EVLİLİKTE SADAKAT VE GÜVENİN ÖNEMİ NEDİR?

Evlilikte sadakat ve güvenin önemi nedir?

EVLİLİKTE SADAKAT VE GÜVENİN ÖNEMİ NEDİR?

Evlilikte sadakat ve güvenin önemi nedir? Evliliği ayakta tutan, sağlam temeller üzerine oturtan olgular, sadakat ve güvendir. Bu yüzden aile için sadakat ve güvenin önemi büyüktür. Güvende olmak insanı mutlu ve güçlü hissettirir. Bu yüzden evlenmeden önce çiftlerin birbirlerini bu konuda iyi tanımaları gerekir.

Bir dediği bir dediğini tutmayan, sürekli yalan söyleyen insanlar hiçbir zaman güven vermezler. Güven; ancak tutarlı, sorumluluk sahibi, saygılı kişilerin hissettirebileceği bir duygudur. Evlilik öncesi bu hisleri vermek belki evlilikten sonrası için daha kolay gelebilir. Fakat burada önemli olan sırf ilgi çekebilmek için söylediğiniz yalanlar değil sonunun kötü sonuçlanabileceğini bilseniz bile dürüst olmaktır.

Evlilikte sadakat ve güvenin önemi nedir?
Evlilikte sadakat ve güvenin önemi nedir?

Evlilik öncesi ve sonrasında verdiğiniz ve vereceğiniz sözlere dikkat edin. Yapamayacağınız vaatlerde bulunmak sizi kötü duruma düşürebileceği gibi evliliğinizin de çatırdamasına yol açabilir. Sizin önemsiz saydığınız konular eşiniz için önem teşkil edebilir. Ne olursa olsun her konuyu önce eşinizle paylaşmalısınız. Bir ömrü paylaşacağınız kişiyle tüm konuları konuşmak zor olmasa gerek. Karşılıklı güven duygusu ile beslenen ilişkilerde, sevgi ve saygı da artar. Hatta güven ve sadakat duygusu, sevgiden de önce gelir. Görüldüğü üzere, evlilikte sadakat ve güvenin önemi büyüktür. Eğer eşler birbirine güven ve sadakat ile bağlı değilse sevgileri de zamanla azalmaya eğilim gösterecektir. Sevgi ve aşk öncelikli olmakla birlikte bu duyguların sadakat ile özdeşmesi, takviye edilmesi gerekir.

Sadakatin eş anlamlısı eşinize duyduğunuz bağlılıktır. Bazı insanlar sadakat duygusundan ödün vermeye başladıktan sonra ” bir kereden bir şey olmaz, yaptığım şey kötü bir şey değil, bir kez daha sevmenin nesi anlaşılmıyor” tarzında cümlelerle olayları normal hale getirmeye çalışırlar. Ve bu duygu zamanla sonu gelmeyecek hislere kapılmaya, yapılan yanlışların görmezden gelinmesine yol açar. Eşinize sürekli yalanlar söylemeye başlarsınız. Kendinizi içinden çıkılamayacak durumlara sürüklemiş olursunuz. Bu durumda öncelikli olarak kendinizi kandırdığınızı unutmayın. Çünkü sadakatsizlik duygusu sizin kendinize de saygı duymadığınızın bir göstergesidir.

İhanet, eşinize yapabileceğiniz en büyük hatalardan biridir. Sırf duygu ve düşünceleriniz arasında dengesizlik yaşıyorsunuz diye belki de bağlılık yemini ettiğiniz kişiyi sonsuza dek kaybedeceksiniz. Buna değer mi? Belki de bu kişi çocuklarınızın annesi ya da babası bu durumu hak ediyor mu sizce? Yaptığınız hata eninde sonunda ortaya çıkacak, kendinizde çocuklarınızın yüzüne bakabilecek cesareti buluyor musunuz? Bu sorularla sizi baş başa bırakıyorum.

Uzmanlar, sadakatsizliğin sebebinin; karşılanmayan ihtiyaçlar, kişilik bozuklukları, çocukluk çağı travmaları, egoyu tatmin etme, bağlılık eksikliği, sorunları konuşmama yani iletişim eksikliği ve intikam duygusundan kaynaklanabileceğini vurguluyor. Açıkçası sebebi her ne olursa olsun eşinizi aldatmanızın hiçbir haklı gerekçesi olamaz. İlişkide sevgi ve saygı yitirilmişse eğer eşinizi aldatmak yerine o ilişkiyi sonlandırmanız daha doğru bir karar olacaktır. İstisnalar da olsa yaşanılan sadakatsizlik sonrası evlilikler devam edebilir. Hatta bu evlilik eskisinden daha da iyi bir hale gelebilir. Burada önemli olan durumu iyi analiz etmenizdir. Çünkü güven zor kazanılır ama kolay kaybedilir. Ve kaybedilen güveni tekrar kazanmak eskisinden daha çok zaman alabilir.

Her iki taraf için de sadakatsizliği aşmak, olayın nedenlerine ve her iki insanın kişiliğinin bu olayı ne denli tolere edebileceğine göre değişir. Çoğu evlilik ihanet sonrası biter. Ama eğer devam etme kararı alındıysa her iki eşin de, gerçekten anlaşılmak ve ilerlemek için birbirini dinlemesi çok önemlidir. Eşinizin kararlarının, düşüncelerinin ve duygularının, sizinkiyle aynı olduğunu düşünmeniz büyük hata olacaktır. Bu bağlamda devreye giren tek faktör affetme kapasitesidir. Tabii ki affetme derecesi de herkese göre değişkenlik gösterir.

Sözlerimi bitirirken son olarak, aldatmanın, “başka bir benlik arayışı” olduğunu unutmamanız gerektiğini söyleyebilirim. Kişilik karmaşası yaşamanıza hiç gerek yok. Üstelik ömür boyu sevebileceğinizi düşündüğünüz kişiyi yine siz tercih ettiniz. Evliliğiniz içinde güven ve sadakatinizin eksiksiz olarak devam etmesi, güzel bir ömrün de reçetesidir. Mutlu bir yuva, içerisinde yaşayan mutlu insanlar demektir.

Mutlu günler dilerim.

https://bebegimizoldu.com/

 

Related Posts

One thought on “EVLİLİKTE SADAKAT VE GÜVENİN ÖNEMİ NEDİR?

  1. Ne kadar güzel ve şiirsel bir anlatımınız var. Okurken sürüklenip gittim. Böyle yazılara çok ihtiyacımız var,okurken farkındalık yaratan. Devamı gelsin lütfeeen. 🤍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.