DOĞUM ÖNCESİ VE SONRASI İSTİRAHAT RAPORU

Doğum öncesi ve sonrası istirahat raporu; çalışan anne adaylarının merak ettiği, kafasında karışıklıklara sebep olabilecek, zamanında alınmazsa sıkıntı yaşatabilecek bir konu. O yüzden bu konuyu sizler için ele almak istedim.

Doğum raporları, doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftadır. (Çoğul gebeliklerde bu durum doğum öncesi 10 hafta, doğum sonrası 8 haftadır) Doğum öncesinde doğuma 3 hafta kalana kadar çalışmaya devam edip, çalıştığınız süre kadarını doğum sonrasına aktarabilirsiniz. Normal şartlarda 40 haftalık gebelik üzerinden olaya bakılır ve gebeliğin 32. haftası doğum öncesi 8 haftalık izninize ayrılabilirsiniz. Ya da dilerseniz gebeliğin son 3 haftasına kadar çalışıp yani 37. haftaya kadar çalışıp, çalıştığınız bu 5 haftayı doğum sonrasına aktarabilirsiniz. Yani 32.haftada izne ayrılan anne adayı vaktinde doğum yaptığında doğum sonrası 8 hafta iznini kullanırken, doğum öncesi 37.haftaya kadar çalışan anne adayı vaktinde doğum yaptığında 8+5 olmak üzere toplamda 13 hafta doğum sonrası izin kullanmış olacaktır.

DOĞUM ÖNCESİ VE SONRASI İSTİRAHAT RAPORU

Önemli bir diğer konu ise; beklenen tarihten daha önce doğum gerçekleştiğinde arada kalan günlerin ne olacağıdır. Böyle bir durumda planlanan doğum tarihinden kaç gün önce doğum yapmışsanız o kadar gün doğum sonrası istirahat raporunuza eklenecektir. Örnek vermek gerekirse 37.haftaya kadar çalıştınız ve izne ayrıldınız ve sonrasında 38 hafta +4 günlükken doğumunuz planlanan tarihin daha öncesinde gerçekleşmiş oldu. Bu durumda doğum sonrası raporunuz 8+5+1 hafta + 3 gün şeklinde yazılacaktır.

Biraz karışık gibi görünse de hesaplamalar sistem üzerinden yapıldığı için siz raporlarınızı vaktinde aldıktan sonra herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Zamanında alınmayan raporlar ile ilgili hak talep edemiyorsunuz. O yüzden doktorunuzla sürekli iletişim halinde olmanız ve çalışan bir anne adayı olduğunuzu sık sık hatırlatmanız daha sonra mağduriyet yaşamamanız için son derece önemlidir. Sağlıcakla kalın  

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.