ÇOCUĞA ÖĞRETİLECEK DUALAR

ÇOCUĞA ÖĞRETİLECEK DUALAR

ÇOCUĞA ÖĞRETİLECEK DUALAR

Çocuğa öğretilecek dualar. Özellikle çocukluk döneminde öğretilen dini bilgiler ve dualar çok önemlidir. Çünkü bu dönemde öğrenilen dualar çocuklar için akılda daha kalıcı olur.

Bütün insanlığın dua etme gereksinimi olduğu gibi çocukların da dua etmeye ihtiyaçları vardır. Bu yüzden çocuklarımıza öğrenmesi gereken duaları ne kadar erken öğretirsek onlar için o kadar iyi ve kolay olur. Çocuğunuzun ilerleyen dönemlerinde dine uygun islami bir hayat yaşaması ve Yüce Allah’ın (c.c) doğru yolundan ayrılmaması için yaşına uygun duaları ezberleyip öğrenmesi gerekir. Bu çocuğun dini öğrenme konusunda attığı ilk adımlardan biridir.

"<yoastmark

Peki ilk olarak çocuğa öğretilecek dualar nelerdir?

 • Öncelikle Rabbi Yessir duası kısa ve kolay olduğundan, bu duayı ezberletebilirsiniz. Bir işe başlarken, evden çıkarken ve çocuğunuz uyumadan önce bu duayı okumasını isteyebilirsiniz.
 • Yüce Rabb’imizin Hz. Adem (a.s)’a bizzat kendisinin öğrettiği Sübhaneke duasını da çocuğunuza kolaylıkla öğretebilirsiniz. Hatta siz namaza dururken çocuğunuza da seccade sererek, namazda bu duayı okumasını sağlayabilirsiniz. Fakat tabii ki çocuğunuz yaşından dolayı namazı tam olarak doğru kılamayabilir. Ama önemli olan siz namaz kılarken namaza özenip sizi örnek almasıdır.
 • Namazdan önce birlikte abdest alarak bu esnada da Amentü duasını okuyabilirsiniz. Beraber sürekli okuyup tekrar ettiğinizde çocuğunuz bu duayı da kolaylıkla ezberleyecektir. Çocuğunuzu dua ezberlerken asla zorlamamalı, yanlış okuduğunda da kızıp bağırmamalısınız. Aksine doğru okuması için teşvik etmeli, beraber doğrusunu tekrar etmelisiniz.
 • Çocuğunuz yemek yedikten sonra Türkçe olarak da kısa dualar öğretebilirsiniz. Allah’a hamd olsun. (Elhamdülillâh) demesini sağlayabilirsiniz.
 • Uykudan uyandığı zaman, “Bizi uykumuzdan sonra uyandıran Allah’a hamd olsun. Vücuduma sağlık veren, ruhumu geri döndüren ve bana adını anma imkanı veren Allah’a hamdolsun” demesini isteyebilirsiniz.
 • İhlas suresi de çocuğunuzun kolay öğrenebileceği surelerden biridir. İhlas suresi, Ramazan ayında, üç aylarda ve arefe ile bayram günlerinde okunması gereken surelerdendir. Yine uyumadan önce de bu süreyi çocuğunuza okutabilirsiniz.
 • Bir yolculuğa çıkarken, “Allah’ım! yolculuğumuzu kolay kıl. Uzakları bize yakın eyle. Yolculuğumuz sırasında bize yardım et, geride bıraktıklarımızı da koru. Lütfunla kolay olanı diliyorum.” duasını okumasını isteyebilirsiniz.
 • Anne-babasına okuması için; “Allah’ım beni yetiştirip büyüten anne ve babama merhamet eyle.
  Onlar beni nasıl korudularsa, sende onları öyle koru.” duasını ezberletebilirsiniz.
 • Bazı çocuklar çabuk ve kolay korkabilirler. Çocuğunuzun korkularından kurtulması için,
  “Ey Allah’ım! Muhakkak sen her şeyi gören ve işitensin, her şeye gücü yetensin beni korktuklarımdan koru. Sen hem içimdeki korkuları al hem bana huzur ihsan eyle. Amin.” diyerek hem korkularından emin olmasını, hem de bu duayı okuduktan sonra korkması için bir sebep olmayacağını söyleyebilirsiniz.

Çocuklar, yaşlarına uygun şekilde dualar okuyup ezberlemekten büyük mutluluk duyarlar. Ezberledikleri duaları tekrar edip, herkese okumak isterler. Sizde duaları öğretirken güzel bir dille ve yumuşak bir tavırla öğrenmesini desteklerseniz, çocuğunuzun öğrendiği duaları unutmamasını ve severek dua etmesini sağlarsınız.

Rabbim evlatlarımızı, doğru yolundan ayırmasın.
Huzurlu günler dilerim.

https://bebegimizoldu.com/cocuga-din-egitimi-ne-zaman-verilmeli/

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.