BEBEĞİM KAKASINI YAPAMIYOR. NE YAPABİLİRİM? ÇÖZÜMÜ NEDİR?

BEBEĞİM KAKASINI YAPAMIYOR. NE YAPABİLİRİM? ÇÖZÜMÜ NEDİR?

BEBEĞİM KAKASINI YAPAMIYOR? NE YAPABİLİRİM? ÇÖZÜMÜ NEDİR?

Bebeğim kakasını yapamıyor ne yapabilirim ? Bebeklerde, sindirim sisteminin düzensizliği genelde beslenmesinden kaynaklanır. Bunun yanında eğer yeni doğan bir bebekten bahsedersek, henüz dünyaya yeni geldiği için bağırsak hareketleri yavaş olabilmektedir. Bu tamamen normal bir durumdur. Bazen annenin kabız olması da bebeğin sindirimini etkileyebilmektedir.

Bebeğim kakasını yapamıyor ne yapabilirim ?

Bebek yeni doğan kabızlığı yaşıyorsa ve sadece anne sütü ile besleniyorsa bebeğe günde 2 kez 1 çay kaşığı sızma zeytinyağı verebilirsiniz. Mama ile besleniyorsa yine günde 2 kez mamasına 1 çay kaşığı zeytinyağı ilave edebilirsiniz. Kakası hala sert oluyorsa, bebeğiniz zorlanmaya devam ediyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Kendi beslenme düzeninizi de gözden geçirmelisiniz.

Bunun yanında bebeğiniz büyüdüğünde yani ek gıdaya geçiş yaptığı zamanda ise yediği besinlerden kaynaklı, kalsiyum yüksekliği ve potasyum azlığı bebeğinizin kabız olmasında etkili rol oynar. Bebek huzursuzsa ve karnı gergin ise, kakası sert ve top topsa, yaparken çok zorlanıyorsa, kaka yapma sıklığı 3-4 günden uzun sürüyorsa kabızlıktan bahsetmemiz mümkündür.

   Peki bu durumda anneler olarak neler yapabiliriz?

 • İlk olarak bebeğinize ılık bir duş aldırarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
 • Aktarlardan alabileceğiniz acı elma yağı ya da evinizde bulunan bebek yağı ile bacaklarına, karnına ve ayaklarının altına saat yönünde yumuşak olmak koşuluyla bebek masajı yapabilirsiniz.

 • Masajdan sonra bacaklarına bisiklet çeviriyormuş gibi hareketlerle egzersiz uygulayabilirsiniz.
 • Bebeğinizi yüzüstü yatırarak karın ağrısını hafifletebilirsiniz. Ayrıca bu esnada ayakları hareket edeceğinden bağırsakları da harekete geçecektir.
 • Zeytinyağı damlattığınız bir pamuk yardımıyla, bebeğinizin poposunu sanki siliyormuş gibi hareketler yapıp, poposunun uyarılmasını sağlayabilirsiniz.

 • Bebeğiniz eğer yaşını tamamladıysa içtiği inek sütü, keçi sütü gibi hayvansal sütler ayrıca yediği pirinç, muz, şeftali, havuç, patates püreleri de kabız olmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu zamanlarda daha çok ev yoğurdu, kayısı, armut, bal kabağı, kabak, semizotu püreleri ve yulafla beslemeniz, bağırsaklarını rahatlatacaktır. Ayrıca bol su içmesi de gerekir.
 • Bazı metabolik ve hormonal rahatsızlıklarda bebeğinizin kabız olmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle de mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda var.
 • Antibiyotik kullanımı da genellikle çocukların bağırsak durumunu etkiler. Doktorunuzun önereceği probiyotik kullanımı ile bu durumun önüne geçebilirsiniz.
 • Kabızlık tedavi edilmezse kronik bir hale gelebilmektedir. Sert kaka yapan çocuk canı yandığı için kaka yapmayı reddedebilmektedir. Hatta bazı çocuklar kakasının onun vücudunun bir parçası olduğunu düşündüğünden kaka yapmamayı tercih edebilmektedir. Yapılmayan kaka içeride bekledikçe sertleşir. Sert kaka dışarı çıkarken anüste gerginliğe bağlı çatlak ve kanama oluşumuna neden olabilir.
 • Kaka yapmayan, yapamayan çocuklarda gelişim ve beslenme bozukluğu ortaya çıkabilir. Bu yüzden çok dikkatli olunmalıdır. Bu durum sadece kabız oldu diyerek geçiştirilmemelidir.

Sonuç olarak, tuvalet ihtiyacı ertelenmeden, her gün belli bir saatte (özellikle kahvaltı ve yemek sonrası) çocuk tuvalete oturtularak tuvalet alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Bu süreçte sizlere kolaylık, çocuklarınıza da sağlıklı günler diliyorum.

https://bebegimizoldu.com/bebeklerde-kaka-rengi-ve-anlami/

 

 

 

Related Posts

7 thoughts on “BEBEĞİM KAKASINI YAPAMIYOR. NE YAPABİLİRİM? ÇÖZÜMÜ NEDİR?

 1. Yaşadiğimiz en buyuk sorunlardan biri guzel bilgileriniz icin tesekurederiz… hepsini ugulama yapip geri donuş saglayacagımm😇😇😇

 2. Oğlum sürekli reddediyor kakasını yapmayı. Verdiğiniz bilgileri deneyeceğim,çok teşekkür ederim.

 3. Bilgiler yerinde ve çok güzel okuyanların aklında kalabilecek şekilde olması ayrı bir anlam katıyor, teşekkürler 🙋‍♀️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.