ÇATI MUAYENESİ NASIL YAPILIR ?

ÇATI MUAYENESİ NASIL YAPILIR ?

Gebeliğinizin başından beri merak ettiğiniz dönem geldi.  Acaba çatı muayenesi nasıl yapılır?  Çatı muayenesi acıyacak mı ?  Çatı muayenesinde kanama olur mu ? diye düşünüp durdunuz.. çatı muayenesine halk arasında alttan muayene de denir.

ÖNEMLİ: Doğum şekli sezaryen doğumla gerçekleşeceği kesin olan kişi için çatı muayenesi
yapılmasına gerek yoktur. Fakat  ağrısı olursa, doğum başlangıcını değerlendirmek amaçlı vajinal muayene gerekemektedir.

Çatı muayenesi ne zaman yapılır ?

Çatı muayenesi ilk olarak gebeliğin son haftalarında doktor tarafından değerlendirilmektedir. (37 haftadan sonra)

ÇATI MUAYENESİ NASIL YAPILIR ?

çatı muayenesi nasıl yapılır ?

Çatı muayenesi jinekolojik muayene masasında gerçekleşir. Doktor iki parmağını (işaret ve orta parmak) gebenin vajinasına yerleştirip ileri uzatarak  rahim ağzına ulaşmaya çalışır.  Bu muayenede amaç doğum yaklaşmadan önce normal doğum gerçekleşebilme ihtimalini değerlendirir. Bu muayeneye göre;

  • bebeğin çatıya yerleşimi
  • kemiklerle bebek başı  arasındaki uyum
  • normal doğumun gerçekleşme  ihtimali değerlendirilmektedir.

Doğum sırasında yapılan çatı muayenesi ise;

Doktor ve ebe tarafından değerlendirilmektedir. Yine aynı şekilde iki parmak ile yapılan muayenedir.  Rahim ağzına ulaştıklarında rahim ağzının kaç cm açıldığını, rahim ağzının kalınlığının ne kadar olduğunu, bebeğin pozisyonuna ve bebeğin başının pelvis kemiğinin  hangi kısmında olduğuna bakarlar. Önemli bir muayenedir. Çünkü doğumun nasıl ilerlediği hakkında veya ilerlemediği hakkında bilgiyi verir.

ÖNEMLİ

Eğer Doktor tarafından pelvik muayenede çatı darlığı  olduğuna yani doğum yolunun normal doğuma  imkan vermeyecek derecede dar olduğuna karar verilirse normal doğum hiç denemeden sezaryen doğum planlanmaktadır. Fakat bu her zaman mümkün olmaz. Yani çatı muayenesi her zaman doğum şeklini kesin belirlemez.
Bu durumda normal doğum denenmektedir. Doğumun ilerlemesi esnasında yapılan muayeneler ile daha net karar verilebilmektedir.

çatı muayenesi acıtıyor mu ?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi çatı muayenesi ağrılı bir muayene değildir. Gebe stresli ve korkuyor ise pelvik kaslarını çok sıkar o zaman hafif ağrı duyabilmektedir.  Bu konuda doktorun desteği çok önemlidir, doktor hastasını rahatlatmalıdır. Hamileliğin son haftalarında
vajina dokusu da daha esnektir. Gebe olmayan kadınlara göre daha rahat vajinal muayene yapılabildiği unutulmamalıdır.

çatı muayenesi sonrası kanama

Çatı muayene sonrası kanama genellikle olmaz, nadiren lekelenme veya az miktarda pembe, kırmızı kanama olabilmektedir.  Kanama genellikle anlık bir şeydir bir zararı veya riski yoktur. Fakat kanama durmuyorsa altta yatan başka sebep olabilmektedir.  Bu yüzden doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Doğum öncesi, doğum, doğum sonrası anne ve bebeğin karşılaşabileceği çoğu şey için kontrole gittiğiniz hastanenin  gebe okulunu olup olmadığını mutlaka öğrenin.  Gebe okulu nedir ? Gebe okulunda neler anlatılıyor  ? Yazısını okumak için linki tıklayabilirsiniz.

https://bebegimizoldu.com/gebe-okulu-nedir-gebe-okulunda-neler-anlatilir/

Related Posts

One thought on “ÇATI MUAYENESİ NASIL YAPILIR ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.