EBEVEYN TUTUMLARI

Ebeveyn tutumları, çocuk ve ebeveyn ilişkisi, sadece çocuğumuzu dünyaya getirmekle başlayan bir serüven değildir.. Ruhsal, psikolojik, fiziksel her türlü gelişiminde onu desteklemek ve yanında olmaktır.

Ah gözümüzün bebeği, evimizin neşesi, biricik, canımız çocuklarımız.

Hayatımız boyunca yanında olmak istediğimiz, her daim peşinde koşturduğumuz, kıyamadığımız evlatlarımız. Doğduğu andan itibaren sevgiyle büyümesi için dualar ettiğimiz en kıymetlilerimiz.

Biliyorum ki her çocuk ailesi için çok özeldir. Onlarla vakit geçirmek günün tüm yorgunluğunu bir anda unutturuverir insana. Bir gülümsemesi her şeye bedeldir. Bazen kızmaya bile kıyamazsınız hatta. Fakat öyle durumlar olur ki istemediğiniz davranışları sergilediğinde ne yapacağınızı şaşırırsınız. İşte burada devreye giren mesele, çocukla kuracağınız ilişkiyle bağlantılıdır. Çünkü çocuklar ebeveynlerinin davranışlarında ve sözlerinde tutarlılığı sever. Bir gün yaptığı bir davranışa ses çıkarmayıp diğer gün çok büyük tepkiler gösterdiğinizde kafası karışabilir ve farklı tutumlar sergileyebilir.

Peki böyle durumlarda nasıl davranmalıyız?

Bir gün bir kitapta çocuklara çocukça davranılmaması gerektiğine dair hususlar okumuştum. Ve onlara çocuk olarak değil adeta küçük bir insan muamelesi yapmamızı da öğütleyen başlıklar görmüştüm. Aslına bakarsanız bu durum esas alındığında çocuklar her şeye daha çok uyum gösteriyorlar.

Maalesef biz ebeveynlerin yaptığı hatalardan biri de çocuklarımızın bir birey olduğunu unutmak. Oysaki onlar sadece bizim evlatlarımız. Evet, her hareketlerinden sorumluyuz ama yaptıkları karşısında doğan tüm sonuçlardan da kendileri sorumlu. Yani ne yaptıkları hataları görmezden geleceğiz ne de o hataları kendimiz üstleneceğiz. Ebeveyn olarak yapmamız gereken onlara destek olmaktan başka bir şey değil. Herkesin hata yapabileceği gerçeği aşikar. Önemli olanın o hatalardan ders çıkarmak olduğunu aşılayarak işe başlayabiliriz.

Aile içi eğitim hayatında sevgiyle ve güvenle büyüyen çocukların, eğitim hayatında da başarılı oldukları bir gerçek. Topluma faydalı bir birey yetiştirmek anne ve babaların elinde. Bu yüzden çocuklarımızın ileri dönemdeki davranışları, tavır ve tutumları yine biz ebeveynlerin onlar üzerinde bıraktığımız etkilerle doğru orantılı.

Mutsuz bir aile ortamında büyüyen çocuklar, sosyal hayatlarında şiddete daha meyilli oluyorlar. Anne ve babaların birbirine karşı davranışları da çocukların örnek aldığı durumlardan.

Yani sözün özü evde sizinle birlikte büyüyen, fiziksel olarak minik görünen yavrunuz aslında geleceğimizin mimarlarından biri.

Bunu bilerek ve bu doğrultuda davranışlarımızı düzenleyerek geleceğe bir katkıda bulunabiliriz.

Her çocuğun sevgiyle büyümesi dileklerimle.🤗

https://bebegimizoldu.com/

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.