BEBEĞİNİZLE İLETİŞİMİNİZ ANNE KARNINDA BAŞLIYOR

BEBEĞİNİZLE İLETİŞİMİNİZ ANNE KARNINDA BAŞLIYOR

BEBEĞİNİZLE İLETİŞİMİNİZ ANNE KARNINDA BAŞLIYOR.

Bebeğinizle iletişiminiz anne karnında başlıyor. Çoğu anne bebeğini tanımak için onunla daha doğmadan konuşmaya başlar. Aklından geçenleri, bebeğini nasıl sevdiğini anlatır. Bu karnınızda olan henüz doğmamış bile olsa bebeğinizle kurabileceğiniz bir iletişim şeklidir.

Ses tonunuza daha doğmadan alışan bebeğiniz, doğduktan sonra da sizi sesinizden tanır.
Bebeğiniz henüz doğmadan, görme, işitme, dokunma, tat ve koku alma duyuları gelişmiş olarak dünyaya gelir. Araştırmalara göre hamilelik sürecini stres, kaygı, korku ile geçiren annelerin bebeklerinin doğumdan sonra huzursuz, uykusuz ve mutsuz oldukları gözlemlenmiş. Hamilelik sürecini mutlu ve huzurlu geçiren annelerin bebeklerini ise doğumdan sonra sakin, uyumlu ve mutlu bebekler olduğunu görmüşler. Yani duygularınız bebeklerinize doğrudan yansıyor.

BEBEĞİNİZLE İLETİŞİMİNİZ ANNE KARNINDA BAŞLIYOR
BEBEĞİNİZLE İLETİŞİMİNİZ ANNE KARNINDA BAŞLIYOR

Bebeğiniz tüm dış seslere karşı da hassastır. Annenin dış dünyada yaşadığı örneğin korktuğu bir olay, durum veya ses karşısında bebeklerde rahim içerisinde kasılabilir, huzursuz olabilirler. Bunların aksine anne eğer keyifli ve mutlu bir gün geçiriyorsa ya da o gün yaptığı bir aktiviteden haz alıyorsa, karnındaki bebekte mutlu ve huzurlu olabiliyor.

Bebekler anne karnında, annelerinin kalp ritmine alışırlar. Hatta bu yüzden ağlayan bebeklerin annesinin göğsünde yatırılmasıyla ve özellikle kalbinin üstünde tutulmasıyla, ve buna annesinin ninnisinin eşlik etmesiyle birlikte sakinleştiği, rahatladığı herkes tarafından bilinen, gözlemlenen bir durumdur.

Anne karnındaki bebek ile iletişimde olmak, ona müzik dinletmek, masal okumak, bebeklerin görsel, zihinsel ve motor becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlıyor. Özellikle klasik müzikler bebeğinizin beyin gelişimi için önem teşkil ediyor.

Bebeğinizle iletişiminiz her zaman olsun. Onunla konuşmayı, şarkılar söylemeyi, masal okumayı ihmal etmeyin. Çünkü sizin onunla iletişimde olmanız onu mutlu ve güvende hissettirecektir. Böylelikle iletişim bağınız bebeğiniz henüz doğmadan oluşacaktır.

Elinizi karnınıza koyun ve ona onu sevdiğinizi söyleyin. Aklınızdan geçenleri ve gelecekle ilgili planlarınızı anlatın. Karnınızdaki o küçük bebek iyi bir dinleyici ve bebeğinizle iletişiminiz anne karnında başlıyor unutmayın.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

Başka bir bebek gelişimi konusu olan bebeklerde diş gelişimi konusuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://bebegimizoldu.com/bebeklerde-dil-gelisimi/

 

 

Related Posts

One thought on “BEBEĞİNİZLE İLETİŞİMİNİZ ANNE KARNINDA BAŞLIYOR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.