BEKLENMEYEN HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ

BEKLENMEYEN HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ

BEKLENMEYEN HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ

Beklenmeyen hamilelik psikolojisi. Kadınlar için her hamilelik dönemi planlı olmayabilmektedir. Planlı olmayan hamilelik durumu da kadında psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.

Ayrıca, hamilelik esnasında da yaşanan hormon değişiklikleri, depresyon ve endişe ile birleşip bir kadının hayatını zorlaştırabilmektedir. Bunun yanında hamilelik sırasında depresyona yol açabilecek zor hayat koşulları, beklenmedik gebelik ile birleşince durumu daha da kötü hale getirebilir. Beklenmeyen hamileliklerde, olumsuz bir çok sorun yaşanabilir. Sadece psikolojik değil fizyolojik sorunlarda bu durumlara eşlik edebilmektedir. Bu olumsuz sonuçlar öncelikle hamile kadını, ailesini ve dolaylı olarak da toplumu etkileyebilmektedir. Bu nedenle beklenmeyen gebelikler için mutlaka bir sağlık danışmanlığı ve psikolojik danışmanlık alınmalıdır. Çünkü beklenmeyen hamilelik durumu etkili bir eğitim ile önlenebilmektedir.

BEKLENMEYEN HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ
Beklenmeyen hamilelik psikolojisi

Beklenmeyen hamilelik psikolojisi;

Eğer sizde beklenmeyen bir hamilelik durumu ile karşı karşıyasanız, öncelikle sessizliği sağlayabileceğiniz bir ortama gidin. Derin bir nefes alın. Bebeğin varlığına hazırlıklı olmadığınız aşikar. Fakat küçük bir bebeğin güzelleştiremeyeceği hiçbir şey olamaz. Belki de en zor zamanınızda, en beklenmedik anınızda buldu sizi. Ama ne olursa olsun annesi olarakta sizi seçti. Onunla yaşayabileceğiniz güzel zamanları düşünün. Elinizi karnınıza koyun ve onu hissedin. Karar sizin. Ne karar verirseniz verin sonucunda pişman olmayacağınıza emin olun. Tabii ki bunlar benim naçizane tavsiyelerim. Siz yine de bir uzmana danışarak bu durumun üstesinden daha sağlıklı bir şekilde gelebilirsiniz.

İyi günler dilerim.

Anne psikolojisini önemli düzeyde etkileyen bir başka konumuz için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://bebegimizoldu.com/gebelikte-bebegini-kaybeden-anneler/

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.