BLW NEDİR VE NASIL UYGULANIR?BLW NEDİR VE NASIL UYGULANIR?

Merhaba sevgili anneler  İlk 6 ay sadece anne sütü ya da formül mama ile beslediğiniz bebeğinizin artık ek gıdaya geçme vakti geldi mi ? Araştırmalara başladınız, acaba ilk neyle başlasam? Hangi yolu izlesem? Ona yemek yemeyi nasıl sevdirebilirim? İşte tam da bu noktada benim size tavsiyem BLW (baby led weaning) yöntemi olacaktır. BLW yöntemi bebek önderliğinde katı gıdaya geçiş olarak tanımlanan, bebeğin kendi kendini beslemesi yöntemidir.

Ek gıdaya geçiş sürecinin eğlenceli bir şekilde devam etmesine BLW yöntemi çok büyük katkı sağlayacaktır. BLW ile bebeğiniz yetişkinlerle birlikte sofrada bulunup, kendi kendine yemeğini yiyerek, püre değil gerçek yemeklerle beslenecektir.

BLW yöntemi ile bebeğiniz,  istediği kadar beslenir. Kendi kendine beslenmeye başlayan bebeğinizin çiğneme beceresi, el-göz koordinasyon gelişimi ve yiyecekleri tanıma becerisi artar. BLW, bebeğinizin beslenme becerisinin yanında bedensel ve zihinsel gelişimine de katkı sağlayan bir yöntemdir.

Bebeğinizin 6.ayını doldurmasıyla ve desteksiz bir şekilde oturabilmesiyle birlikte uygulamaya başlayabileceğiniz bu beslenme yöntemini,  bebeğiniz anne sütünden kesilene kadar devam ettirebilirsiniz.

BLW yönteminde ebeveynler uygun gördüğü gıdaları bebeğe sunar. Hangi gıdayı ne kadar ve ne hızda yiyeceğine bebek kendi karar verir.

Anlaşıldığı üzere BLW tamamen bebek odaklı bir beslenme şeklidir. Her yöntemde olduğu gibi BLW yönteminde de anne babaların dikkat etmesi gereken en önemli nokta sabırlı olmak ve bebeğin verdiği işaretleri takip ederek duyarlı bir beslenme şekli oluşturmaktır.

BLW yöntemi nasıl uygulanmalı, nelere dikkat edilmelidir ?

•Bebeğiniz dik ve rahat oturmalı (mama sandalyesi kullanmak daha rahat olabilir)

•ilk birkaç ay sadece ellerini kullanmalıdır (çatal-kaşık sonraki iş)

•Bebeğinize vereceğiniz gıdalar ne çok sert ne çok yumuşak olmalıdır.

•BLW yönteminde bebeğiniz ne çok aç ne çok tok olmalıdır. (Emzirdikten 1-1,5 saat sonra olabilir)

•Huzurlu bir beslenme saati ayarlamalısınız. (Uykusuz, sinirli olduğu bir zaman dilimi tercih etmeyin)

•Tutması ve kavraması daha kolay olduğundan BLW’ye parmak gıdalar ile başlayınız. (5-6 cm boyunda kesilmiş besinler)

•Sabırlı olmalısınız. Çünkü öncelikli amacınız bebeğin doyması değil bu yönteme alışması olmalıdır.

•Yiyecekleri alerji durumunu göz önünde bulundurup 3 gün kuralına uyarak ve sırasıyla vermelisiniz. İlk etapta tek seferde birkaç meyve ya da sebzeyi aynı anda vermemelisiniz.

BLW yönteminin avantajları;

•Yiyecekler birbiriyle karıştırılmadığı için bebeğiniz yiyeceklerin tatlarını, renklerini ve kokusunu öğrenir.

•Açlık ve tokluk hislerini tanımasını sağlar.

•Sağlıklı bir yeme alışkanlığı edinmesini sağlar.

•Katı gıdaya BLW ile başlayan bebeklerin çocukluk çağında daha az yemek seçtiği ve tatlılara olan düşkünlüğünün daha az olduğu söylenir.

•BLW’de anneler bebeklerine klasik yönteme göre daha az baskı yaptığından daha duyarlı bir beslenme alışkanlığı oluşmuş olur.

BLW yönteminin dezavantajları;

•Çok titiz biriyseniz bu yöntem hiç size göre değil diyebilirim. Çünkü bebeğiniz her yeri ve kendini oldukça kirletecektir. (Bunun için size mama sandalyesinin altına büyükçe bir sofra bezi yaymamızı önerebilirim)

•BLW yönteminde bebekler ilk aylar alışma sürecinde olduğu için çok az gıda tüketebilirler. Bunun için sabırlı olmanız gerekmektedir. Zaten halen ana besin kaynağı anne sütü veya formül mamadır.

•Bebeğinize uygun olmayan bir gıda verirseniz öğürme kusma gibi olaylar yaşayabilirsiniz. Bu durumlar her öğünde yaşanırsa beslenme vakti mutlu durum olmaktan çıkabilir. Bunun önüne geçmek için bebeğinizin ayına uygun gıdaları haşlama ya da buharda pişirme gibi yöntemlerle hazırlayıp, yemeğini yerken boğulma riskine karşın hep yanında olmalısınız.

•Birden fazla yiyeceği aynı anda bebeğinize sunarsanız alerjik reaksiyonlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu sadece BLW yöntemi için değil bütün ek gıda yöntemleri için geçerlidir. 3 gün kuralını unutmamalıyız. Bu konuyu daha ayrıntılı ele alan bebeklerde ek gıdaya geçiş konumuza bir göz atabilirsiniz.
https://bebegimizoldu.com/bebeklerde-ek-gidaya-gecis/

BLW her bebek için uygun mudur?

Eğer bebeğinizin kilo alma sorunu varsa ve bu şekilde beslenmeye uyum sağlayamadıysa bebeğinizi takip eden doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır. Çünkü BLW yönteminin ilk aylarında bebeklerin ek gıdalara alışması bazen normalden daha uzun sürebilir. Ayrıca BLW her aile ve bebek için uygun olmayabilir. Kafanızda şüphe oluşturacak bir durum varsa doktorunuza danışarak başlamanız en doğrusu olacaktır.
Sağlıklı günler dilerim.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.