2 yaş sendromu!

Çocuk yetiştirmenin zorluğunu anne babalar çok iyi bilir. Birde bu zorluklara yaş sendromları eklenir ki bu işleri daha da zorlaştırır. Çocukların her yaşı ayrı bir sendromdur. Ama en zoru şüphesiz 2 yaş sendromudur. Diğer adıyla crazy two (çılgın iki).

2 yaş hem bebekler için hem de anne baba için zorlu bir dönemin başlangıcıdır. 2 yaş bebeklik döneminin bitişi, çocukluk döneminin başlangıcı kabul edilir. Her çocuğun gelişimi kendine özgü olduğu için bu dönemin başlangıç ve bitiş zamanları farklılık gösterir. 2 yaşına gelen bebeğiniz artık bebeklikten çıkmıştır ve bu durumun kendi de gayet farkındadır. Bu farkındalıkla bağımsızlığını ilan etmek ister, ben bir bireyim, benim de kendi doğrularım, kendi isteklerim var demeye çalışır. Tüm hareketleri bu cümleleri doğrular. Daha önce anne babasının onun hakkında verdiği her kararı artık kendi vermek ister. Ne yiyeceğinden tutun da ne zaman uyumasına gerektiğine hatta hangi koltuğa oturmak istediğine bile kendi karar vermek ister. Böylelikle ebeveynler ve çocuk arasında çatışmalar başlamış olur. Bu dönemde çocuklar ‘hayır’ kelimesini sıklıkla kullanırlar. Hatta dilene dolanmış kelimedir artık bu. Olur olmaz her şeye hayır diyebilir. İyiye de kötüye de.

İstediklerini ağlayarak yaptırmaya çalışırlar. İnatlaşma, hırçınlık, şiddete meyillilik, kendi kendine zarar vermeye çalışma, kendini yere atma gibi olaylar görülebilir. Bu zamana kadar uğraşıp düzene sokmaya çalıştığınız uyku ve beslenme düzeniniz de büyük olasılıkla bozulacaktır. Bu değişik ruh halleri elbette bunları da fazlasıyla etkileyecektik. Tabi biz şuan 2 yaş sendromunu dolu dolu geçirebilecek bir çocuktan bahsediyoruz. Her çocuk aynı değildir. Kimi çocuk bu dönemi daha sakin ve daha hızlı atlatabilir. 

Anne ve baba bu dönemdeki davranışları nasıl olmalıdır?

Her şeyden önce sabır diyorum. Bolca ihtiyacınız olacaktır . Unutmayın ki çocuğunuz büyüyor ve takdir edersiniz ki bu öyle kolay bir şey değildir. Sizin desteğinize çokça ihtiyacının olduğu bir dönemden geçiyor. Sizin yapmanız gereken bir diğer şey ise bu dönemde çocuklara aşırı kısıtlayıcı ve aşırı ısrarcı davranmamak gerekir ve onlarla inatlaşmamanızı tavsiye ederim. O sütü hemen bitir, sütünü içmezsen sana çizgi film açmam gibi söylemler kullanmamak gerekir. Yemek konusunda inatlaşmaya gidilirse çocukta ciddi iştah sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bunu hiçbirimiz istemeyiz öyle değil mi!

Bunları azaltmak için, bozulacak uyku düzenini daha kolay yoluna koymak için mümkünse çocuğun günlük enerjisini atabilecek aktiviteler yapılmalı. Anne baba ile kaliteli zaman geçirmek çocuğa iyi gelecektir. Onunla oyunlar oynayın, resimler çizin, bol bol sarılın, sık sık onu ne kadar çok sevdiğinizden bahsedin, kucaklaşın …

Gelelim ardı arkası kesilmeyen sorulara. Sürekli sorulan bu ne? bu ne demek? gibi sorulardan da bunalabilirsiniz. Ama bıkmadan sorulan sorulara sizden de bıkmadan cevap gelirse çocuğunuz öğrenmeye, gelişmeye daha da açılacaktır. Ona bu fırsatı verin ki merak duygusu törpülenmesin. Anlaşma sağlayamadığınız birçok konu olacaktır. Böyle durumlarda açık ve net bir şekilde fikrinizi söyledikten sonra sessiz kalmayı ne kadar sinirlenseniz de sesinizi yükseltmemeye ve çocukla inatlaşmamaya özen gösterin.  Bu sürecin geçici olduğunu unutmayın. Önemli olan çocuğun kişiliği zarar görmeden, onun cesaretini, merak duygusunu, özgüvenini zedelemeden, ebeveyn-çocuk arasındaki bağı koparmadan atlatmaktır. Güzel tarafından bakalım güzel taraflarını görelim. Her gün büyütmek için gözünün içine baktığınız çocuğunuz büyüyor. Size düşen bu süreci en kolay ve en güzel şekilde geçirmeye çalışmak ve çocuğunuzu mutluluk, huzur içinde büyütebilmek.

İyi günler

Related Posts

One thought on “2 YAŞ SENDROMU !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.