BEBEKLERDE KAKA RENGİ VE ANLAMI

BEBEKLERDE KAKA RENGİ VE ANLAMI

BEBEKLERDE KAKA RENGİ VE ANLAMI

Bebeklerde kaka rengi ve anlamı ? Yeni doğan bebeklerin ilk kaka rengi siyaha yakın koyu yeşil bir renktir. İlk 3 ile 8 gün arası zamanla sarı-yeşil bir renk almaya başlar. Bu kakalara geçiş kakaları denilmektedir. 8.gününü tamamlayan bebeğin anne sütü ile beslediğini düşünürsek artık kakası altın sarısı rengini almaya başlayacaktır.

BEBEKLERDE KAKA RENGİ VE ANLAMI

Bebeklerde kaka rengi ?

Eğer bebeğin safra yollarında bir tıkanıklık oluşmuşsa, karaciğerinde bir problem varsa bebek açık renkte hatta beyazımsı gri bir renkte kaka yapabilmedir. Bu renk kakalar karaciğer sorunlarını işaret eder.

Bebeğinizde bir enfeksiyon durumu söz konusu ise, bağırsakta küçük kanamalar meydana gelebilmektedir. Bu durumda bebeğinizin kakasının rengi koyulaşmaya bordomsu, kırmızımsı bir görünüm kazanmaya başlar.

Bebeğin dördüncü ayından sonra kullandığı demir damlaları da kaka rengini siyaha çevirebilmektedir.

Bebek kakasını karnında oluşan guruldama ile yapıyorsa ve poposunda pişik, kızarıklık görüyorsanız, bu durum bebekte laktoz intoleransı (laktoz alerjisi) anlamına gelebilmektedir. Dikkatli olmalısınız.

Bebekler ek gıdaya geçtiğinde kakasının kokusu keskinleşip, kıvamı sertleşebilmektedir. Ayrıca bu durum kaka renginde de farklılık gösterebilmektedir. Örneğin; havuç yiyen bebeğin kakası turuncumsu olabiliyor. Bu, fizyolojik olarak normal bir durumdur.

Formül mama ile beslenen bebeklerin kakaları daha koyu kıvamlı ve yapışkan halde olabiliyor. Bu da normal bir durumdur.

Kaka renginin yeşil olması genelde bebeğin sağlıklı olması durumlarında normal olarak kabul edilir. Ancak bebeğiniz sürekli ağlıyor ve huzursuz oluyorsa kaka rengi yeşil mukuslu ise bu durum da besin alerjisinin habercisi olabilmektedir. Ayrıca bazen yeşil kaka barsak enfeksiyonu sonucunda da gelişebilmektedir.

Bebeğin kakasının kıvamı ve rengi çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden çok dikkat edilmelidir.

Sağlıklı günler dilerim.

Bebeklerde sık görülen bir diğer durum ise kabızlıktır. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://bebegimizoldu.com/bebegim-kakasini-yapamiyor-ne-yapabilirim-cozumu-nedir/

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.