6-12 AY BEBEK GELİŞİMİ VE YAPABİLECEĞİ HAREKETLER

6-12 AY BEBEK GELİŞİMİ VE YAPABİLECEĞİ HAREKETLER

Merhaba sevgili anneler. Bebekler ay ay gelişimine kaldığımız yerden devam ediyoruz. 0-6 ay bebek gelişimi ile ilgili makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

https://bebegimizoldu.com/0-6-ay-bebek-gelisimi-ve-yapabilecegi-hareketler/

İlk 6 ayı geride bırakmanızın ardından dış dünyaya iyice alışan bebeğinizin gelişimi hızla sürüyor. Bakalım yılın ikinci yarısında sizleri neler bekliyor. Buyurun bakalım…

7. Ay bebek gelişimi;

Gelişimi gözle görülür şekilde hızla devam eden bebeğiniz bu ayda sırt üstü yatarken yüzüstü pozisyona dönebilir. Yüz üstü yatarken kollarından kuvvet alarak kendini geri doğru ittirebilir. Tamamen desteksiz bir şekilde oturabilir. Ellerini artık daha iyi kullanan bebeğiniz alkış yapabilir, el sallayabilir veya iki oyuncağı birbirine vurarak sesler çıkartabilir. Ayaklarını ağzına sokabilir. Bebeklerin yabancı bilmesi en yoğun bu ayda meydana gelmektedir. Ayrılık korkusunun çok yoğun olduğu bir aydır. Annesinin onun bırakıp gideceğini sanıp endişelenebilir.

8. Ay bebek gelişimi;

Bu ayda bebekler elindeki bir oyuncağı bilinçli bir şekilde yere bırakabilir. Daha sonra da bıraktığı yerden geri alabilir. Elindeki nesneyi iki eli arasında gezdirebilir. Biri elinden oyuncağını aldığında sinirlenip tepki gösterebilir. Yabancılardan utanmaya başlayabilir. Bazı kelimeleri net bir şekilde söylemeye başlayabilir. Uzaktaki bir oyuncağı emekleyerek gidip alabilir. Bebekler için en tehlikeli zamanlar olan düşme çarpma zamanları genellikle bu ayda başlar. Neler yapabileceğinizi kestirip gerekli önlemleri alabilirsiniz. Ama hiç bir zaman onun merak duygusunu, keşfetme arzusunu baskılamamalısınız.

9. Ay bebek gelişimi;

Bu ayda artık bebekler kendi başına emekleyebilir. Tutunarak ayağa kalkan bebeğiniz artık koltuk kenarlarına tutunarak sıralamaya başlayabilir. Duyduğu sesleri ya da dikkatini çeken bir hareketi taklit etmeye çalışabilir. Bardaktan kendi kendine su içebilir. Ufak tefek üst ıslatma kazaları kaçınılmazdır. İnce motor gelişimi de gelişen bebeğiniz baş parmak ve işaret parmağını kullanacak küçük nesneleri tutabilir.

10. Ay bebek gelişimi;

Tepkilerini hep ağlayarak gösteren bebeğiniz artık yavaş yavaş işaret ederek sizden bişeyler istemeye başlayabilir. Sizin söylediklerini tekrarlayabilir. Anne baba gibi temel kelimeleri söyleyebilir. Oturur pozisyondayken kendi kendine ayağa kalkabilir. Desteksiz bir şekilde ayakta durabilir. Hayır kelimesinin anlamını bilir. Fakat bunu her zaman dikkate almaz. Ce-ee oyununu artık kendi de yapabilir.

11. Ay bebek gelişimi;

Bebeğinize sorduğunuz bir soruya artık işaret ederek cevap alabilirsiniz. Mesela ‘Deniz oyuncağın nerede?’ Diye sorduğunuzda size oyuncağını gösterebilir. Almasını istediğiniz bir oyuncağı yürümüyorsa bile son derece profesyonel bir şekilde emekleyecek gidip alabilir. Kendi kendine su içebilir. Kaşığını ağzına götürebilir. Düşmeden ayakta durabilir. Belki birkaç adım atabilir. Henüz hiç atmayadabilir. Birçok kelimenin anlamını algılayabilir. Anne baba dışında yeni kelimeler de söylemeye başlayabilir. Karşılıklı oturup top oynamaya başlayabilirsiniz. Sizin ona yuvarladığınız topu o da size yuvarlayabilir.

12. Ay bebek gelişimi;

Artık bir yere örtü örtmeniz çok zordur. Bebeğiniz buna izin vermez. Koltuklara tırmanmaya da çoktan başlamıştır bile. Çekmece karıştırmak, dolapları açarak içlerini boşaltmaya çalışmak bu aydan itibaren boy göstermeye başlayacaktır. Merak duygusu gün geçtikçe artan bebeğiniz sürekli hareket halindedir ve sürekli bir şeylere ulaşmak ister. Onun merak duygusunu törpülemeden güvenlik önlemlerinizi artırabilirsiniz. Bu aydan itibaren artık sık sık oyuncak sepetini komple yere boşaltılmış olarak görebilirsiniz. Bol bol oyuncak toplamanız gerekecektir. Nesneleri atmayı beta bir yerlere vurmayı çok seveceği bir aydır. Bu ayda desteksiz yürümeye başlayabilir. Bu ayda bebekler emeklemede çok iyi oldukları için yürümekte zorlandığı her an emekleme moduna geri dönebiliyor.

Her bebeğin gelişimi kendine has olup, burda yazan gelişim örnekleri ortalama olarak yapılan varsayımların derlemesidir. Bazı bebekler aynı hareketi birkaç ay sonra yaparken, bazı bebekler birkaç ay önceden yapabilir. Hepsi normal kabul edilir. Bebeğinizin en iyi gözlemcisi siz ebeveynler olarak olumsuz bir durum hissettiğinizde doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Sağlıklı günler…

Related Posts

One thought on “6-12 AY BEBEK GELİŞİMİ VE YAPABİLECEĞİ HAREKETLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.