ÇOCUKLARDA MAHREMİYET EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR?

Çocuklarda mahremiyet eğitimi nasıl olmalıdır?

ÇOCUKLARDA MAHREMİYET EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR?

Çocuklarda mahremiyet eğitimi nasıl olmalıdır? Mahremiyet eğitiminin önemi nedir? Aile içi mahremiyet eğitiminde önemli noktalar nelerdir?

Çocuklarda 0-6 yaş dönemi gelişim sürecinde mahremiyet eğitimi önemli bir yer tutar. Çünkü ilk çocukluk dönemi dediğimiz bu dönemde kişiliğinin temeli atılır. Mahremiyet dediğimiz şey aslında sadece cinsel eğitimden ibaret değildir aynı zamanda çocuğun kendisinin ve diğerlerinin farkına varması, kendi özel alanını koruması,diğer insanların özeline saygı duyması, istemediği her dokunuş ve talebe “Hayır” diyebilme özgürlüğüne sahip olduğu ve kendi ile çevresi arasında sağlıklı sınırlar çizebilmesini içerir.

Çocuklarda mahremiyet eğitimi nasıl olmalıdır?
Çocuklarda mahremiyet eğitimi nasıl olmalıdır?

Aile içi mahremiyet eğitiminde önemli noktalar nelerdir?

Mahremiyet eğitimi verilirken çocuklara korku ve endişe aşılamadan, günlük yaşamın içinde doğal akışta verilmelidir. Çocuklarımıza 2 yaşından itibaren ebeveyni tarafından yavaş yavaş anlatılabilir. Çocuğun öncelikle kendini koruması adına vücudumuzun özel bölgelerinden bahsedilmelidir. Bunlar; dudak, popo, göğüslerimiz ve bacak arasıdır. Bu alanlar bizim özel alanlarımızdır ve gerektiğinde anne, baba ve yanında ebeveynleri olduğu müddetçe doktorun görebileceği ve onun dışında kimsenin görmemesi, dokunmaması gerektiği anlatılmalıdır. Bu eğitim verilirken ayıp, günah, yasak gibi tabirler kullanılmamalıdır.

Ebeveynlerin çocuğa dokunacağı durumlarda izin alıp yaklaşması gereklidir. Aslında bu çocuğa hayır diyebilme becerisi ve kendini koruyabilme becerisi kazandırır. Evde oda kapısı kapalıyken kapıyı tıklatmak, biri lavaboda ya da banyodayken içeriye girilmemesi çocuğa özel alan bilinci kazandıracaktır. Küçük yaşlardan itibaren herkesin içinde kıyafet değişimi yapmamak, alt değiştirirken başka odaya geçmek çocuğun mahremiyetine saygı duyulduğunu gösterir. Olası bir istismar durumunda bu olayı sizinle paylaşabilmesi için çocuğunuzla sağlıklı bir iletişim kurmanız gerekmektedir. Çocuklarınız size korkmadan, utanmadan her sorunda gelebileceği için onlara katı bir tutumla değil sıcak ve samimi bir tavırla yaklaşmak gerekir. Unutmayın her çocuk bir bireydir ve onları dinleyip, anlamak ve her zaman yanında ve güvende olduğunu hissettirmek çocuğunuza kendini değerli hissettirir.

Çocukların mahremiyetleri ihlal edildiği durumda hayır diye bağırmaları, oradan koşarak uzaklaşmaları ve en güvendikleri kişiden ya da kişilerden yardım istemesi gerektiği anlatılmalıdır. Hayat öncelikle evde başlar ve anne baba çocuğa rol model olur. Dolayısıyla çocuğumuza öğretmek istediğimiz her davranışı önce bizlerin uygulaması gerekir.

Bedenime dokunma !

PSİKOLOG GÜLİZ KARABAĞ’IN KALEMİNDEN

https://bebegimizoldu.com/

 

 

Related Posts

One thought on “ÇOCUKLARDA MAHREMİYET EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.