BOŞANMA ÇOCUK PSİKOLOJİSİNİ NASIL ETKİLER?

Boşanma Çocuk Psikolojisini Nasıl Etkiler?

Maalesef ailelerde ki boşanma durumu, çocuğun yaşamı ve geleceği için bir dönüm noktası niteliğindedir.Evden uzaklaşan veya giden ebeveyninden ayrı kalmak çocuğu derinden etkiler. Çünkü fizyolojik ve psikolojik olarak herkes doğumdan itibaren anne ve babasıyla yaşamaya güdüsel bir biçimde bağlıdır. Bu bağın kopacak olma hissi bile büyük etkiler bırakırken, tamamen kopması yetişkin bir bireyi bile üzeceğinden çocuklar üzerinde problemler yaratmaktadır.

Bu durumda da asıl olan çocuğu anlamak ve kendini ifade etmesini sağlamaktır. Çünkü duygusal olarak etkilenen çocuk, farklı duygu durumları ile birlikte farklı davranışlar sergileyebilir. Örneğin; ağlama, odadan çıkmama, az konuşma, yemek yememe, surat asma, tırnak yeme, agresif ruh hali, sosyalleşememe, arkadaşlarıyla görüşmek istememe, saldırgan tutumlar sergileme gibi davranışlar gösterebilir. Aslında bu davranışlar, bundan sonraki hayatı için endişe duyan çocuğunuzun, kendini ifade etme şekillerinden birkaçı yalnızca.

Elbette ki ebeveynleri boşanmaması için büyük çaba gösterecektir. İlgiyi daha çok kendine çekerek, anne ve babasının boşanma kararını kendince unutturmaya çalışacaktır. Bunun için normal şartlarda yapmayacağı her türlü zorluğu çıkaracak, tamamen onu düşünmeniz için fırsatlar kollayacaktır. Lütfen anlayışlı olun. Kendinizi onun yerine koyun. Tabii ki bu durum onun için hem çok üzücü hem de çok yıpratıcı.

Peki boşanma kararından sonra ebeveynler nasıl davranmalı?

 • Ebeveyn olarak, çocuğunuzla konuşacağınız tüm konuları önceden konuşun ve onunla bu konuları paylaşırken aynı tutumları sergileyin.
 • Çocuğunuzun, kendince yaptığı bütün bu zorluk çıkarma durumlarını hoşgörü ve anlayışla karşılayın.
 • Sakin olun. Çocuğunuza karşı tutumunuzun hiçbir zaman değişmeyeceğini ona gösterin.
 • Boşanma kararında yalnızca eş olmaktan yana vazgeçtiğinizi ama anne ve baba olmaya ömrünüzün sonuna kadar devam edeceğinizi anlatın.
 • Boşandıktan sonra ki yaşamınız konusunda çocuğunuzu ayrıntılı bir şekilde bilgilendirin. Kafasında sorular oluşmasına izin vermeyin.
 • Çocuğunuz, boşanma konusunda çoğu zaman kendini suçlu hissedecektir. Bu yüzden ona ” artık seninle aynı evde yaşayamayacağız” gibi cümleler kurup, tüm olayları kendine çekmesini sağlayacak sözler söylemeyin.
 • Cümleleriniz genellikle sizi ve eşinizi ilgilendirecek konulardan ibaret olsun. Cümlenin devamında ise çocuğunuza onunla ilgili düşüncelerinizin değişmeyeceği olgusunu anlatın.
 • 5 yaş çocuklar için algılama seviyesi ile alakalı kritik bir yaş. Bu yüzden çocuğunuz 5 yaşından küçük ise daha basit anlatımlar seçmelisiniz. Şayet büyük ise örneklendirerek ve açıklayıcı bir dille kendinizi ifade etmelisiniz.
 • Onu daima seveceğinizi, onun hakkında karar verip, ilgili ve sorumlu olduğunuz konuların hiçbir zaman değişmeyeceğini ona anlatın.
 • Her zaman beraber olamasanız da her daim yanında olacağınızı ona anlatın. Desteğinizi üzerinden eksik etmeyeceğinizi beyan edin.
 • Düzenli bir görüşme programı hazırlayın. Her iki tarafta buna saygı çerçevesinde uyabilsin.
 • Eğer birden fazla çocuğunuz var ise de kardeşlerin birbirinden ayrılması onlara yapacağınız en büyük kötülüklerden biridir. Asla kardeşleri birbirinden ayırmayın. Velayet hakkını bu konuda iyi değerlendirin.

Sonuç olarak çocuğunuz ya da çocuklarınız kaç yaşında olursa olsun asla ama asla ona boşanma nedeninizi söyleyip, kırıcı olmayın. Eş olarak birbirinize yaptığınız hatalarla onun kafasını doldurmayın. Bu eşler olarak sizin özeliniz. Ebeveyn olarak da birbirinizi hiçbir zaman kötülemeyin. Emin olun bu sizin kazanacağınız bir durum olmayacak. Çünkü çocuğunuz hep aynı yaşta kalmayacak, büyüyecek. Bırakın tüm süreci kendi tahlil etsin, anne ve babası olarak sizi hep sevsin. Kararınıza da saygı duysun.

Yukarıda belirtmiş olduğum tüm durumlar tamamen öneri niteliğindedir. Hukuki veya psikolojik her türlü durumunuzda mutlaka bir uzmandan destek almanızı önemle tavsiye ederim.

https://bebegimizoldu.com/

 

 

Related Posts

3 thoughts on “BOŞANMA ÇOCUK PSİKOLOJİSİNİ NASIL ETKİLER?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.