ELTİLER ARASI İLİŞKİLER

ELTİLER ARASI İLİŞKİLER

ELTİLER ARASI İLİŞKİLER

Eltiler arası ilişkiler. Her ilişkide olduğu gibi eltiler arası ilişkilerde de saygı en önemli sınır olmalıdır.

Maalesef toplumumuzda elti ve görümce deyince bir çekimserlik söz konusu olmaktadır. Burada önemli olan aile ilişkilerini, düzenlemek ve ön yargılardan kurtulmaktır. Çünkü her durumda eltilerin birbirine güvenmediği olgusu ile karşı karşıya kalınırsa sağlıklı bir ilişkiden de söz etmek mümkün değildir. Fakat yine de bu konuda büyük görevler, aile büyüklerine düşüyor. Her konuda kıyaslanan gelinlerin birbirlerini sevmeleri beklenecek bir durum değildir. Birinin diğerinden iyi olması, daha fazla övgü ve takdir toplaması ya da sevilmesi sonucunda diğerini gölgede bırakması, sorunların temel nedenini oluşturabiliyor.

 

ELTİLER ARASI İLİŞKİLER
ELTİLER ARASI İLİŞKİLER

Ayrıca bazı insanların da kimse kıyaslama yapmasa dahi kendi içinde sürekli kıyaslama yapmaktadır. Aynı zamanda devamlı kıskançlık duygusuna kapılması da sorunların fitilini ateşlemeye yetiyor. Aslında insan sürekli eksik gözetmek yerine herkesin birbirinden üstün özelliklere sahip olduğunu kabul etse ortada hiç bir problem kalmaz. Devamlı eltisiyle bir yarış içerisinde olan kişinin başarılı olabilmesi mümkün değildir. Çünkü hayatta hangi noktaya gelirse gelsin hiç bir zaman istediği yerde olamayacaktır. Bu döngü içinden çıkılamaz bir kısır döngü haline gelecektir. Aile büyüklerinin bu noktada durumu devralıp, her iki yada üç geline de aynı şartlarda, aynı imkanlarla davranması, çekişme yaratacak olayların ortadan kaldırılmasına da sebep olacaktır.

O halde eltiler arası ilişkileri sağlıklı kılmak için neler yapabiliriz?

  • Evliliklerde aile içi ilişkiler kolay kolay kopamayacağından başlarda karşınızdaki kişi imkanları dahilinde size en hoşgörülü tavrı sergilemeye çalışacaktır. Sizde o mesafede olması gerektiği gibi davranışlar sergilerseniz durum her daim lehinize sonuçlanır. Fakat her zaman saygısızca ve hadsizce tavırlarda bulunursanız, tabii ki eltinizden de size karşı hoşgörülü olmasını beklemeyin.
  • Eltinizin sizinle paylaştığı özel konuları olması gerektiği gibi içinizde taşıyın. Bu durumu kayınvalidenize yada kayınpederinize taşımanız sizi güven duyulmalacak insan kategorisine sokacaktır.
  • Bazen bazı durumlara sırf eşinize olan saygınız için sabır göstermelisiniz. Hatalar üst üste gelip devamlı olarak tekrarlanırsa şayet o zaman tutumunuzu uygun bir üslupla dile getirmelisiniz.
  • İnsanları kaybetmek için değil, kazanmak için mücadele ederseniz her zaman kazanan siz olursunuz. Bu durum aile üyeleri için öncelik taşımalıdır. Eğer aranızda yanlış bir anlaşılma varsa mutlaka doğrusunu anlatmaktan yana çekinmeyin.
  • Karşınızdaki kişinin size karşı tavrı değişmiyor ve her zaman kötü düşünüyorsa bu durumda kendinizi geri çekin ve mesafenizi koruyun.
  • Beklentinizi hem kendiniz hem de eltiniz için en aza indirin. Eğer olumlu çabalarınıza karşılık bulamıyorsanız, üstelemeyin. Vicdanınız rahat olsun.

Sonuç olarak kimse için önyargılar beslemeyin. Gereksiz yarışlara, kıyaslamalara girmeyin. Nefret duygusuyla yaşamak insanı hayattan soğutur. Boş yere kimsenin hakkına, sınırlarına girmeyin. Kendiniz olun, özgün olun. Kendi yeteneklerinizin, kendi başarılarınızın farkında olun. Kimse kimseden üstün olmak zorunda değil. Ama herkes kendisinin olabileceği en iyi kişi olmalı. Bunu hiç unutmayın.

Mutlu bir evlilik için tavsiyeler yazımızı da okumanızı öneririz.

https://bebegimizoldu.com/mutlu-bir-evlilik-icin-tavsiyeler/

Mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.