AİLE PLANLAMASI NEDİR? NİÇİN ÖNEMLİDİR?

AİLE PLANLAMASI NEDİR? NİÇİN ÖNEMLİDİR?

AİLE PLANLAMASI NEDİR? NİÇİN ÖNEMLİDİR?

Aile planlaması nedir? Niçin önemlidir? Öncelikli olarak aile planlaması tanımını tam anlamıyla anlamak gerekir. Aile planlaması; evli çiftlerin diledikleri zaman çocuk sahibi olmalarını ve istemediklerinde ise gebeliklerin engellenmesi amacını gütmektedir.

Yani düşünülenin aksine, aile planlamasının çocuk sahibi olmayı engelleme gibi bir amacı yoktur. Burada önemli olan nokta çiftlerin hem maddi hem de manevi olarak hazır olup olmadığıdır. Yani çocuk doğmadan önce uygun ortamı hazırlamak, gereken planları yapmak aile planlamasının konularındandır.

AİLE PLANLAMASI NEDİR? NİÇİN ÖNEMLİDİR?
Aile planlaması nedir? 

Aile planlamasının amacı;

Ailelerin kendi iradeleri ile diledikleri sayıda, diledikleri zamanda çocuk sahibi olmalarını sağlamak, aileleri üreme sağlığı konusunda eğitmek, anne ölümlerini engellemek, yüksek riskli ve istenilmeyen gebelikleri önlemek, çocuk sahibi olmak isteyenlere tıbbî yardım vermek ve çiftlere aile planlaması konusunda yardımcı olmaktır.

Nüfus, doğal olanakları ve ekonomik kaynakları zorlayıcı bir şekilde artıyor ve toplumda olumsuz etkilere yol açıyorsa, aile planlaması şarttır. İş olanaklarının artması ile birlikte kentlerde ailelerin daha iyi ekonomik fırsatlar yakalaması, sosyal güvencelere sahip olmaları, yaşam standartlarının iyileştirilmesi ve kadınların iş hayatında daha fazla rol alması için bu önemli bir noktadır.
Ayrıca çocukların daha güvenilir ve mutlu ortamlarda büyümeleri için de aile planlamasına ihtiyaç vardır.

Evlenecek çiftlerin evlenmeden önce gerekli sağlık muayenelerinden geçmeleri, toplum sağlığı açısından son derece önemli olmakla birlikte çiftlerde, kronik nefrit, tüberküloz, kalp rahatsızlıkları, frengi, AIDS gibi hastalıklarının varlığının önceden saptanmış olmasının da büyük yararı vardır.
Şimdi gündemde olan sevindirici haberlerden biri de çiftlere SMA hastalığı testinin yapılacak olmasıdır ve bu umut niteliğindedir.

Aile planlaması niçin önemlidir?

  • Toplumda sağlıklı anne ve çocuk oranı artar.
  • Bebek ve anne ölümleri azalır.
  • Bebeklere bulaşma riski bulunan hastalık sayısı azalır.
  • İstenilmeyen gebelik oranları düşer.
  • Çiftler arasında sağlıklı bir cinsel hayat olur.
  • Toplumda mutlu ve huzurlu yaşayan insan sayısı artar.
  • Toplumun beslenme, barınma, eğitim, sağlık ve çevre faktörleri iyileşir.
  • Sağlık harcamalarında azalmalar olur.

Ayriyeten aile planlaması içerisinde doğum kontrol yöntemleri de mevcuttur. Bunlar; doğum kontrol hapları, rahim içi araçlar ve kondomla korunma yöntemleridir.

Sonuç olarak aile planlaması çok önemlidir. Aile olmadan önce aile planlaması eğitimi almak isteyenlere gerekli eğitimler, uzmanlar tarafından verilir. Bu sayede gerekli refah ortamı sağlanır. İlişkiler de daha sağlıklı bir hale gelir.

Sağlıklı günler dilerim.

https://bebegimizoldu.com/mutlu-bir-evlilik-icin-tavsiyeler/

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.