BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİ

BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİ

Her bebeğin kendini özgü bir diş çıkarma dönemi olur.

Bebeklerde diş çıkarma ayı 5. ve 10. aylar arasında değişiklik gösterebilir. Bebeğiniz bu aylardan önce de diş çıkarabilir. Bu durum istisna olmakla birlikte doktor kontrolünde olmalıdır. Diş çıkarma süreci maalesef bebeğinizi yoran, mızmızlaştıran, bağışıklığını düşürebilen uzun bir süreçtir. Bu dönemlerde bebeğinizin huyunun değiştiğine bile şahit olabilirsiniz.

Yemek yemesi bile kabusa dönüşebilir. Dişleri çok kaşındığından ve acıdığından pütürlü gıdaları kabul etmeyip, reddedebilir. Olabildiğince sabırlı olmak bu dönemde biz annelere düşen en önemli görev sabırlı olmaktır.

Bebekler bu aylarda uykuyu bile reddedebilirler. Uyku düzenleri bozulur. Bunun yanında kabız veya ishal de olabilir. Salyası çok artabilir. Bu yüzden ağız mendillerinden yararlanabilirsiniz. Yine çocuklar bu dönemlerde burnunu, kulaklarını, gözlerini kaşıyabilir, dikkatli olmalısınız.

Dişler hangi periyodik dönemlerde çıkabilir?

Bebekler alt çenede 10, üst çenede 10 toplam 20 dişi 2 yaşına kadar çıkarmalıdır. İlk olarak alt ve üst ön kesici dişlerini çıkarırlar. Ardından; yan kesici dişler, köpek dişleri, birinci ve ikinci azı dişleri çıkar.

Kalıcı dişlerin çıkması da 7 yaşında başlar ve alt çenede 16, üst çenede 16 olarak toplam 32 dişin çıkıp tamamlanması 21 yaşına kadar sürebilir.

Bunun yanı sıra bebeğiniz 18. ayını tamamladıysa ve hala diş çıkarmıyorsa bu durumda da mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

Diş çıkaran bebeğim için neler yapabilirim?

– Diş kaşıma oyuncağını soğutarak verebilirsiniz.

-Eline taze soğan, havuç, kereviz sapı gibi sebzeleri iyice temizledikten sonra soğuk bir şekilde verebilirsiniz. Soğuk olmasının sebebi ise dişleri acıyan ve kaşınan bebeğinize soğuk uygulamanın çok iyi gelecek olmasıdır.

– Yine bebekler için özel diş eti jellerinden kullanabilirsiniz. Bununla bebeğinizin diş etlerine masaj yaparak onu rahatlatabilirsiniz.

– Ağrı kesici şuruplarda bu dönemin olmazsa olmazlarındandır.

– Bu dönemde çocuklar genellikle ishal olurlar. Bunun için beslenmesinde lifli gıdaları tercih etmelisiniz. Yağsız patates haşlaması, eğer bebeğiniz büyükse pirinç lapası ve yine yağsız makarna, muz, ev yoğurdu iyi gelecektir.

– Bebeğinizin istemediği hiç bir şeyi bu dönemde ona yedirmeyin. Zorlamayın ki sizinle inatlaşmasın.

– Bu dönemde eline attığı her şeyi ağzına götüreceğinden hijyene verdiğiniz özeni maksimum düzeyde arttırmalısınız.

– Her beslenmesinden sonra diş etlerini gazlı bez yardımıyla silmeli ve temiz tutmalısınız.

– Bebeğiniz dişlerini çıkarmaya başladıktan sonra onun dişlerine uygun ultra soft diş fırçası kullanabilirsiniz. Ayrıca piyasada yeni çıkan parmağa takılan parmak fırçaları da kullanabilirsiniz.

– Florürlü diş macunlarını, bebeğiniz ancak tükürmeyi öğrendikten sonra kullanabilirsiniz. Florür de olabilecek en minimal seviyede olsun.

Sağlıklı günler

 

Related Posts

4 thoughts on “BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİ

  1. Ah o zor geçen günler geceler
    Keşke bu site daha önce olsaydı dış dönemini atlattık biz ama yinede okudum çok güzel anlatmışsınız bilgiler icin teşekkürler iyi günler

  2. Ne kadar zorlu bir dönem gerçekten. Önerilerinizle daha rahat atlatacağız inşallah. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.