ÇOCUK BAKIMINDA KUŞAK ÇATIŞMASI

ÇOCUK BAKIMINDA KUŞAK ÇATIŞMASI

ÇOCUK BAKIMINDA KUŞAK ÇATIŞMASI

Çocuk bakımında kuşak çatışması . Annelerin işlerinin olduğu vakitlerde ya da çalıştığı saatlerde çocuğun bakımını üstlenecek ve bu görevi yerine getirecek en güvenilir kişiler; anneanne, babaanne ve dedelerdir.

ÇOCUK BAKIMINDA KUŞAK ÇATIŞMASI
ÇOCUK BAKIMINDA KUŞAK ÇATIŞMASI

Kadınlar iş hayatında etkin olduğundan beri, çocuk bakımı konusu toplumda daha sık gündeme gelmeye başladı. Önceleri kalabalık aileler birlikte yaşıyorken artık günümüzde aileler küçülmeye başladı. Anne ve babası çalışan çocuğun bakımını üstlenecek birilerine duyulan ihtiyaç artmaktadır. Bundan dolayı da çocuk eğitimi ve bakımı önemli bir durum haline geldi. Son yıllarda eskiden bilinen doğruların şimdiki zamanın yanlışı olduğu gerçeği büyük değişimlere sebep oldu. Bu değişimlere anne ve babalar kolay adapte oldular. Ancak aynı uyumu bir anda anneanne ve babaannelerden beklemek zor olsa gerek. Yıllarının büyük çoğunluğunu kendi ebeveynlerinden öğrendikleri şekilde yaşayan anneanne ve babaanneler bu duruma kolay ayak uyduramadılar. Bu da çocuk bakımında kuşak çatışması gerçeğini gözler önüne serer oldu.

Kuşak çatışmasına engel olmak için ne yapılmalıdır?

Aslında burada önemli olan her iki tarafın da çocuk bakımında uyumlu hareket etmesi olacaktır. Yine aynı şekilde her iki tarafın birbirine bir şeyler öğretmekten ziyade, nezaketi elden bırakmadan çocuk bakımı konusunda yeni davranışsal hareketlerin olduğundan bahsetmesi daha doğru olacaktır. Güdüsel olarak öğrenmeye ve öğretmeye meyilli olan insan bu sırada ego savaşlarına girmemelidir. Örneğin; kayınvalide gelinine ” çocuk öyle tutma, böyle tut. Ya da, ne zaman emzirdin aç bu çocuk” gibi cümlelerden ziyade kendi tecrübelerini tatlı bir dille ifade etmelidir. Aynı şekilde gelin de ” çocuğun gazı öyle alınmaz, yanlış biliyorsun, eski kafalı davranıyorsun” demek yerine öğrendiği yeni bilgileri güzel bir şekilde dile getirmelidir. Bu uyum sağlandığı takdirde çocukta kendini huzurlu ve güvende hisseder. Burada ortak nokta çocuk olduğundan gereksiz çatışmaları önlemek gerekmektedir. Ayrıca sırf bu yüzden kavga etmekten kaçınılmalıdır.

Aile büyüklerinin desteği çocuk bakımında çok ama çok önemlidir. Bu dönemde tüm anne ve babalar yardıma ihtiyaç duyarlar. Anneanne ve babaanneler bunun bilincine uygun hareket ettikleri taktirde, sağlanacak uyumun temelini oluşturmuş olacaklardır.
Mutlu günler dilerim.

Konuyla alakalı olan çalışan annelerle ilgili yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://bebegimizoldu.com/calisan-anne-olmak/

Related Posts

One thought on “ÇOCUK BAKIMINDA KUŞAK ÇATIŞMASI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.