AİLEDE ANNENİN ÖNEMİ

AİLEDE ANNENİN ÖNEMİ

Ailede annenin önemi . Anne, yapılan tüm yanlışlara rağmen merhametini esirgemeyen, sevgisiyle kucaklayan, saran, koruyan yegane varlıktır.

AİLEDE ANNENİN ÖNEMİ

Ailede annenin önemi

Hiçbir sevgi kesinlikle anne sevgisinin önüne geçemez. Öyle kutsaldır ki yeri, koşup yorulsanızda, yaralar alsanız da bir öpücüğüyle iyileştirir her şeyi. Ailenin olmazsa olmazlarıdır, anneler. Aileyi çekip çevirendir, yuva haline getirendir. Sımsıcaktır kalpleri. Kızsalar, incinseler bile kıyamazlar hiç evlatlarına. Annenin bir gülüşü bedeldir dünyalara. Hayatta nereye gelirsek gelelim, neleri başarırsak başaralım öncelikli olarak görmek istediğimiz şey, annemize yaşattığımız gurur duygusudur. Anneler onaylamadan geçerli olmaz hiç bir şey. Onlar tamam demeden tamamlanmaz hiç bir iş. Ailedeki karar mercii annelerdir. Hatta ataerkil toplumlarda bile bu böyledir. O zamanlar da bile gizli öznedir anne. Yüklem annedir, kelime annedir, cümle annedir… Çünkü anne her şeydir.

Bir ülkede toplum sağlıklı ve huzurlu olacaksa önce anneler mutlu olmalıdır. Çünkü toplumun geleceğinin teminatı annelerin elindedir. Ve o annelerin yetiştirdiği evlatlar, ülkeyi güzel yerlere getirebilir. Ailesi tarafından okutulamayan hatta okuma yazma bilmeyen anneler bile bu ülkeye; avukatlar, doktorlar, mühendisler, öğretmenler yetiştirip kazandırır. Bunun için de her türlü fedakarlığı ve özveriyi gösterirler. Ailenin ana temasıdır, onlar. Kadınlar, erkeklere göre fiziksel olarak güçsüzdür belki ama annelik olgusu
kadınlara bahşedilmiştir. Bunun yanında eski Türk toplumlarına bakıldığında kadına büyük değer verilmiş hatta devlet yönetiminde dahi söz hakkı tanınmıştır. Yaşanılan savaşlarda, gerek cephe gerisinde yaralara merhem olmuşlar gerekse de cephelerde erkeklerle birlikte omuz omuza savaşarak cesaretlerini tüm dünyaya kanıtlamışlardır.

Ailede annenin rolü

Çocuklar kişisel kazanım olarak karakterlerini, kişiliklerini öncelikle annesinden öğrenirler. İlk terbiyelerini, ilk takdirlerini, ilk cezalarını annelerinden alırlar. Sağduyu ve vicdanları bile annelerinin gösterdiği şekilde biçimlendirirler. Doğduğumuzdan andan itibaren her zaman annemizin biricik evladı, göz bebeği oluruz. Onlar için her zaman küçük ve masum kalırız. Çünkü anneler için çocukları hayatlarının en önemli parçasıdır. Çocuklar için de anneleri her zaman çok ama çok önemlidir. Dolayısıyla anneler, en yakın arkadaşınız, en sadık dostunuz ve zaaflarınızı kullanmayan tek sırdaşınızdır. Koşulsuz ve karşılıksız sevginin vücut bulmuş halidir onlar. Dinimizde de önemleri çok büyüktür. Bununla ilgili olarak Peygamber Efendimiz Hz.Muhammet (s.a.v) ” Cennet, annelerin ayakları altındadır.” demiştir. Bundan daha da güzel ifade edilemezdi elbette.

Annelerinizi üzmeyin ve henüz hayattayken değerlerini bilin. Geç olmadan sarılın ve sevdiğinizi söyleyin. Çünkü onları bu hayatta mutlu eden ve hayata bağlayan tek şey evlatlarına duydukları sevgi ve şefkattir. Hayatta olmayan annelerimiz için de yüce Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyorum mekanları cennet olsun.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.