ÇOCUKLAR VE İNTERNET

ÇOCUKLAR VE İNTERNET

İçinde yaşadığımız bu çağın getirilerinden biri de şüphesiz ki internet kullanımı. Biz yetişkinler için bile güvenirliği tartışılır olan internet, bazen çocuklarımız için çok tehlikeli olabiliyor. İnternet kullanımına belirli bir sınırlama getirmediğimizde ise sonuçları çok üzücü olabiliyor.

Geçtiğimiz senelerde sözde çocuklar için çıkarılmış bir bilgisayar oyununun yüzlerce çocuğun hayatına mâl olduğuna çok üzülerek şahit olduk. Bu oyun çocukların üzerinde psikolojik baskı yaratıp onları intihara sürüklemişti. Dışarıdan baktığınızda bu sadece bir oyun. Öyle tehlikeli içerikleri olan daha bir sürü sitelerin olduğu da aşikar.

Bunun yanında siber zorbalarla karşılaşan çocuklarınızın psikolojisi de bozulabilir. Bana kalırsa internet kullanımının bile belirli bir yaş sınırı olmalı.

Peki her türlü sonucu yaratabilecek internet kullanımı için çocuklarımızla birlikte nasıl bir yol izlemeliyiz?

 1. Çocuğunuza uygun olmayan web sitelerini engelleyin.
 2. Çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun içerikleri izlemesine izin verin.
 3. Kullandığı sitelerde kişisel bilgilerini kullanmaması gerektiğine dair uyarılarda bulunun.
 4. Günlük kullanım saati belirleyin. Bu kuralın dışına çıkmamasını sağlayın.
 5. Sizin gözetiminiz dahilinde kullanması gerektiğini söyleyin.
 6. İnternette kaliteli ve faydalı içerikler izlemesini veya okumasını istiyorsanız ona tavsiyelerde bulunun.
 7. Çocuğunuzun ziyaret ettiği siteleri araştırın.
 8. İnterneti fayda yaratabilecek şekilde kullanması için ona örnek olun. (Yani ilk önce sizin kullanırken dikkat ettiğiniz hususları görsün. )
 9. 2-4 yaş arası çocukların internet kullanımı 20 dakikayı geçmemelidir. Aksi takdirde olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.
 10. İnterneti tamamen yasaklamanızda bir çözüm olmayacaktır. Böyle katı kurallar koyarsanız çocuk daha çok kural tanımaz hale gelecektir. Doğru olan çocuğunuzun davranışına uygun kısıtlamalar getirmektir.
 11. İnterneti yanlış kullanan çocuğunuzun sizinle ilişkisi de bozulabilir. Buna da çok dikkat etmelisiniz.
 12. Çocuğunuzun güvenliği için bilgisayarınıza uygun Antivürüs, Filtre ve Güvenlik programları yüklemelisiniz. Bazı programlara blok koyarak çocuğunuzun güvenli internet kullanımını sağlayabilirsiniz.
 13. Çocuğunuza sadece kendisinin kullanacağı bir sosyal medya programı kullanmasına izin vermek yerine aile olarak ortak kullanacağınız bir program açması için teşvik etmelisiniz.
 14. Virüs ve Casus yazılımlar konusunda çocuğunuzu bilinçlendirmelisiniz.
 15. Çocuğunuzun özellikle keyif aldığı müzik, film ve oyun gibi yükleme yapabileceği kategorileri yasal yollardan indirmesi gerektiğini anlatmalısınız.
 16. Çocuğunuz bulunduğu ortamın sosyal medya olduğunu düşünse de toplum içi ahlak kurallarının burada da geçerli olduğunu ona söylemelisiniz.

Bu ve bunun gibi kurallarla çocuğunuzu sıkmadan, güzel bir dille ifade edeceğiniz kaidelerle onun güvenli internet kullanımını sağlamış ve desteklemiş olacaksınız.

Yarınımızın mimari çocuklarımızın gelişimi her şeyden önce olmalı. Bunu asla unutmamalıyız.

https://bebegimizoldu.com/

 

Related Posts

3 thoughts on “ÇOCUKLAR VE İNTERNET

 1. Günümüz de çocuk ve internet bağ oranını kurabilmek çok zor bu gibi yazılar ebeveyn olarak bizler için güzel ve güncel tavsiyeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.