ANNE SÜTÜNÜ SAKLAMA KOŞULLARI

ANNE SÜTÜNÜ SAKLAMA KOŞULLARI

ANNE SÜTÜNÜ SAKLAMA KOŞULLARI

Anne sütünü saklama koşulları nelerdir? Dünya üzerindeki en besleyici besin kaynağı olan anne sütü, bebeğin gelişimine ve büyümesine katkı sağlarken bir taraftan da bebeğinizin bağışıklık sisteminin gelişmesinde büyük rol oynamaktadır.
Anne sütünün faydaları şüphesiz saymakla bitmez. Bu yüzden anneler, bebeklerinin emmeği istediği sürece emzirmekten yanadırlar. Emziren anneler, sağdıkları sütleri doğru koşullar altında, sütün kalitesini koruyarak sakladıkları takdirde herhangi bir problemle karşılaşmazlar.

ANNE SÜTÜNÜ SAKLAMA KOŞULLARI

Anne sütünü saklama koşulları sağlık bakanlığı

Sağlık Bakanlığına göre anne sütü saklama koşulları; oda sıcaklığı koşullarında (19-26°C) 3 saat, buzdolabında (0-4°C) 3 gün, derin dondurucuda (-18°C) 3 ay süre ile saklanabilmektedir. Süt saklama poşetlerine sütü sağdınız tarihi ve saati yazarak belirtmelisiniz. Böylelikle saklama sürelerini unutmaz ve sütün kullanım tarihinin geçmesini engellemiş olursunuz.

Anne sütünü saklamak için sağma makinelerinden faydalanabilirsiniz. Manuel süt pompalama cihazları veya otomatik sağma makineleri sütünüzü sağmanıza yardımcı olabilir. Elektrikli pompalar ile aynı anda iki memeden süt sağılabildiğinden özellikle çalışan annelere zaman açısından fayda sağlayabilmektedir. Cihaza, memeyi uygun bir şekilde yerleştirip çalıştırıldıktan sonra cihaz memeyi düzenli ritimlerle uyarmaya başlar. Vakum gücüyle birlikte memeden gelen sütü sağar. Böylelikle sağdığınız sütü saklamanıza yardımcı olur.

Aynı zamanda bazı bebekler anne sütünü, annesinin memesinden değil de biberondan içmeyi tercih ederler. Bu yüzden dondurucuda sakladığınız sütünüzü çözdürmeniz gerekmektedir. Dondurucuda sakladığınız sütünüzü direkt olarak oda sıcaklığına çıkarmak yanlış olacaktır. Bunun yerine dolabın soğutucu kısmına koyup yavaş yavaş kendiliğinden çözülmesine dikkat etmelisiniz. Soğutucu kısmından çıkarttığınız sütü sıcak suyla dolu bir kapta benmari usulü çözdürebilirsiniz. Ama sütü bu şekilde çözdürmek için zamanınız yeterli değil ise saklama poşetindeki sütü soğuk suyun altında tutarak çözdürmeniz doğru olacaktır. Hiç bir durumda dondurulmuş anne sütünün doğrudan ateşin üzerinde ısıtılması önerilmez.

Son olarak anne sütü adet olduğunuz tarihlerde tat değişimine uğrayabilir. Fakat bebeğiniz bu zamanlarda emmeyi reddetmez, sadece farklı bir tatla karşılaşabilir.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

https://bebegimizoldu.com/on-sut-ve-son-sut-nedir/

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.