BEBEĞİNİZİN BURCU VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?BEBEĞİNİZİN BURCU VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Merhaba sevgili anneler ve anne adayları 🤗 Hamile olduğunuzu öğrenip doktora gittiniz. Muayene sonucu da doktorunuz size tahmini doğum tarihinizi söyledi. Bu durumda akla gelen konulardan biri de nedir? Tabiki ‘bebeğimin burcu ne olacak?’ 😍

İnansak da, inanmasak da, hurafe de bulsak çoğunlukla hepimizin merak edip araştırdığı bir konu bu.

OĞLAK  BURCU BEBEĞİ

(22 Aralık – 20 Ocak)

Oğlak bebeği doğduğu günden itibaren davranışsal olarak çok büyük değişiklikler yaşamaz, daha dümdüz bir yapısı vardır ve genellikle bu ilk davranışlarına sadık kalır. Diğer bebeklere göre daha ciddi, disiplinli ve düzenlidir. Çok dikkatli ve kararlıdır.
Maceracı bir ruha sahip olmayan oğlak bebeği, neredeyse dümdüz biri gibi görünür. Her şey üzerinde fazla zaman harcar. Yavaş öğrenir ama bunun sebebi öğrenmede zorlanması değil, her şeyi en iyi şekilde öğrenmek istemesidir. Sorumluluk almayı çok sever. Bu yüzden ona sorumluluk vermekten kaçınmayın. Çünkü sorumluluk verildiğinde kendini önemli hisseder ve bundan çok hoşlanır.
Büyüdükçe her şeyi daha iyi anlamaya başlar. Ödül sistemini sever ve bu onu mutlu eder. Öğrenme konusunda oğlak bebeği, acele ettirilmemeli, kendi keşfetme yolunu bulması beklenmelidir. Bu burçla doğan bebekler bir şeyleri organize etmeyi çok sever, ona bir oyun organize ettirebilirsiniz.

KOVA BURCU BEBEĞİ

(21 Ocak – 18 Şubat)

Kova bebeği yalnız kalmayı sever. Başkalarıyla ilişki içinde olması gerekmez mi diye düşünürsünüz. Ama o ağlarken bile yalnız kalmak ister. Sorunlarını tek başına çözmeyi tercih eder. Ama gerçekten böyle mi istiyor ya da böyle mi görünmek istiyor. İşte bunu her zaman anlayamayabilirsiniz. Bazen git derken kal demek istiyor olabilir. Anne babanın teşvikiyle kova bebeği bu yalnız kalma istediğine bir son verebilir.
Kova bebeğinin karşısındakine öğreteceği  çok şey vardır. Çünkü kova bebeği her şeyi daha erken ve farklı şekilde kavrar. Oldukça yaratıcıdır bir kova bebeği. Aynı zamanda da asi bir bebektir. Ebeveynler, kardeşler ve arkadaşlar ondan beklenmedik şeyler görmeye alışmalıdır. Arkadaşlarının ve diğer kişilerin etrafında olması aslında onun için çok önemlidir. Ama bunu nasıl göstereceğini bilemez. Bu memnuniyetini göstermesi için onu desteklemelisiniz.

BALIK BURCU BEBEĞİ

(19 Şubat – 20 Mart)

Balık bebeği diğer bebeklere kıyasla daha duygusaldır. Sebepsiz yere bile olsa duygulanıp ağlamaya başlayabilir. Duygularını dışarı vurmaktansa içine atmayı tercih eder. Çığlık çığlığa değil, içli içli ağlar. Aile içindeki huzursuzlukları hisseder ve bunlardan çok fazla etkilenir.
Bencillikten uzak ve düşünceli bir yapısı vardır. Bu yüzden oyuncaklarını çok kolay bir şekilde arkadaşlarıyla paylaşır. Balık burcu bebeğinizin oyun grubunda itilip kakılmamasına dikkat etmelisiniz. Herkes ona onun gibi davranmayacağı için üzülebilir. Balık bebeği hassas bir yapıya sahiptir, dolayısıyla ebeveyn ya da arkadaşları tarafından gösterilen ilgi ona çok iyi gelir. Neredeyse gerçek dünyayı unutacak kadar derin düşüncelere dalabilir. Hayal dünyası çok gelişmiştir. Bu yüzden çok rüya görmektedir.
Balık burcu bebeğinize bişey anlatırken çok ayrıntıya girmeden üstünkörü anlatmalısınız.

KOÇ   BURCU BEBEĞİ

(21 Mart – 20 Nisan)

Aksiyona hazır mısınız? Sakın ona bir bebek çıngırağı verip, uslu uslu oturmasını beklemeyin. Çünkü böyle bir şey mümkün olamaz. Koç bebeği gürültü yapan bir bebektir ve ne yapar ne eder kendini size mutlaka duyurur.
İlgi odağı olmayı çok severler. Çok hareketlidir. Pek çok şeye diğer bebeklerden daha erken başladıkları gibi daha erken konuşup yürüyebilirler.
Oldukça enerjik olan koç bebeği her daim bir şeylerin peşindedir. Bağımsız ruhludur ama aynı zamanda başkalarıyla iletişim kurmaktan da çok hoşlanırlar.
Anlaşması zor bir bebektir. Diğer bebeklerle çok sık kavga edebilir. Bu yüzden ona diğer bebeklerle kavga etmeden oynanmayı ne kadar erken öğretebilirseniz, onun için de sizin için de o kadar iyi olur. Paylaşmayı mutlaka öğrenmelidir.

BOĞA BURCU BEBEĞİ

(21 Nisan – 21 Mayıs)

Bebeğiniz boğa ise, onun ihtiyaçlarıyla ilgilenme konusunda oldukça duyarlı olmanız gerekebilir.
Boğa bebeği neredeyse şefkatli bir öpücük ve sevecen bir dokunuş için yaşar. Rahatına ve konforuna oldukça düşkündür. Sıradışı oyuncaklardan hoşlanır ve oyuncakları onun için çok önemlidir. Oyuncaklarının kendine ait olduğunun farkına varınca, onları paylaşma güçlüğü çekebilir.
Aile kavramı boğa bebeği için çok önemlidir ve aile içinde kendisini daha rahat hisseder. Kardeşleri varsa, onlarla yakın olmaktan hoşlanır.
Boğa bebeği yeni şeyler öğrenmekte aceleci davranmaz. Sadece kendisi istediği zaman öğrenir. Baskıya hiç gelemez. Bu yüzden ona bişey öğretirken ya da beslenmesi sırasında nazik ve duyarlı bir tutum içerisinde olmalısınız.

İKİZLER  BURCU BEBEĞİ

(22 Mayıs – 21 Haziran)

İkizler bebeği doğduğu ilk günden itibaren dikkat çeken bir bebektir. Büyük olasılıkla erken konuşmaya başlayacaktır. Meraklı ve kâşif ruhludur. Mutlu olmak için merakını tetikleyecek ve bu merakı canlı tutacak çok sayıda uyarıcıya ihtiyaç duyar. Çünkü çok çabuk sıkılabilen bir bebektir.
İletişim yeteneği yüksek olan bu bebeğin, mümkün olduğunca çabuk oyun arkadaşları bulmasını sağlamalısınız.
Pek çok şeyi çok çabuk öğrenir. Kendi bildiğini yapmaktan hoşlanır. Çok değişken ve sıkılgan olduğu için uzun süre aynı ortamda kalmak ve aynı şeyleri yapmak istemez.

YENGEÇ BURCU BEBEĞİ

(22 Haziran – 22 Temmuz)

Su grubunun bir başka bebeği olan yengeç bebeği, diğer bebeklere göre daha hassas ve duygusal olabilir. Çok ağlayan bir bebektir. Bu yüzden onu kucağa almak, ona dokunmak ya da onu rahatlatacak şeyler yapmak çok büyük önem taşır.
Çevresine genellikle sevgi dolu davranır. Kolayca alınıp küsebilir ama bir o kadar da kolay barışır. Kendini güvende hissetmeye ihtiyaç duyar. Evdeki huzursuzlukları hisseder ve bunlardan çok çabuk etkilenir. Bu konuda fazlasıyla duyarlıdır. Onun yanında sesinizi yükseltmemeye ve tartışmamaya çalışın.
Yengeç bebekleri genellikle iştahlı bebeklerdir. Aile kavramı yengeç bebeği için çok önemli bir kavramdır. Aile içinde kendini hep güvende ve korunduğunu hissetmek ister. Genellikle annesini rol model seçer, onun davranış ve tavırlarını taklit etmeye çalışır.
Geçmişe dair anılarını saklamaya eğilimlidir. Kötü de olsa iyi de olsa, anılarını hafızasında tutar.

ASLAN BURCU BEBEĞİ

(23 Temmuz – 23 Ağustos)

Aslan bebeği her şeyden önce gürültülü bir bebektir. Yani öyle uzunca bir süre uyumasını falan beklemeyin. Ne yapar ne eder kendini size duyurur ve ne istediğini size anlatana kadar da durmaz.
İlginizin ve dikkatinizin merkezinde olmak ister. Bütün aileyi bir mıknatıs gibi kendine çeker ve etrafında pervane ettirir. Aslan bebeği herkes tarafından ilgi odağı olmak ister.
Rekabetçi bir yapısı vardır. Sık sık diğer bebeklerle kavgaya tutuşup yaralanabilir. Oyun alanında ya da herhangi bir sosyal çevrede eğer ilginin merkezindeyse çok kolay arkadaş edinir ve arkadaşlığını başarıyla sürdürür. Ama konu oyuncaklarını paylaşma konusuna gelince, büyük zorluklar yaşar ve yaşatır.
Liderlik özellikleri ön plandadır ve kuralları koyan o olmalıdır.

BAŞAK BURCU BEBEĞİ

(24 Ağustos – 22 Eylül)

Başak bebeği zaman zaman mızmızlanabilir. Diğer bebeklerden oldukça farklı olarak rutin oluşturmaya ihtiyaç duyar. Bu rutini değiştirmemenizi ister. Değişikliği sevmez. Çok yemek seçen ve zor beğenen bir bebek olabilir. Ama başak bebeği sizden fazla birşey istemez. İlgi odağı olmaya çalışmaz. Azıcık ilgi onlara yeter, saatlerce kendi kendini basit oyunlarla oyalamasını ve eğlendirmesini bilir.
Etrafındaki pek çok bebekten daha erken konuşur, çünkü aklından o kadar çok şey geçer ki onları bir an önce anlatması gerekir. Bu bebek annesinin küçük yardımcısı olur. Birilerine yardım etmek, başak bebeklerinin en önemli özelliklerinden biridir.
Başarılarıyla fazla ön plana gelmekten hoşlanmazlar. Çünkü doğaları gereği biraz utangaç ve naiftirler.

TERAZİ BURCU BEBEĞİ

(23 Eylül – 23 Ekim)

Terazi bebeği ilgiden büyük haz duyar ve bunu da karşı tarafa hissettirir. Böylelikle insanlar bu bebeği sevmekten kendilerini alamazlar.
Çok çekici özellikleri olan terazi bebeğinin görünüşü sakin ve tatlıdır. Çevresinde insanlar olmasını seven ve yalnızlıktan ziyade kalabalığı tercih eden bir bebektir.
Herkesle kolay kaynaşan sosyal bir bebektir. Bu bebekler güzel ve rahat hissetmeyi çok severler. Ona güzel ve rahat kıyafetler giydirmek çok hoşlarına gidecektir.

AKREP BURCU BEBEĞİ

(24 Ekim – 22 Kasım)

Akrep bebeği dünyaya geldiğinde bütün gözler onun üzerinde olur. Çünkü bu bebek bir şekilde ilginin merkezi olur.
Akrep bebeği çevresindeki herkesin enerjisini emer. Aynı zamanda da biraz gizemlidir.
Ağlamaya başladığında, sebebini anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Genellikle, görünenin altında neler olup bittiğini anlamak çok zordur. Onunla güç kavgalarına hazırlıklı olmalısınız.
Akrep bebeği ne istediğini açıkça söyler ve isteklerini karşı tarafa iletmekte çok başarılıdır. Akrep bebeği kirli bezle durmaktan diğer bebeklere kıyasla daha da nefret eder. Bu yüzden bezlerini sık sık değiştirmeniz tavsiye edilir. Akrep bebeği İlgi odağı olduğu kalabalıktan çok hoşlanır.

YAY BURCU BEBEĞİ

(23 Kasım – 21 Aralık)

Yay bebeği çok rahattır ve kendi bildiğini okumayı sever. Erken yürür ve keşfetmeyi çok sevdiğinden sürekli hareket halindedir.
Bağımsız ve özgür ruhludur. Ona rahat rahat dolaşabileceği alanlar yaratabilirsiniz. Sınırlandırılmış alanlar bu bebek için çok can sıkıcıdır.
Dışarı çıktığınız zamanlarda bir gözünüz sürekli onun üstünde olmalıdır. Çünkü her an bir yerlere keşfe çıkıp kayıplara karışabilir.
Yay bebeği yeni bir arkadaşı ya da yeni bir oyuncağı keşfetmeyi çok sever. Arkadaş edinmeyi iyi bilir. Pek çok arkadaşı vardır ve olmaya da devam edecektir. Bu bebekler diğer bebeklere oranla yolculuk yapmayı en çok seven bebeklerdir.

NOT: Yazı tamamen genelleme yapılarak yazılmış olup tahmini bilgilerdir. Her bebeğin bedensel, zihinsel gelişimi farklıdır ve kendine özgüdür. Davranışlar olarak da yaşadığı ortam, anne babadan gelen genler ve bebeğe karşı gösterilen tutum büyük oranda rol oynar. Tüm bebeklere sağlıklı mutlu bir ömür dilerim 🤗

https://bebegimizoldu.com/

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.