ÇOCUKLARA BESLENME ALIŞKANLIĞINI NASIL KAZANDIRABİLİRİZ?

Çocuklara beslenme alışkanlığını nasıl kazandırabiliriz?

ÇOCUKLARA BESLENME ALIŞKANLIĞINI NASIL KAZANDIRABİLİRİZ?

Çocuklara beslenme alışkanlığını nasıl kazandırabiliriz? Çocukların beslenme düzeni nasıl olmalıdır? Çocuklarda görülen yeme problemleri. Çocuklarda iştahsızlık. Çocuklarda dengeli beslenme alışkanlığı nasıl sağlanır?

Çocuklar, beslenme konusundaki ilk eğitimi ailelerinden alırlar. Çocuğun ileriki zamanlarda beslenme alışkanlığının düzenli olması, okul öncesi dönemde kazandığı beslenme eğitimi ile doğru orantılıdır. Ana karnında başlayan beslenme, çocukluk ve yetişkinlik ile beraber devam eder. Kazanılan doğru beslenme alışkanlığı ile kişi hayat boyu sağlıklı olur. Bu yüzden beslenme düzeninin oluşması bu bağlamda hayati önem taşır.

Çocuklara beslenme alışkanlığını nasıl kazandırabiliriz?
Çocuklara beslenme alışkanlığını nasıl kazandırabiliriz?

Sağlıklı ve zinde olmak için çocuklar, sağlıklı beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Beynin çalışması için gerekli olan glikoz, karbonhidrat kaynaklarının tüketimi çok önemlidir. Çocukların okul başarısı için ihtiyacı olan besinleri dengeli bir şekilde tüketmesi gerekir. Besin öğesi bakımından yetersiz beslenmek çocuklarda dikkat dağınıklığına, öğrenmede güçlük yaşamalarına, gelişim geriliklerine sebep oluşturabilmektedir.

Çocukların en önemli öğünü şüphesiz, kahvaltıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda kahvaltı yapan çocukların ileriki yaşamlarında obezite riski taşımadığı görülmüştür.

Peki çocuklara beslenme alışkanlığını nasıl kazandırabiliriz? 

Öncelikle çocuğun abur cubur tüketimini kesmeniz gerekiyor. Paketli hazır gıda tüketmek çocuğunuzun iştahını kesebileceği gibi beslenme düzensizliğine de sebep olacaktır. Bu yüzden çocuğunuza beslenme düzeni ve beslenme saati oluşturmalısınız. Sağlıklı ara öğünler ile beslenmesini desteklemelisiniz. Haftada bir kez izin gününe karar verip o gün içerisinde sınırlı bir şekilde şeker ve çikolata yemesine izin verebilirsiniz. Çünkü bunlara kesin ve katı kurallar koymanız istemeseniz de çocuğunuzun sizden gizli bu gıdaları tüketmesine sebebiyet verebilir.

Çocuğun gelişim durumunun iyi olması dengeli beslendiğinin bir kanıtı olabilir. Bu konuda önemli olan her yaşın gelişim özelliklerinin ve ihtiyaçlarının değişkenlik gösterdiğini bilmektir. Dolayısıyla farklı dönemlerde çocukların yemek yeme miktarlarında ve çeşitlerinde farklılıklar meydana gelecektir. Anne babalar bu konuda baskıcı davranmaz ise çocuk kendiliğinden de yeme alışkanlığı kazanabilir.

Diyelim ki çocuğunuz yemek yemeği reddediyor, yemekleri ağzında tutuyor ya da çok yavaş yiyor. Bu durumda yapmanız gereken belirli bir yemek saati oluşturmanız. “Bu saatten sonra yemek yemeği tamamlamız gerekiyor” gibi cümleler kurabilirsiniz. Beraber yemeğe oturmayı, beraber kalkmayı bir kural haline getirebilirsiniz. Yemek hazırlarken çocuğunuzdan yardım isteyebilirsiniz. Sevdiği yemekleri yapıp onu önemsediğinizi gösterebilirsiniz. Yemeklerle şekiller yapabilirsiniz. Yiyeceği miktara kendisinin karar vermesini sağlayabilirsiniz.

Çocuklardaki psikolojik değişiklikler de yemek yeme düzenini bozabilir. Bu durumda da mutlaka altta yatan sebepleri iyi araştırmanız gerekir. Çocuğunuzla konuşmalı, onu anladığınıza dair konuşmalar yapabilirsiniz. Böylelikle beslenme düzenini tekrar oturtabilirsiniz. Çocuğun her istediği yemeği yapmanız da doğru bir davranış olmayacaktır. Sonu gelmeyen hoşgörü davranışınız çocuğunuzda tutarlı kişilik duygusunu zedelemede rol oynayabilir. Ayrıca yemek yerken birşeyler izletmek, dikkatinin yemeğe verilmesini engelleyebileceği gibi sağlıklı beslenme alışkanlığını da olumsuz etkileyecektir. Bunun yanı sıra çocuğunuz yemek yerken onunla asla pazarlık yapmamalısınız. Böyle davranarak sadece kısa süreli başarılar elde edebilirsiniz.

Son olarak çocuklarda dengeli beslenme düzeni sağlamak için onun yemekten keyif almasını sağlamalısınız.

Sağlıklı günler dilerim.

https://bebegimizoldu.com/

Related Posts

5 thoughts on “ÇOCUKLARA BESLENME ALIŞKANLIĞINI NASIL KAZANDIRABİLİRİZ?

  1. I just could not go away your web site before suggesting that I
    really loved the standard info an individual provide on your guests?
    Is going to be again steadily in order to investigate cross-check
    new posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.