ÇOCUKLARDA GELİŞİM GERİLİĞİ NEDENLERİ

ÇOCUKLARDA GELİŞİM GERİLİĞİ NEDENLERİ

Çocuklarda gelişim geriliği, çocukların gelişim basamaklarına göre yapması gereken motor becerilerini ve beklenilen gelişimini zamanında yapamaması ya da akranlarından geç yapması durumudur. Doğumdan önce ve sonra olabilecek birçok neden çocuklarda gelişim geriliğine yol açmaktadır. Ayrıca maalesef ülkemizde ki akraba evliliği de çocuklarda gelişim geriliğine sebebiyet vermektedir.

Bunun yanında, annenin hamileyken aldığı gelişigüzel ilaçlardan tutun, genetik rahatsızlıkları, radyasyona maruz kalması, tansiyon ve hormon dengesizlikleri bu durumda etkili rol oynar.

Peki çocuklarda gelişim geriliği sebepleri nelerdir?

Doğum esnasında oksijen yetmezliği yaşayan bir bebekte gelişim geriliği görülebilir. Bu durum beyninde kalıcı hasarlara yol açabilir. Ayrıca erken doğan bir bebeğin da olması gereken kitle indeksinde olmaması problem yaratabilir. Çoklu doğumlarda yaşanılan ölümler de doğacak olan diğer çocukları etkilemektedir.

Doğum sonrasında beyni etkileyen bir hastalık geçiren bebeklerde de gelişim bozukluğu görülebilir. Metabolik ve kan testlerinin doğumdan sonra yapılması tedavi sürecine olumlu katkı sağlamaktadır. Bu yüzden bu tetkikleri yaptırmanız olası bir rahatsızlığın belki de erken teşhis ve doğru tedavi ile önüne geçilmesini sağlayabilir.

Gelişim geriliği; zihinsel, fiziksel, sosyal, duygusal, dil ve motor geriliği olarak adlandırılabilir. Ayriyeten gelişim geriliği dikkate alındığında çevresel faktörleri de beraber düşünmek gerekir. Çocuğun duyularının yetersiz uyarılması, baskıcı ve kaygılı anne baba tavrı, bebeğin gösterdiği tepkilere kayıtsız kalmak, oturma ve yürüme gibi motor gelişimlerinde teşvik etmemek, çocuğun ifade etmeye çalıştığı yeteneklerin görmezden gelinmesi, temel bakımının karşılanmaması, ayına ve yaşına göre oyun ve aktivite ihtiyaçlarının karşılanmaması, yaşıtları ile vakit geçirmemesi sebep olarak gösterilebilir.

Gelişimi normal olan çocuklarda gelişim sırayla devam eder ve sürekli üstüne koyarak ilerler. Hatta anne baba bu durum ile alakalı olarak ” bir günü, bir gününe uymuyor, her gün değişiyor” ifadelerini kullanırlar. Ama gelişimi geride olan çocuklarda gelişim, gecikmeyle tamamlanır ya da tamamen durur. Böyle bir durumda çocuğun becerilerinin gelişiminde aksaklıklar meydana gelebilir. Bundan dolayı ebeveynlerin çocuklarını yakından takip edip, gelişim dönemleri konusunda bilgi sahibi olması çok önemlidir. Erken teşhis edilen gelişim geriliğinde, erken müdahale ile çocuğun yaşıtlarının gerisinde kalmaması engellenebilir.

Gelişim geriliği tedavi süreci 0-3 yaş arası daha etkilidir. Eğer çocuğunuzun gelişim sürecinde bir aksaklık görüyorsanız, zaman geçmeden bir doktora başvurmanızı öneririm. Size özel hazırlanan gelişim programlarından yararlanabilirsiniz. Bu gelişim programlarına aile olarak katılmanız, sorununuzun çabucak çözülmesine, tedavi süresinin de kısalmasına katkı sağlar.

Sağlıklı günler dilerim.

https://bebegimizoldu.com/

 

Related Posts

2 thoughts on “ÇOCUKLARDA GELİŞİM GERİLİĞİ NEDENLERİ

  1. Bebeklerimizin, özellikle 0-3 yaş arasında, gözümüz hep üzerlerinde olmalı. Siz de bunu çok güzel bir şekilde özetleyip örneklendirmişsiniz. Sağ olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.