AŞERMEK

Hamilelikte en sık yaşanan hatta halk arasında şakası bile yapılan sevimli  bir durumdur aşermek . Kışın ortasında karpuz aşerip eşini manav manav gezdireni de duymuşsunuzdur, gecenin bir saati açık kebapçı arayanı da .Aşermeyi en basit şekilde tanımlayacak olursak kısaca ‘yiyeceklere duyulan özlem’ diyebiliriz. Örnek verecek olursak çilek aşermek ya da turşu aşermek en sık duyduğumuz, en çok aşerilen şeyler arasındadır. Halk arasında tatlı aşerenlerin erkek, ekşi aşerenlerin kız bebek sahibi olacağı söylenir. Tabi bu işin tamamen magazin eğlence boyutudur ve asla gerçeği yansıtmaz. Benim öyle oldu diyenler de tamamen tesadüf yaşamıştır. Aşermek gerçekten çok tuhaf bir his. İnsan bir yiyeceği düşündüğünde ya da kokusunu aldığında, bunu şiddetle tatma isteği duyuyor. 

 

AŞERMEK
AŞERMEK

Aşermek, halk arasında hamileliğin belirtisi gibi algılansa da her hamilelikte aşermek söz konusu olmayabilir. Bazı bilimsel çalışmalarda aşermenin anne adayının hormonal değişikliği ile ilgili olduğunu söylüyor.

Aşerme, bazı gıdaları tüketme isteği duyarken bazı yiyeceklere karşı da aşırı isteksizlik hatta iğrenme veya mide bulantısı olarak da kendini gösterebilir. Kokulara karşı hassasiyet ve kusma görülebilir. Bu durumda anne adayının dengeli ve yeterli beslenememesi söz konusu olabilir. Böyle durumlarda bir süre eşinizin veya aileden birinin yemek konusunda size destek olmasını isteyebilirsiniz. Bir süre yemek pişirmekten ve mutfaktan uzak durabilirsiniz. Yemekleri tüketirken de çok sıcak değil ılıkken tüketmeniz yemeğin konusunu azaltacaktır. Böyle bir durum yaşadığınızda, bu denli bulantı kusma ve beslenme sıkıntısı yaşadığınızda bu durumu mutlaka doktorunuzu  bildirmelisiniz. Doktorunuz kolay tüketebileceğiniz gıdalardan oluşan önerilerde bulunabilir. Bulantı ve kusma gibi şikayetleriniz çok artarsa, beslenmenize engel olacak seviyelere gelirse ilaç başlayabilir.  

Sağlıklı günler.

Related Posts

One thought on “AŞERMEK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.