ÇOCUKLAR VE NE TÜR PROGRAMLAR İZLEMELİ?

ÇOCUKLAR NE TÜR PROGRAMLAR İZLEMELİ

Çocuklar, içinde bulunduğumuz bu teknoloji çağında, elbette ki bir şeyler izlemeye, öğrenmeye çok meraklılar. Kendi çocukluk dönemimizi düşünüyorum da, bizlerin izleyebileceği programlar ne kadar sınırlıydı değil mi. Oysaki çocuklarımız için günümüzde ne kadar çok kanal, program ve film var. Bu durum çocuklar için artı bir durummuş gibi görünse de geleceğimizin güvencesi çocuklarımız için tehlikeler de arz edebilir. Bu yüzden çok ama çok dikkatli olmalıyız. 

ÇOCUKLAR VE NE TÜR PROGRAMLAR İZLEMELİ

İzleme sıklığı çoğu zaman ebeveyn ve çocuklar arasında krize sebep olsa da belli kısıtlamalar getirmek bir zorunluluk haline geldi. O kadar çok tür ve o kadar çok çeşit var ki bazen çocuklar seçimlerinde bile zorlanıyorlar.

Programları izlerken özellikle şu kriterlere dikkat etmeliyiz: “Programlar çocukları daha zeki, daha meraklı, daha duyarlı ve bilgili yapıyor mu ? Program, çocukları öğrenmeye teşvik ediyor mu? Program, çocukların öğrenmeye devam etmelerini ve akılda kalıcılığını sağlamakta başarılı mı? Çocuklarda güncel olaylar için bilinç oluşturuyor mu? Topluma kazanmalarında faydalı oluyor mu? Yeteneklerini geliştirmesinde katkısı oluyor mu? Çocukları eğitim alanında teşvik ediyor mu? Bazı konulara açıklayıcı bir tutum sergileyip, o konuda bilgi sahibi olmalarına yardımcı oluyor mu? Bu sorular, dijital dünyamızda önemli sorulardan.

Bir ara çocukken hepimizin bildiği ve severek izlediği o çizgi filmlere subliminal mesajlar içeriyor diye haberler çıkmıştı. Gerçekten de detaylı izlediğimizde bu ayrıntıların mevcut olduğunu görmüştüm. Çok yazık. Neden böyle kötü bir yol izlerler anlayamıyorum. Bizim dönemimizle şu an ki dönemi mukayese etmek mümkün değil. Bu yüzden biz anne babalara çok iş düşüyor.

Bu bağlamda izlenecek programların yalnızca ilgi çekici olmasına değil eğlenirken bir yandan da öğrenmeyi destekleyecek programlar olması gerekmektedir. Çocukların güvenli ve faydalı kanallara yönelmesini sağlamak biz ebeveynlerin görevlerinden biri. Çünkü izlediği konular çocuklarda maalesef ki zihinsel ve ruhsal bozukluklar meydana getirebilir hale geldi. Medya aracıları bazen bu konuları es geçip sadece izlenme noktasına önem verebiliyorlar. Bu yüzden gerekli tedbirleri alıp, çocuğumuzun güvenilir olmayan sitelere girmesini engelleyebiliriz.

Görsel hafıza küçük yaştaki çocuğunuz için her zaman daha ilgi çekicidir. Uzmanlara göre şiddet içerikli görsellere maruz kalan çocuklar ileri yaşlarında şiddete meyillenebiliyor. Öyle ki çocuğunuzun sorunları çözme şekline bile yön verebiliyor, izledikleri filmler.

Çocuğunuzun çizgi film izleme sürelerine belirleyici saatler koymak hatta birlikte izlemek sorun çözücü yöntemlerden olabiliyor. Tamamen kısıtlamanız yada yasaklamanız ters tepki yaratacağından bu tutumdan uzak durmanız faydanıza olacaktır.

Her çocuğun duygusal zekası, yaşadığı çevre, kültür, karakter yapısı, aile ortamı farklı olduğundan izlediğini de farklı yorumlamasına şaşmamak gerek. Aileler bu konuda teyakkuzda olmalı. Ayrıca çocuğunuzun yaşına uygun olmayan içerik taşıyan hiçbir filmi onun yanında siz de izlememelisiniz.

Çocuğunuzun kelime haznesini geliştirebilecek, hayal gücünün zenginleşmesine katkı sağlayacak programları izletmeniz, onların gelişimi için olumlu olacaktır.

Belgeseller; özellikle doğa, hayvanlar alemi, bitki türlerini konu alan belgeseller izlemeniz, çocuğunuza kültürel yeni bilgiler öğretir.

Her türlü olumlu içerikleri olan, cinsel ve şiddet içerikli olmayan, çocuğunuzun yaşına ve kavrama yetisine uygun programlarda günde bir saatten fazla izletilmemeli.

Bu durumlara önem verirsek, çocuklarımızı bu programlardan uzak tuttuğumuzda, olumsuz davranışlar edinmesini de engelleyebiliriz.

İyi bir gelecek, çocuklarımızla mümkün olacak, unutmayalım.

 

Related Posts

One thought on “ÇOCUKLAR VE NE TÜR PROGRAMLAR İZLEMELİ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.