ÇOCUKLARA NEDEN-SONUÇ İLİŞKİSİNİ NASIL ANLATABİLİRİZ?

ÇOCUKLARA NEDEN-SONUÇ İLİŞKİSİNİ NASIL ANLATABİLİRİZ?

ÇOCUKLARA NEDEN-SONUÇ İLİŞKİSİNİ NASIL ANLATABİLİRİZ?

Çocuklara neden-sonuç ilişkisini nasıl anlatabiliriz? Neden sonuç ilişkisi niçin önemlidir? Neden-sonuç ilişkisini kavratmak için nasıl tutumlar sergileyebiliriz? Bilişsel gelişim de neden-sonuç ilişkisin önemi nedir?

Dünyaya geldikleri andan itibaren merak duygusuyla büyüyen çocuklarımızın, konuşmaya başladıklarında akıllarında bir sürü soru işaretleri oluşur. Çocukların sorularına cevap bulacak kişilerde şüphesiz ebeveynleridir. Anne ve babaların bu konuda sabırlı ve tutarlı olması, çocuğun sorularına cevap bulmasın da önemli rol oynamaktadır. Çocuğunuzun araştırmasına ve soruşturmasına destek olmanız, onun soru sorarken özgür olabileceği anlamı taşır.

ÇOCUKLARA NEDEN-SONUÇ İLİŞKİSİNİ NASIL ANLATABİLİRİZ?

Çocuklara neden-sonuç ilişkisini nasıl anlatabiliriz ?

Peki çocuklarımıza neden sonuç ilişkisini anlatırken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Neden-sonuç ilişkisini anlatmaya başlamadan önce çocuğunuzun anlama becerisinin geliştiğinden emin olun.
 • Çocuğunuza yaklaşımınız her zaman yumuşak ve anlayışlı olmalıdır.
 • Çocuğunuzun sorduğu soruları tarafsız cevaplandırmanız gerekmektedir.
 • Soru sorması için çocuğunuzu teşvik edin, heveslendirin ve siz de cevaplandırırken merak uyandırıcı olun.
 • Çocuğunuz size soru sorduğunda cevaplandırmadan önce, ” Sence nasıl olmalı?, “Bu konuda sen ne düşünüyorsun?” gibi sorularla onun yorum katmasını sağlayın.
 • Çocuğunuzun sorduğu soruya o anda cevap bulamıyorsanız, ona birlikte araştırmayı teklif edin. ” Hadi gel, birlikte öğrenelim” gibi. 
 • Neden ve sonuç ilişkisini tam anlamıyla kavratırken, örneğin;” Yerler ıslak çünkü yağmur yağdı”, “Yemeklerini yediğin için parka çıktık” gibi cümleler kurmalısınız.
 • Çocuklarınıza bu konuda örnek olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Çünkü çocuk ileri dönemlerde sizin sorduğunuz sorulara aynı sizin gibi cevap verecektir.
 • Çocuğunuza soru soracak ortamlar yaratmalısınız. Gün içerisinde yaşadığı olayları neden-sonuç ilişkisi çerçevesinde anlatmasını sağlamalısınız.
 • Çocukların dil ve bilişsel gelişimi için neden-sonuç ilişkisine hakim olması çok önemlidir. Bu yüzden öğrenmesi hususunda kararlı olun.
 • Çocuğun yaşına uygun hikaye kitapları okuyarak sonunun kendisine göre cevaplandırmasını, yorumlamasını sağlayın. Hikayeyi okuyup bitirdikten sonra birde kendisinin anlatmasını isteyin. Bu da neden-sonuç ilişkisini kavramasında önemli rol oynamaktadır.
 • Bazı soruların cevapları çocuğunuzu memnun etmeyebilir. Eleştirilere açık olun. Bu konuda onun fikirlerini alın. Konu hakkında görüşlerinizi beyan edin. Onun görüşlerine de saygı duyun.
 • Çocuğunuzun anlayabileceği konularda ipucu vererek bazen kendi sorduğu soruları kendisinin cevaplandırması için teşvikte bulunun.
 • Bazı eğitici oyunlar, neden-sonuç ilişkisini kavratmak konusunda çok başarılı. Durumu bir oyun haline getirerek çocuğunuzun ilgisini kolaylıkla üzerinize çekebilirsiniz.
ÇOCUKLARA NEDEN-SONUÇ İLİŞKİSİNİ NASIL ANLATABİLİRİZ?
ÇOCUKLARA NEDEN-SONUÇ İLİŞKİSİNİ NASIL ANLATABİLİRİZ?

Tüm bu maddeleri uyguladıktan sonra bu konunun sandığınız kadar zor olmadığını göreceksiniz. Ayrıca bahsettiğimiz gibi cevaplarınızda sabırlı ve tutarlı olmanız çocuğunuzu güvende hissettirecektir. Güvende hisseden çocuk sorularına doğru cevabı aldığına tanık olacaktır. Böylelikle öğrenmekten korkmayacak hatta kendi yorumlarıyla bu eğitimi pekiştirecektir.

İyi günler dilerim.

https://bebegimizoldu.com/bebekler-ile-ilgili-ilginc-bazi-gercekler/

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.