0-6 AY BEBEK GELİŞİMİ VE YAPABİLECEĞİ HAREKETLER

0-6 AY BEBEK GELİŞİMİ VE YAPABİLECEĞİ HAREKETLER

Merhaba sevgili anneler. Bebekler büyürken onlara eşlik eden en daimi arkadaşları genellikle anneleridir. Annelerin en çok merak ettiği şeylerden biri ise bebeğinin gelişimidir. Acaba bu ay neler olacak? Acaba ne zaman oturur? Ne zaman baba der? Of ne zaman… gibi cümleler sürüp giderken size en olağan gelişim örnekleri hazırladım. Buyurun bakalım.

  • 1. Ay bebek gelişimi;

Bu ayda bebeklerin en iyi iletişim şekli tabiki de ağlamaktır. Altını kirlettiğinde, acıktığında veya gazı olduğunda tepkilerini hep ağlayarak verir. Bu ayda elleri genellikle yumruk şeklindedir. Bebeğinizin görüş mesafesi oldukça kısadır. O yüzden bebeğinizle göz teması kuramayabilirsiniz, endişelenmeyin. İnsan seslerine oldukça duyarlı olan bebeğiniz, anne karnından sizin sesinize alışıktır ve sizin konuşmanız onu rahatlatarak kendini iyi hissettirecektir. Bebeğinizle bol bol konuşup iletişimin temellerini atabilirsiniz.

  • 2. Ay bebek gelişimi;

Bu ayda bebekler ağlama dışında bazı sesler de çıkarmaya başlarlar. Kendi sesini dinlemek çok hoşuna gider ve minik çığlıklar atarlar. Bebeğiniz artık iyi bir dinleyici olmaya başlamıştır. Tanıdık seslerle yeni sesleri birbirinden ayırırlar. Artık bebeğiniz çevresiyle ilgilenmeye başlar. Ani seslerden irkilip tepki verir. Tutma refleksi gelişmeye başlar ve oyuncakları 1-2 saniye elinde tutar. Ağlama şeklinden ne için ağladığını anlamaya başlayabilirsiniz. Ellerini keşfeden bebeğiniz onları uzun süre ellerini izler. Elleri ayakları sürekli hareket halindedir.

  • 3. Ay bebek gelişimi;

Bebeğiniz artık anne ve babasını çok iyi tanıyor. Öyle ki sizi görünce heyecanlandığını hatta sevinç çığlıkları attığını görebilirsiniz. Agu benzeri sesleri çıkaran bebeğiniz artık çevresiyle daha da ilgilenmeye başlar. Onunla göz teması kuran herkese gülümser. Kasları daha da gelişen bebeğiniz artık kafasını tamamen dik tutabilmektedir. Yüzüstü yatırıldığında ellerinden destek olarak göğsünü havaya kaldırır. Bu ayda el göz koordinasyonu gelişmeye başlayan bebeğiniz oyuncağa uzanıp eline alıp onu incelemek ister. Bazen sırf ilgi görmek için ağladığını görebilirsiniz. Ağladığında herkesin onun başına toplanacağını bilir. Siz onun gözlerinin içine bakıp konuşunca sevimli sesler çıkararak, dil çıkararak neredeyse size cevap vermeye çalışır. Bu ayda hareketleri daha da artacağı için düşebileceği bir yerde yalnız bırakmamanız gerekir. Oyun halısına yatırmanız güzel fikir. Fakat ulaşabileceği yerlerde küçük cisimler olmadığından emin olun.

  • 4. Ay bebek gelişimi;

Çevresine karşı ilgisi daha da artan bebeğiniz çevresiyle iletişim kurmaya çabalar. Görme yetisi de artık oldukça gelişmiştir. Bu ayda bebekler bir tarafından diğer tarafına dönebilmektedir. Yüzüstü bıraktığınız bebeğinizi bir anda sırtüstü pozisyonda görebilirsiniz. Oral dönemi artık tamamen başlamıştır. Ellerini ve eline aldığı her şeyi ağzına götürür. Dünyayı ağzıyla keşfetmeye hazırdır. Elindeki oyuncağı almanıza itiraz eder. Uzağında kalan bir oyuncağa ulaşmak için var gücüyle çabalar. Oyuncağı bir elinden diğer eline geçirmeye çalışır.

  • 5. Ay bebek gelişimi;

Bu ayda bebeğinizin çıkardığı sesler artarak devam eder. Kendi ismini algılayıp seslendiğinizde size doğru bakar. Annesi odadan çıktığında ağlar. Geri geldiğinde sevinç çığlıkları atar.  Bebekler anneleri bulunduğu odadan çıkınca geri gelmeyeceğini düşündükleri için annelerinin arkasından ağlarlar. Bunun önüne geçebilmek için odanın kapısından çıkıp cee-eee yaparak gittiğinizde geri gelebileceğinizi ona öğretebilirsiniz. Bu onu da sizi de rahatlatacaktır. Bebekler bu ayda yabancı birini gördüğünde tedirgin olup ağlamaya başlayabilirler. Bu ayda bebekler bir yerden bir yere yuvarlanabilmektedir Oturtulduğunda başını dik tutabilir. Onunla konuşan kişiyi dikkatle dinler ve dudak hareketlerini takip eder.

  • 6. Ay bebek gelişimi;

Bu ayda bebeğiniz yüzüstü yatarken oturma pozisyonuna geçebilir. Her yöne dönebilirler. Bu ayda az bir yastık desteğiyle rahatlıkla oturabilir ve hatta bu ayda emekleyebilir. Sebep sonuç ilişkisini öğrendiği bu ayda elindeki oyuncağı yere bırakarak düşüşünü seyreder. Yere düşen oyuncağın çıkardığı ses çok hoşuna gider ve bu sebeple bunu sık sık tekrarlar. Dede, baba gibi tekrar eden heceleri söylemeye çalışır. Sesinizin tonunun ne anlama geldiğini anlar. Bu ayda ayakları çok dikkatini çekebileceğinden ayaklarıyla oynayabilir. Tanıdığı herkese gülücükler saçarak onunla oyun oynanmasını ister. Artık bebeğiniz günlük işlerinizde size eşlik edebilecek duruma gelmiştir. Mesela mutfakta yemek yaparken onu kısa süreliğine mama sandalyesine yanınıza oturtabilirsiniz. Bebeklerin bu aylarda uzun süreli oturtulmasının önerilmediğini unutmamalısınız.

Her bebeğin gelişimi kendine has olup burda yazan gelişim örnekleri ortalama olarak yapılan varsayımların derlemesidir. Bazı bebekler aynı hareketi bir ay sonra yaparlar, bazı bebekler bir ay önceden yapabilir. Hepsi normal kabul edilir. Bebeğinizin en iyi gözlemcisi siz ebeveynler olarak olumsuz bir durum hissettiğinizde doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayın.

https://bebegimizoldu.com/6-12-ay-bebek-gelisimi-ve-yapabilecegi-hareketler-bebekler/

Sağlıklı günler…

Related Posts

6 thoughts on “0-6 AY BEBEK GELİŞİMİ VE YAPABİLECEĞİ HAREKETLER

  1. 6 aylığız ama yüz üstü yatarken dönerek oturmak şuan bize uzak gibi 🙈 ama inşallah en kısa zamanda yaparız 😇 yazı için teşekkürler

    1. Her bebeğin gelişimi farklıdır tabiki. Yakındır yüz üstü yatarken dönmeler. Biz teşekkür ederiz bizi takip edip yorum yazdığınız için sevgiler ayşenur hanım, sağlıklı günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.