ANNE VE BEBEK ARASINDAKİ DUYGUSAL BAĞ

ANNE VE BEBEK ARASINDAKİ DUYGUSAL BAĞ

ANNE VE BEBEK ARASINDAKİ DUYGUSAL BAĞ

Anne ve bebek arasındaki duygusal bağ. Bağlanma; anne ve bebek arasında tamamen doğal ve güdüsel olarak gelişen bir süreçtir.

Anne, bebeği daha doğmadan, ona bağlanır ve onun varlığından mutluluk duyar. Bebeğini gördüğü andan itibaren ona bağlanan anne, hayatı boyunca bu duygu ile yaşamayı öğrenir. Bebeğini koruyarak ona sevgi ve şefkat gösterir. Mümkün olan tüm zamanını ve ilgisini bebeğine ayırır. Bebek ise, sürekli annesinin kokusunu isteyerek bu bağın karşılıklı olduğunu annesine hissettirir. Her anne ve bebek birbirine doğal olarak bağlanır. Bu bağ zaman içerisinde hem fiziksel hem de psikolojik olarak artar ve gelişir. Uzmanların savunduğu güvenli bağlanma ise bebeğin kendisini güvende hissederek özgüvenli bir birey olarak yetişmesine katkı sağlar. Bu bakımdan anne ve bebek arasında görünmez bir duygu bağı gelişir. Okuduğum bir kitapta, annelerin çocuklarına zarar gelebileceği andan önce bunu hissedebildiklerinin gözlemlendiği yazıyordu. Yani çocuk başını koltuğa vurmadan önce annesi bunu hissediyor ve bu durum gerçekleşirken, ya bir şekilde onu koruyor ya da bu anlarda bir şekilde çocuğunun yanında olma arzusu yaşıyor. Hatta yine okuduğum bir yazıda göbek deliğimizin daima annemizi hatırlatmak için meydana geldiği yazıyordu.

ANNE VE BEBEK ARASINDAKİ DUYGUSAL BAĞ
Anne ve bebek arasındaki duygusal bağ

Tabii ki her duygu gibi bağlanma duygusu da her anne çocuk ilişkisinde farklılık gösterecektir. Bağlanma sürecinin daha etkili ve kolay olması için annenin bilinçli olması çok önemlidir. Anne, bebeği ile arasındaki ilişkinin başka hiçbir ikili ilişkide örneği olmadığını bilmelidir. Şüphesiz, annelik içgüdüsü bütün kadınlara bahşedilmiş, doğuştan gelen bir güdüdür. Bu güdü sayesinde kadınlar, herşeyi, herkesi sahiplenme dürtüsünü içlerinde barındırırlar. Bu nedenle normal bir hamilelik süreci geçiren her anne, bebeği ile kolaylıkla bağ kurabilir.

Mutlu ve huzurlu günler dilerim.

Bebeğinizle olan ilişkinin anne karnında başladığını konu alan yazımız için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://bebegimizoldu.com/bebeginizle-iletisiminiz-anne-karninda-basliyor/

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.