. Birlikte tecrübe edeceksiniz, dünyayı, yaşamı. Hiçbir şeyin kolay elde edilemeyeceğini öğreteceksiniz ona. Düştüğünde, kalkmasını, hatalar yaptığında onlardan ders çıkarmasını, yaşamayı öğreteceksiniz aslında. O da size sorumluluğu öğretecek, yeniden umutla dolduracak kalbinizi, birine koşulsuz bağlanmayı ve karşılık beklemeden sevmeyi öğretecek. Ne çok şey var değil mi birlikte yaşayıp, göreceğiniz. Şimdi gelelim konumuza 0-3 aylık bebek gelişimi nasıldır ?

   0-3 AY BEBEK GELİŞİMİ NASILDIR?

 • Öncelikle ilk ayları birlikte geçirmeye özen gösterin. (Uzmanlar 2 yaşa kadar bunun öneminden bahsediyor. Fakat ben, özel sektörde de çalışan annelerimiz olduğundan bu şekilde ifade ediyorum.
 • Bebeğiniz henüz oyun oynayamasa da gözleriyle bir oyuncağı takip edecek, bazen de gülerek yada ağlayarak tepki verecektir.
 • Ona, aynı anne karnındaki zamanlarda yaptığınız gibi ninni söylemeye, masal anlatmaya devam edin. Kendini güvende hissedecektir.
 • Bebekler, doğduklarında 20-25 cm kadar ötesini görebilirler. Bu yüzden yüzünüz, onun yüzüne yakın olsun. Sizi tanımasına izin verin.
 • Tepkileri uyuma ve ağlama arasında gidip gelse de henüz size kendini başka yollarla ifade etmeyi bilmiyor. O yüzden sakin olmanız çok önemli. Çünkü onu ancak siz sakinleştirebilirsiniz.
 • Başkalarının, “bırak kucağından, kucağa alışacak” sözlerine asla kulak asmayın. Bol bol kucağınıza alın, sevin. Kucağınıza da kokunuza da alışsın. Bebeğinizi kucağınıza alıp sevmeniz de ne zorluk olabilir ki.

 • Ayrıca önemli noktalardan biri de erken dönemde bebeğinizi; sağa, sola dönük yada yüzüstü yatırmanızdır. Beslenmesinden sonra uyumak isteyeceğinden bu yatış pozisyonu onun için daha sağlıklı olacaktır.
 • Bebeğiniz 3.ve 4. haftalara geldiğinde yavaş yavaş bir beslenme rutini oluşturmaya başlayacaksınız. Artık ihtiyaçlarına karşılık verebiliyor olmanız, size de iyi gelecek. Hatta bazen birkaç saat uyanık kalabildiğini görüp mutlu olacaksınız. Birde minik minik sesler çıkarttığını duyduğunuzda, dünyalar sizin olacak.
 • İlk aylarda baş ve boyun kontrolünün kazanılması en önemli aşamalardandır. Baş ve boyun kontrolü, birinci ayın sonunda kazanılmaya başlar.
 • İlerleyen dönemlerde ise, 2 ve 3. aylarda artık yanınızda huzurlu olduğunu göreceksiniz. Gülümsemenize karşılık verecek, bakışı ve duruşu değişecek. Başını kaldırıp, etrafa kısa süreli de olsa bakabilecek duruma gelecek. Ağlamaları ve tepkileri bu dönemde artış gösterecek ve siz nasıl büyüdüğüne şahit olacaksınız.
 • Bu dönemde bebeklerin başı, gövdesinden daha büyük görünebilir ve yine gözle görülür bir şekilde tombullaşabilir.
 • Gövde kontrolü bu dönemde yani 3. ayda kazanılmaya başlar. Bebek elinden tutup kaldırıldığında çaba harcayıp, başını da dik konuma getirebilmeyi amaçlar. Harcadığı bu çaba gövde kontrolünün bir göstergesidir. Ayrıca yine bu aylarda bebeğinizde üzüntü ve sevinç ifadelerini net bir şekilde anlamaya başlayabilirsiniz. Bebeğinizin tutumuna göre onu sarıp sarmalamanız her zaman ona iyi gelecektir.

Bebeğinizin bu erken dönemde size bağlanması gerçekten çok önemli bir durum. Çünkü bu sevgi bağı ömür boyu sürecek. Başkalarının annelik tecrübelerinin, yap ya da yapma diye verdikleri emirlerin, sürekli eleştiri halinde sergiledikleri davranışların sizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin. Bebeğinizin annesi sizsiniz. Ona en iyi siz bakarsınız, unutmayın.

Bu beklenen gelişim hedefleri doğrultusunda bebeğiniz akranlarına göre geride kalıyorsa, mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

https://bebegimizoldu.com/

 

 

 

 

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.