ÇOCUĞA SORUMLULUK DUYGUSU NASIL KAZANDIRILIR?

ÇOCUĞA SORUMLULUK DUYGUSU NASIL KAZANDIRILIR?

ÇOCUĞA SORUMLULUK DUYGUSU NASIL KAZANDIRILIR?

Çocuğa sorumluluk duygusu nasıl kazandırılır? Bunun için ebeveynler nelere dikkat etmelidir? Çocuğa sorumluluk bilincini öğretmek için öncelikle sorumluluk kavramını açıklamak, anlatmak ve bu konuda ona örnek olmak gerekir.

 

"<yoastmark

Sorumluluk bilinci, çocuklarda çok erken dönemlerde oluşan bir bilinçtir. Çünkü uygun ortamlar yaratıldığında çocuklar sorumluluk almak ve uygulamak konusunda çok isteklidirler. Çocuğun yaşına ve isteklerine uygun olarak yapmak istediği işleri, onun anlayabileceği, sevebileceği şekilde dile getirerek, sorumluluk almaktan keyif almasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte çocuğu bu konuda cesaretlendirmek ve yönlendirmekte sürece olumlu yansıyacaktır.

ÇOCUĞUN SORUMLULUK KAZANMASI İÇİN ANNE BABANIN YAPMASI GEREKENLER

  • Çocuğu ev işlerine teşvik edin. Kız veya erkek çocuk farketmez, evde sorumluluk duygusu kazanan çocuk yardımcı olabilmenin mutluluğunu yaşar. Kendisini ailede bir birey olarak görmeye başlar.
  • Çocuğunuza herhangi bir sorumluluk vermeden önce onu tanıdığınıza emin olun. Çocuğun yaşı, yetenekleri, gelişimi, arkadaş çevresi, eksik olduğu yönleri ile beraber değerlendirin. İş bölümünü de bu şekilde sağlayın.
  • Tabii ki her konu gibi sorumluluk konusuda örnek olunmayı amaçlar. Anne baba olarak önceliğiniz, çocuğunuza örnek olmaktır.
  • Sorumluluk duygusu ve özgüven bilinci arasında bir bağ vardır. Bu yüzden bir işi çocuğunuza uygun görüyorsanız, ” sen beceremezsin, dur sen yapma ben yaparım, ” tarzında cümleler kurmamalısınız. Aksine o iş için çocuğu cesaretlendirmeli ve yerine getirmesi için de zaman tanımalısınız.
  • Başka çocuklarla çocuğunuzu asla kıyaslamamalısınız. Herkesin ilgi ve yeteneği değişkendir. Kimsenin kimseden bir üstünlüğü yoktur, bunu da unutmamalısınız.
  • Okulda çocuğunuza verilen görev ve sorumlulukları ebeveyn olarak siz üstlenmemelisiniz. Kendisinin yapmasına ortam hazırlamalı ve sadece zorlandığı konularda yardımcı olmalısınız.
  • Çocuğunuzun sorumluluk alamayan bir birey olmasını istemiyorsanız, ona üstesinden gelemeyeceği işler vermemelisiniz. Mesela; dağınık ve karmaşa içerisindeki odasına girip “burası derhal toplanacak, yalnızca bir saatin var ” dememelisiniz. Bu komutlar onu rahatsız edip, işten kaçmasına yol açacaktır. Bunun yerine vereceğiniz işi parçalara bölüp daha iyimser bir dille rica etmelisiniz.
  • Çocuğunuz, işi bitirmese de yada verilen sorumluluk yarım kalsa da anlayışlı ve sabırlı olmaya devam edin. Onu sorumluluk almaktan korkutmayın.
  • Son olarak, çocuğunuzun her sorununu çözmeyin. Çözmesi için ona imkan ve zaman verin. Kendi kendine bir yol bulması onun ileri dönemdeki hayatı için çok önemli bir başlangıç olacaktır.

Bu konu ile ilgili olarak “Çocuğunuzu anlamak için ne yapmalısınız” yazımızı okumanızı tavsiye eder mutlu günler dileriz.

https://bebegimizoldu.com/cocugunuzu-anlamak-icin-ne-yapmalisiniz/

Related Posts

15 thoughts on “ÇOCUĞA SORUMLULUK DUYGUSU NASIL KAZANDIRILIR?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.