Doğum yöntemleri ;

Doğum, kadın bedeninde ve zihninde büyük değişimler ve gelişmeler yaratan bir olaydır. Hayatımızın miladı diyebiliriz. Doğal bir süreçtir ve son derece eşsiz bir deneyime sahiptir. Her doğum, anneden anneye değişebilmekle beraber süre ve süreçte farklılıklar görülmesi oldukça normaldir. Her beden farklıdır ve herkes bu süreci farklı getirebilmektedir. Bebeğinizin gözlerini dünyaya açmasıyla beraber farklı ve tarifsiz hisler sizleri bekler. Artık dünya onun etrafında dönmeye başlar. Acısıyla tatlısıyla deneyimleyeceğiniz bu süreçte normal doğum hakkında doğru bilgilere önceden sahip olmanız ve sizi bekleyen olaylar hakkında bilgilenmeniz elbette çok işinize yarayacaktır. Fakat en nihayetinde doğum yaşayarak öğrenilir.

Gelelim doğum yöntemlerine…

Vajinal (normal) doğum;

Normal doğum, doğal olarak vücut tarafından gerçekleştirilen bir doğum türüdür. Genel olarak 3 temel evreye sahiptir. Bu evrelerden ilki kasılma ve rahim ağzının genişlemesiyle başlar, ikinci evre rahim ağzının genişlemesinden bebeğin doğmasına kadar süren evredir ve son olarak üçüncü evre ise doğumdan sonra bebeğin beslenmesini sağlayan plasentanın vücuttan ayrılması ile gerçekleşir.

Normal doğumun anneye ve bebeğe faydaları;

Normal doğum sonrasında anne daha hızlı ve kolay iyileşme süreci yaşamaktadır. Bu durum psikolojik olarak annenin, bebeğin bakımı konusunda kendisini daha faydalı hissetmesini sağlar. Ayrıca normal doğum yapan annelerde süt hormonu denilen oksitosin hormonu daha hızlı ve etkin salınmakta ve emzirme süreci daha kolay olmaktadır.

Bebek için ise normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin doğum kanalından geçerken faydalı bakteriler ile karşılaşması bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Ayrıca bebeğin akciğerlerindeki amniyon sıvısının atılmasının kolaylaşması ile solunum sıkıntısı gelişme riski daha az görülmektedir.

Sezaryen doğum;

Karın ve rahimde kesi oluşturularak bebeğin dışarı alındığı doğum şekline “sezaryen doğum” denir. Doğuma yakın ya da hamilelik süresi boyunca, bebek ve anne sağlığında ani değişimler meydana gelebilir. Böyle durumlarda normal, yani vajinal doğum yerine sezaryen doğum tercih edilebilir. Bebeğin ya da annenin herhangi bir zarar görmemesi için yapılan sezaryen doğuma, bebek dostu doğumda denilebilir. Vajinal doğumun güvenli olmadığı, bir önceki çocuğun sezaryenle dünyaya geldiği durumlarda ve normal doğum sırasında meydana gelebilecek komplikasyonlarda uygulanır. Normal doğuma kıyasla daha kısa sürdüğü ve ağrısız olduğu için pek çok anne adayı tarafından tercih edilir.

Sezaryen  doğumun avantajları;

Sezaryenin en büyük avantajı; bebek açısından riskleri en aza indirmesidir.  Sezaryen ile yapılan doğumda, normal doğumun taşıdığı hemen hemen hiçbir risk bulunmamaktadır.  Bebeğin en az riskle dünyaya getirmek isteyen anne adaylarının bir kısmı bu nedenle kendi isteği ile sezaryen olmaktadır.  Sezaryen ile doğan bebeklerde doğum sonrası ilk birkaç gün solunum sıkıntısı ve solunum sayısında artma olasılığı biraz daha fazladır.  Fakat bu durum, normal doğum sonrası da görülebilir ve geçicidir. Sezaryen doğumda annenin iyileşme süreci normal doğuma göre biraz daha uzun sürebilmektedir. Tabi her durum gibi bu durum da kişiden kişiye farklılık gösterebilecek bir durumdur.
En nihayetinde sizin için en doğru kararı tabi ki doktorunuz verecektir.

Sağlıklı günler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.