ÇOCUĞUNUZU ANLAMAK İÇİN NE YAPMALISINIZ?

ÇOCUĞUNUZU ANLAMAK İÇİN NE YAPMALISINIZ?

ÇOCUĞUNUZU ANLAMAK İÇİN NE YAPMALISINIZ?

Çocuğunuzu anlamak için ne yapmalısınız? Bu hayattaki en önemli değer hissi, anlaşılmaktır şüphesiz. İnsan, sevilmekten, sayılmaktan ziyade karşısındaki tarafından anlaşılmak ister.

Çocuklarda tıpkı yetişkinler gibi, anlatmak istediklerini, hareketleri ve davranışları ile anne babalarına gösterirler. Çocuğunun ifade etmek istediklerini görmezden gelen anne babalar, çocuklarının mutsuz olduğunu gözlemleyebilirler.
Çocuklar, mutsuz olduğu bu dönemde giderek yalnızlaşırlar. Mutsuz çocukların en önemli özelliklerinden birisi kolay kızmaları, küsmeleri ve agresif davranışlar göstermeleridir. Mutsuz çocuğun içindeki heyecan, coşku ve enerji hissi mutsuzluğun ardına saklanmış gibidir. Oysa mutlu bir çocuk çok küçük şeylerden dahi mutlu olabilir. Yüzündeki gülümsemesi ile ışık olur etrafına. Anlaşıldığını bildiğinden, duygularını açıkça belirtmekten çekinmez. Kendisini ifade etme zorluğu çekmez.

ÇOCUĞUNUZU ANLAMAK İÇİN NE YAPMALISINIZ?
Çocuğunuzu anlamak için ne yapmalısınız?

Peki çocuğumu nasıl anlarım?

  • İyi bir gözlemci olarak. Evet, en önemli kıstaslardan biri budur. Çocuğunuzun oynadığı oyundan tutun, izlediği film ve okuduğu kitaplarda dahil olmak üzere gözlemlemelisiniz. Nelerden hoşlanıyor, nelerden hoşlanmıyor bunu öğrenmelisiniz.
  • Çocuğunuzun sorduğu soruları, cevapsız bırakmamalısınız. Elbette içlerinde bilmediğiniz sorular olabilir. Bu soruların cevaplarını birlikte araştırarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca birlikte bir etkinlik yapmış olursunuz.
  • En önemli olgulardan biri de çocuğunuzun arkadaşlık ilişkileridir. Çocuğunuz kimlerle arkadaşlık ediyor, hangi özellikteki insanlarla bağ kurabiliyor buna dikkat etmelisiniz. Bu durum çocuğunuzun kişiliği hakkında size ipucu verecektir.
  • Çocuklar her dönemde ebeveynlerine soru sormayı severler. Bazen cevabını bildikleri soruları bile ebeveynlerinden tekrar öğrenmek isterler. Aslında bunun amacı sizin o konu hakkında bilginizi ölçmek ve değerlendirmektir. Bazen de soruya kattığınız yorumları merak ettikleri için soru sorarlar. Cevabınız ne olursa olsun, sarfettiğiniz çaba çocuğunuzu mutlu edecektir. Çünkü çocuk bu şekilde önemsendiğini görecektir.
  • Çocuğunuzun yeteneklerini keşfetmelisiniz. Bu yeteneklerin üzerine gitmek ve desteklemek, çocuğunuzla yakınlaşmanıza katkı sağlayacaktır.
  • Çocuğunuzun korkularını, kaygılarını, yüzleşmek istemediği tüm duygu ve davranışları bilmelisiniz. Bu konuda ona yardımcı olmalı ve yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz. Ona her olayı birlikte halledebileceğinizi göstermeli ve buna inandırmalısınız. Açık açık her konuyu konuşabilmelisiniz ve sizden sakladığı hiçbir şeyin olmamasını sağlamalısınız.
  • Çocukların kişiliğini belirlemede sosyal hayatları kadar eğitim hayatları da önemli bir rol oynamaktadır. Bunun için çocuğunuzun öğretmenleri ile aranız iyi olmalıdır. Öğretmenler, çocuğunuzun karakteri ve düşünce yapısı ile ilgili bilgilere sahiptirler. Bir de çocuğunuzu onlardan dinlemeli ve ona göre hareket etmelisiniz.

Sonuç olarak çocuğunuzla iyi geçinmeniz onun ileride daha başarılı, daha sosyal, daha mutlu bir birey olarak yetişmesini sağlar. Çocuğunuzu yakından tanımak sizi de mutlu edecektir.

Mutlu günler dilerim.

https://bebegimizoldu.com/cocuklarla-iletisim-teknikleri/

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.