10 MADDEDE HAMİLELİK BELİRTİLERİ

1-) Adet gecikmesi

Hamileliğin şüphesiz en önemli belirtilerinden biridir. Her ay düzenli olarak adet oluyorsunuz ve bir de baktınız bu ay adet günü geldi ama yok! Hemen akılda o soru; hamile miyim?

Tabiki adet gecikmelerinin hormonal sebepleri de olabilir. Öyle bir durum yoksa hemen bir hamilelik testi alıp bakmaya ne dersiniz 

2-) Göğüslerde hassasiyet

Göğüslerde ağrı, şişkinlik,hassasiyet gebeliğin erken belirtilerinden biridir. Aynı belirtiler adet öncesinde de yaşanabildiğinden ikisi birbirine katılabiliyor. Ama bunlara ek olarak bazı kişilerde göğüs ucunun renginin koyulaşması da belirleyici olabilir.

3-) Yorgunluk ve uyku hali

Hamilelik hormonu olan progesteronun yükselmesiyle hamileliğin ilk haftalarında yorgunluk, halsizlik ve uyku hali hissedebilirsiniz. Sabahları yataktan kalkmak normalden daha zor hale gelebilir. Kendinizi televizyon karşısında uyuklarken bulabilirsiniz.

4-) Vajinal akıntının artması

Hamileliğin ilk haftalarında östrojen hormonunun artmasıyla yumurtalıklar daha aktif çalışır. Bu sebeple de koyu kıvamlı, şeffaf ve kokusuz akıntınız olabilir. Akıntı rengi şeffaf değilse ve kötü kokuyorsa mutlaka doktorunuza başvurun.

5-) Kokulara karşı hassasiyet

Eskiden sizi rahatsız etmeyen kokular, hamilelik döneminde sizi epey zorlayabilir. Özellikle yemek kokularına bu dönemde katlanmak pek mümkün olmayabiliyor. Hatta eşinizin sıktığı parfüm yüzünden bile öğürerek banyoya koşabilirsiniz.

6-) Mide bulantısı-Baş dönmesi

Hamileliğin ilk haftalarında artan hormonlar hazmı zorlaştırıp mide bulantısına sebep olabilir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde rahmin büyüyüp mideye baskı yapmasıyla da bulantı şikayeti görülebilir. Bulantı şikayetlerinin genellikle sabahları arttığı söylenir. Mide bulantısına çoğu zaman baş dönmesi de eşlik edebiliyor. Tabiki bu kişiden kişiye değişen bir durumdur.

7-) Lekelenme

Gebeliğin en erken belirtilerinden biridir lekelenme. Yumurtanın döllenmesi sırasında bu lekelenme tarzındaki kanama normaldir. Şüpheli bir kanama olduğunu düşünürseniz mutlaka doktorunuza başvurunuz.

8 -)Sık idrara çıkmak

Büyüyen rahmin mesaneye baskı yapması sonucu çok sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

9-) Bel ve karın ağrısı

Hamileliğin başında hissedilen bu ağrılar bebeğin rahme yerleşmesinden kaynaklanıyor olabilir. Şüpheli ya da artan ağrılar için hemen doktoruna başvurunuz.

10-) Ruh halindeki değişiklikler

Hamilelik ile birlikte hormonal dengeler bozulur ve anne adayının ruh halinde ani değişmeler meydana gelebilir. Birden bire ağlamaya başlayabilir ya da en ufak şeye sinirlenebilirsin.

Elbette ki bu belirtileri yaşayan her kadın hamile demek değildir. Ama bunlar olağan ve ortalama bir hamilenin yaşadığı ya da yaşayabileceği durumlardır. Sağlıklı ve mutlu günleriniz olsun 

https://bebegimizoldu.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.