BEBEK BOY VE KİLO CETVELİ


BEBEK BOY VE KİLO CETVELİ

Bebek boy ve kilo cetveli.

Merhaba sevgili anneler ve babalar
Bebek boy ve kilo cetveli hazırladık sizler için. Bebeğimiz doğduktan sonra merak edilen en önemli konulardan birisi de hangi ay kaç kilo olmalı? sorusudur. Öyle değil mi ? Boyu bu ay ne kadar olmalı? Ayına göre kilo alışı nasıl ? Normal mi ?
Unutulmamalıdır ki her bebeğin boy ve kilo gelişimi kendi eğrisi üzerinde değerlendirilmelidir. Her bebeğin gelişim hızı ve oranı farklıdır. Önemli olan doğru persentil aralığında olmasıdır. Yaşıt olan her çocuğun aynı kilo ve boyda olması beklenmemelidir.

Boy kilo konusunda en önemli belirleyici özellik tabiki de genetik faktörlerdir. Genellikle anne ve babanın boy kilo ortalaması ile çocukların muhtemel boy kilosu hakkında tahminde bulunulabilir. Ama tabiki bu sadece bir tahmindir. Gelişimi, yaşadığı ortam, beslenmesi gibi birçok faktör bu durumu etkilemektedir. Bebeklerin boy ve kilosu rutin doktor muayenelerinde kontrol edilir. Ortalama değerler baz alınır. Doktorunuz gerekli persentil tablosuna bakarak size en sağlıklı bilgiyi verecektir. Persentil eğrileri, bebeklerin büyüme eğrileridir. Dolayısıyla bebeğin gelişiminin doğru şekilde ilerleyip ilerlemediğini gösterir. Erkek bebek ve kız bebek büyüme eğrileri birbirinden farklıdır.

Peki, sizin bebeğinizin boyu ve kilosu yaşına/cinsiyetine göre nasıl ?

"<yoastmark

 

"<yoastmark

Yukarıdaki tablolara göre bebeğinizin gelişiminde düşüklük ya da fazlalık düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bebeklerde gelişim ile ilgili bir diğer konumuza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Sevgiyle kalın…

https://bebegimizoldu.com/0-6-ay-bebek-gelisimi-ve-yapabilecegi-hareketler/

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.