AKTİF MESANE SENDROMU NEDİR?

AKTİF MESANE SENDROMU NEDİR?

Mesane; böbreklerden üretilen idrarı depolayan organdır. Aktif mesane ise; idrarı depolayan organın tam olarak dolmadığı zaman bile idrarı boşaltmaya çalışmasıdır.

İdrarı depolayan organ, kas yapılarından oluşur, kese şeklindedir ve yaklaşık 500 cc idrarı depolayabilme gücüne sahiptir. Günde 8 kereden fazla idrara çıkma, geceleri iki kere veya daha sık idrar yapmak için uyanma ile birlikte engellenemeyen şiddetli bir şekilde idrara sıkışma hissi ve idrarı kaçırma durumlarında bu sendromdan bahsetmek söz konusudur.

Bu sendromdan bahsetmek için öncelikle bazı hastalıkların dışlanması gerekir. Örneğin; idrar yolu enfeksiyonu, idrar torbasının tümör ve taşları, interstisyel sistit, diyabet, çok sıvı almaya bağlı fazla idrara çıkma durumu, idrar söktürücü ilaç kullanımı ve gebeliktir.

Aktif Mesane Sendromu Belirtileri Nelerdir ?

Ani idrara sıkışma ve bu durumu ertelememe.
Kasık bölgesinde kasılma, batma hissi.
İdrarı tutamama, kaçırma
Gece uyandıran idrar sıkışıklığı.
Sürekli idrara çıkma hissi ile sosyal yaşamdan uzaklaşma.

Tedavisi Nedir ?

Öncelikle uygulanan yöntem hastanın hayat tarzında yapması gereken değişikliklerdir. Örneğin; Sıvı alımının dengelenmesi, alkol ve kafein tüketiminin en aza indirilmesi, kilo kontrolü, pelvik taban kaslarını güçlendirici egzersizler hastanın hayat kalitesini arttırabilmektedir. Ancak bu değişiklikler bazı hastalarda tek başına yeterli olmayacaktır. Bu nedenle doktorunuz ilaçla tedavi yoluna da gidebilmektedir.
Öte yandan mesane botoksu, endoskopik tedaviler yani mesane içi botilinum toksin uygulaması da tedavi sürecine dahil edilebilir.

Sağlıklı günler dilerim.

Kadınlarda ilerki yaşlarda yaşanabilecek bir durum olan menapoz için aşağıdaki linke tıklayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

https://bebegimizoldu.com/menopoz-nedir/

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.