DIŞ GEBELİK NEDİR? NASIL ANLAŞILIR?

DIŞ GEBELİK

Gebelik döllenmiş yumurta (embriyo) ile başlar. Döllenmeden doğuma kadar giden sürecin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için döllenmiş yumurtanın doğru bir şekilde rahim (uterus) içerisindeki yerini alması gerekir.
Normal şartlarda döllenmiş yumurta rahmin iç yüzeyinde bulunan endometriyum tabakasına tutunarak buraya yerleşir. Dış gebelikte ise döllenmiş yumurta uterusun ana boşluğunun dışına yerleşip, burada büyümeye çalışır. Bunun adına da dış gebelik diğer adıyla ektopik gebelik denir.
Dış gebelik normal bir şekilde ilerleyemez. Çünkü döllenmiş yumurta rahim dışında yaşayamaz. Rahim dışında büyüyen bu doku ise eğer tedavi edilmezse hayatı tehdit eden kanamalara yol açabilir. Dış gebelik normal ve sağlıklı bir gebelik olmadığından bu gebeliğin devam etmesi mümkün değildir ve anne sağlığı üzerinde hayati riskleri bulunur. Bu sebeplerden dolayı en kısa zamanda sonlandırılması gerekir.
Dış gebelik nadir görülen bir durumdur. 50 kişiden sadece birinde görülebilir.

Dış gebelik neden olur?

•En yaygın dış gebelik türü tubal gebeliktir. Bu tür dış gebelikte döllenmiş bir yumurta rahime giderken, fallop tüpünde sıkışıp kalabilir. Fallop tüpü yumurtalıkları rahme bağlayan tüptür. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok enfeksiyon follop tüpünün iltihaplanmasına sebep olabilir. Bu iltihaplanma sonucu follop tüpünün şeklinde bozulmalar oluşur. Bu da bireyin dış gebelik riskini artırır.

•Bir takım hormonal dengesizlikler veya döllenmiş yumurtanın anormal gelişimi de dış gebeliğin ortaya çıkmasında rol oynayabilir.

•Daha önce yaşanmış bir başka dış gebelik vakası varsa bireylerin yeniden aynı durumla karşı karşıya kalma ihtimali diğer bireylere göre daha yüksektir.

•Doğum kontrol yöntemi olan tüp ligasyonu uygulamasından sonra olası bir döllenme sonucu dış gebelik oluşabilmektedir. Diğer bir korunma yöntemi olan rahim içi araç (RIA) uygulamasına rağmen bireylerde spiralin kayması sonucu normal gebelik gerçekleşebileceği gibi dış gebelik gerçekleşme riski de vardır. 

•Daha önce pelvik bölgede geçirilmiş cerrahi operasyonlar dış gebeliğe sebep olabilir.

Dış gebelik belirtileri nelerdir?

Dış gebelikte de normal hamilelik belirtileri yaşanabilmektedir. Adet gecikmesi, gebelik testinin pozitif çıkması, bulantı, kusma, göğüslerde hassasiyet gibi durumlar normal gebelikte olduğu gibi dış gebelikte de görülür. Bu nedenle dış gebelik çoğunlukla normal gebelikle karıştırılır. Fakat sağlıklı bir gebelik ile arasında bazı farklar bulunur. Dış gebeliği işaret eden en önemli ve yaygın belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

•Vajinal lekelenme ve kanamalar

•İshal ve kusma

•Karnın tek tarafında şiddetli ve kalıcı ağrı

•Baş dönmesi ve bayılma

•Bağırsak ağrısı

Dış gebelik nasıl teşhis edilir?

Pek çok anne adayı beta-HCG hormonu testi sonucuna göre hamile kaldığını bilir, ancak bu hormonun yüksek olması, o kişide gebeliğin rahim içinde olduğunu göstermez. Dış gebelikte de beta-HCG hormonu yüksek gelebilir. Ancak dış gebelik tespitinde sadece bir kez beta-HCG testi yapmak yeterli değildir. Bu testin 2 gün arayla tekrarlanmasıyla ve ultrasonografi ile dış gebelik olup olmadığına karar verilir.

Dış gebeliğin tedavisi var mıdır?

Yukarıda da belirtildiği gibi dış gebelik sağlıklı bir gebelik değildir. Rahim dışına yerleşmiş bir embriyonun sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişerek dünyaya gelmesi mümkün değildir. Bu nedenle dış gebelikte tek yol gebeliğin sonlandırılmasıdır. Bu konuda doktorunuz size daha ayrıntılı bilgi vererek gebeliğin sonlandırılması işlemini gerçekleştirecektir.

Sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz ve sağlıkla bebeğinize kavuşmanız dileğiyle  

Related Posts

3 thoughts on “DIŞ GEBELİK NEDİR? NASIL ANLAŞILIR?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.