ÇOCUĞUM OKULA BAŞLAMAYA HAZIR MI?

ÇOCUĞUM OKULA BAŞLAMAYA HAZIR MI?

ÇOCUĞUM OKULA BAŞLAMAYA HAZIR MI?

Çocuğum okula başlamaya hazır mı? Her ebeveyn, çocuklarını okula göndermeden önce, çocuklarının bu sürece hazır olup olmadığı konusunda kararsızlığa kapılabilir.

Değişen sistemle birlikte çocuklar 66 aylıkken okula başlayabiliyor. Tabii ki 66.aya gelen her çocuğun fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak ayrı gelişimi göstermesi beklenemez. Bu durum okula başlama sürecine de aynı uyumu göstermemesi demektir. Okula gitme yaşına uygun olan bir çocuk, evinden, anne ve babasından ayrı kalabilme, yabancı bir ortamda kendini ifade edebilme açısından değerlendirilmelidir. Dolayısıyla çocuğun okula başlaması demek, belirli saatler boyunca sistemli bir eğitim ve öğretim yılına dahil olması demektir. Yani okula başlayan çocuğun dikkatini uzun bir süre belli bir noktada odaklayabilmesi, bir yandan da okulda akranlarıyla oryantasyon sürecinde duygusal olarak da hazır olabilmesi gereklidir.

ÇOCUĞUM OKULA BAŞLAMAYA HAZIR MI?
ÇOCUĞUM OKULA BAŞLAMAYA HAZIR MI?

Yeni sistemde artık çocukların okul olgunluğunu ölçmek için anaokulunun sonlarına doğru Metropolitan Testi uygulanıyor. Bu test sayesinde çocuğunuzun ilkokula hazır olup olmadığı hususunda cevap alabiliyorsunuz. Ayrıca çocuğunuzun hangi alanlarda yardıma ihtiyacı olduğunu da bu şekilde tespit edebiliyorsunuz.

Ebeveyn olarak çocuğunuzun okula başlamaya hazır olduğunu öğrenmek için evde de gözlemleyebileceğiniz bazı durumlar söz konusu. Örneğin çocuğunuz uzun süre bir etkinliğe odaklanabiliyor mu?, rakamları tanıyor mu? bazı harfleri biliyor mu?, haftanın günlerini biliyor mu?, anlamlı resimler çizebiliyor mu?, neden-sonuç ilişkisi kurabiliyor mu?, doğum gününü ve evinin adresini biliyor mu?, gün içerisinde yaptıklarını düzgünce ifade edebiliyor mu?… Tabii ki çocuğunuzun yalnızca bunları yapabilmesi tek başına okula hazır olduğunu göstermez. Bu ve buna benzer akademik becerileri öğrettiğiniz zamanlarda çocuğunuz uyum gösteriyor ve öğrenmekte zorluk çekmiyorsa dolayısıyla okula hazır olabilir.

Tüm çocuklara eğitim ve öğretim yıllarında başarılar dileriz.

https://bebegimizoldu.com/okul-oncesi-cocugun-temel-ihtiyaclari/

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.