ÇALIŞAN ANNE OLMAK

Eğer anneysen çalışmamak mümkün mü? Evde de olsa iş yerinde de olsa çalışmaya mecburdur, anneler. Tüm annelerin bitmek bilmeyen işleri, yoğunluğu ve her daim bir meşguliyetleri vardır. Ama bazı anneler, iş hayatında da çalışmak durumundadır.

Çalışan anne olmak, tüm bunları düşündüğümüzde ekstra zor tabii ki. Bazen bebeğinizi bırakıp çalışmaya gitmek duygusal olarak epey yıpratıcı olacak. Bazen de pazartesi gününün gelişini düşünmek bile sizi çok mutlu edecek. Çalışan anneler, çocuklarıyla geçirdikleri her zamanın kıymetini bilir ve her zamanı kaliteli geçirmeye gayret ederler. Bu bağlamda onlar için bebeğinin yanında beş dakika daha kalmak bile çok önemlidir.

Hepimizin imkanları aynı olamaz. Bazı anneler, çocuklarının ihtiyaçlarını çalışmadıkları takdirde karşılayamazlar. Bazıları ise şanslıdır, çocuğunu büyütürken yanında olur ve buna rağmen çocuğun her türlü imkanı elde etmesi mümkündür.

Fakat tam zamanlı çalışan anne olmak, ev ve iş arasında kalmanıza yol açabilir. Bundan dolayı da suçluluk ve stres duygularıyla baş etmek durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca bu duygular eve de yansıyacağından çalışan anne ve bebeği arasındaki bağı zayıflatabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, bir plana uymak, organize olmak, ve mesleğiniz ile ebeveynlik arasındaki size göre doğru düzeni, dengeyi bulmaktır.

Çocuğunuzdan uzak kalmak, her ne kadar üzücü olsa da, onun geleceği için çalıştığınızı unutmayın. Çalışıyor olmanız her zaman bir dezavantaj olarak görünmesin. Hatta sanılanın aksine bir araştırmaya göre anneleri çalışan çocukların, birer yetişkin olduklarında, sorumluluk almada, öz güven duygusunu pekiştirme konusunda daha başarılı olduğu görülmüş. Yani çalışmanız maddi olarak imkan sağlamasının yanı sıra çocuğunuzun ileri dönemlerde kendisine güvenmesine de katkı sağlıyor.

Eviniz ve iş hayatınız arasındaki uyumu sağlandıktan sonra çalışan anne olmanın zorlukları, çocuğunuzun isteklerini karşılayabilecek duruma geldiğinizde bitecek. Anne ve çocuk için mutlu bir hayatın temelleri de böylece atılmış olacak.

Çalışan anne, çocuğuna gerektiği kadar ilgi ve sevgi gösteriyorsa, her türlü bakımını yapıyor, ihtiyaçlarını karşılıyor ve en önemlisi çocuğuyla güzel vakit geçiriyorsa, çocuğunun gelişimini destekleyecek programlara da uyuyorsa, çalışıyor olmasının hiçbir olumsuz yanı olamaz. Burada önemli olan kaliteli zaman geçirmektir.

Sözün özü olarak çalışan annelere birkaç tavsiyede bulunacak olursam. Öncelikle çocuğunuzun evde kaldığı süre boyunca güvende olduğuna emin olun. Emanet ettiğiniz kişi ya da gittiği kreş-okul ortamı içinize sinsin. Sırf çalışıyorsunuz diye suçluluk duygusu hissettiğinizden çocuğunuzun istediği her şeyi alma durumunda olmayın. Çocuğunuz karşılaşabileceği her durumda size ulaşabileceğini bilsin ve kendini güvende hissetsin.

Siz de ihtiyacınız dahilinde aile büyüklerinizden yardım alabilin. Destek almak utanç verici bir durum değildir. Elbette ki her zaman her koşulda bütün işleriniz tam olmayacak, hatta çoğu zaman yarım kalacak. Bu sizi korkutmasın. Zamanla tüm işler hallolur. Siz yeter ki eviniz ve işiniz arasındaki dengeyi sağlayın. Her şey belli bir uyum içinde kalmaya devam edecektir.

https://bebegimizoldu.com/

 

 

Related Posts

2 thoughts on “ÇALIŞAN ANNE OLMAK

  1. Çalışan anne olmak zor, Rabb’im yardım etsin. Elinize sağlık,bizleri çok güzel anlatmışsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.