ÇOCUĞA DİN EĞİTİMİ NE ZAMAN VERİLMELİ?

Çocuğa din eğitimi ne zaman verilmeli?

ÇOCUĞA DİN EĞİTİMİ NE ZAMAN VERİLMELİ?

Çocuğa din eğitimi ne zaman verilmeli? Ailelerin din eğitimi zamanını bilmesi, eğitimin çocuğa uygun yaşta öğretilmesi, bu konuda esas alınması gereken noktalardandır. Çocuklara dini konuları anlatırken dikkat edilmesi gereken öncelikler; çocuğun yaş düzeyine uygun olarak korkutulmadan anlatılması, açıklayıcı bir dille ifade edilmesidir. Çevresinde dini konular hakkında konuşulan çocuk, elbette din olgusu ile ilgili kavramları öğrenmek isteyecektir. Fakat bu eğitim için çocuğun soyut kavramları öğrenme yaşına gelmesini beklemelisiniz.

Çocuğa din eğitimi ne zaman verilmeli?
Çocuğa din eğitimi ne zaman verilmeli?

Peki uzmanların konu hakkındaki düşünceleri nedir?

Uzmanlara göre çocuklar, 7-11 yaşları arasında soyut düşünme yeteneğine sahip olmaya başlıyorlar. Altı yaşa kadar çocukların karakterlerinin de oluştuğunu düşünecek olursak, çocuklarımızın, inandıkları somut kavramlar bu dönemde daha baskın oluyor. Bundan dolayı çocuklarımız açısından bu dönemi iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Olağanüstü durumları birden anlatmaya başlamamız, çocuklarda anlam kargaşasına yol alabileceğinden dikkatli olmakta fayda var.

Pedagoglara göre; 7 yaş öncesi 4 yaş sonrası dönemde, çocuklara îman esaslarından özellikle Allah inancı, Peygamber sevgisi, Kur’ân-ı Kerîm’in önemini öğreten, yaşına uygun kısa hikayeler okuyabilirsiniz. Bu hikayelerin çocuğun yaşına ve durumuna uygun olması çok önemlidir. Aksi halde çocuğun psikolojisi dahi bozulabilir.

Dînî eğitim çocuklara, 7 yaşından sonra anlayabileceği şekilde verilmelidir. Bu eğitimlere başlarken, peygamber efendimizin hayatını ve hâdislerini anlama, anlamlandırma durumuna öncelik verebilirsiniz. Eğitimlere devam ederken çocuğunuzun sorularını, şüphelerini ona uygun şekilde cevaplandırmanız gerekecektir. Burada amaç asla korkutmak olmamalı. “Allah, kızar, Allah yakar, Allah çarpar” sözleri yerine, “bu davranışımız, dinimize uygun değil, Allah’ımızın bizlere öğütlediği şekilde hareket edelim” demeniz daha uygun olacaktır. Yani çocuğunuz, Allah’ı sevmeli, saymalıdır. Ondan korkmamalıdır.

Okul öncesi dönem çocuklar için dini sevme ve benimsetme dönemidir. 7 yaş sonrasından ergenlik dönemine kadar olan süreç ise, ibadetleri gerçekleştirme ve alıştırma sürecidir. Çocuğun iman esasla­rını öğrenmesi ve ibadet alışkanlığı kazanmasında her zaman anlayışlı ve sabırlı olmak gerekmektedir. Peygamber efendimizin öğütlediği şekilde sabrederek beklemeliyiz, çocuğumuzun önce din sevgisi edinmesini sağlamalıyız. Sevgi olduktan sonra yapılan hiç bir ibadet zor gelmez. Kur’an’ın Allah’ın kelamı olduğunu, namazın aslında Allah’a yakınlaşıp, bir nevi Allah’la sohbet olduğunu anlayan bir çocuk bunları severek yerine getirecektir. Dinimizde asla baskı ve zorlama yoktur. Bu bilinçle hareket etmeyi esas almamız gerekir.

Çocuğun duyguları, düşünceleri, gelişimi, Rabb’ine olan yakınlığı, ibadet şekli, ileride iman sahibi bir kişi olup olmayacağı gibi durumları etkileyecek her şey, aileden alacağı din eğitiminin konusudur. Bu yüzden çocuğunuzun algılama yeteneğinin arttığı, kendisini hazır hissettiği zamanlarda sizde evinizde yapacağınız ibadetlerinizle ona örnek olmalısınız. Çocuğunuza hayatının her alanında ahlak çerçevesi ve kuralları içerisinde yaşamayı öğretmelisiniz. Çoğu zaman davranışlarına hoşgörü ve müsamaha göstermelisiniz. Dinimizin yasaklayıcı ve cezalandırıcı bir din olmadığını hoş sözlerle ifade etmelisiniz. Dinlerken anlamasını, anladıktan sonra da yaşayış biçimi haline getirmesini desteklemelisiniz.

Ayrıca, ibadetlerini gerçekleştirdikten sonra çocuğunuzu takdir edecek kelimelerle yüreklendirmek, onu dine daha da yakınlaştıracaktır. Bu durum çocuğa özgüven aşılarken inanç temellerinin de güçlü hale gelmesinde etkili olacaktır.

Hayırlı ve huzurlu günler dilerim.

https://bebegimizoldu.com/

 

Related Posts

3 thoughts on “ÇOCUĞA DİN EĞİTİMİ NE ZAMAN VERİLMELİ?

  1. Çok güzel bi konuya değinilmiş böyle bi zamanda bunun bilincinde olarak çocuklarımızı eğitmek önemli kesinlikle herkes okumalı 👍🏼

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.