AİLE VE ÇİFT TERAPİSİNİN ÖNEMİ NEDİR?

AİLE VE ÇİFT TERAPİSİNİN ÖNEMİ NEDİR? 

AİLE VE ÇİFT TERAPİSİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Aile ve çift terapisinin önemi nedir? İlişkiler için kalıcı mutluluğu sağlayabilmek ve olumlu değişimlerle çiftlerin ya da tüm aile bireyleri arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi adına yapılan bir psikoterapi türüdür.

"<yoastmark

Aile ve çift terapisinin önemi nedir ?

Çift terapisinde güdülen amaç;

çiftlerin birbirleri adına daha iyi bir anlayış içinde davranışlarını olumlamaktır. İlişkilerinde hedefledikleri noktaya gelmelerine yardımcı olmaktır. Çift terapisi, çiftlerin ilişkilerindeki problem ve anlaşmazlıkları anlama, kabul görme, çözmeyi sağlar. Aralarındaki iletişimi arttırmaya yönelik bir terapi şeklidir. Bu terapide çiftler arasındaki farklı yanları uzlaştırabilme ve sağlıklı tartışma becerileri kazandırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Çiftlerle çalışırken hatalı ya da suçlu kişi aranmamalıdır. Çift terapisti bir hakim değildir. Bulunduğunuz ortam da adliye değildir. Terapist, haklı haksız gözetmez ve buna karar vermez. Çift terapisinde sorunu çözmek adına iki tarafın da sorumluluk alması gerekmektedir.

Herkes ilişkisinde sorun yaşayabilmektedir. Bazen bunu dile getirmek bile zorlaşabilmektedir. Ama çiftler bu sorunları aralarında konuşabiliyor, iki tarafta anlaşılabildiğini hissediyorsa, kendi fikirlerini korkmadan ortaya koyabiliyor ve ortak bir çözüm yoluna ulaşabiliyorlarsa terapiste ihtiyaç duymadan sorunlarını çözebilirler. Fakat, tüm yollar denenmesine rağmen, eşler duygularını açmakta, birbirlerine güvenmekte zorlanıyorlarsa yardıma ihtiyaçları var denektir. Ayrıca bağırma, aşağılama, şiddet ve aldatma durumları varsa, ilişki her geçen gün yıpratıcı oluyorsa, mutlaka bir aile terepistine ihtiyaçları vardır. Bu durumda çekinmeden bir terapiste başvurabilirler. Ayrıca eğer çiftlerin ayrılmaları kaçınılmaz olmuş olsalar bile terapistler bu duruma her iki taraf zarar görmeden olabilecek en sağlıklı şekilde son vermelerini sağlayabilmektedir.

Aile ilişkilerinde, eşiyle, çocuklarıyla ya da ebeveynleriyle problem yaşayan kişiler ya da evlilik öncesinde de ilişkisinde sorun yaşayanlar aile ve çift terapisinden yararlanabilirler. Aile ve çift terapisinin ilişkileri düzenlemek adına, ilgilendikleri alan sanılanın aksine oldukça geniştir.

Her ilişkinin kusursuz ilerlemesi mümkün değildir. Ayrıca her evliliğin de mükemmel olduğu söylenemez. Neredeyse bütün çiftler evlilik hayatı boyunca birbirlerinden ya da dış etkenlerden kaynaklı birçok problemle karşılaşabilmektedir. Kimi zaman bu sorunlar bireyler tarafından çözülebilirken kimi zaman da çözülemeyecek duruma gelebilmektedir. Böyle zamanlarda evlilik sürecinin iyileştirilmesi ve sağlıklı ilişki kurma becerisini kazanabilmek konusunda danışmanlık almanın faydası çok büyüktür.

Mutlu günler dilerim.

https://bebegimizoldu.com/aile-planlamasi-nedir-nicin-onemlidir/

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.