EVLİLİKTE UYUM NASIL SAĞLANIR?

EVLİLİKTE UYUM NASIL SAĞLANIR?

Evlilikte uyum nasıl sağlanır? Bu soru evlenmeden önce aklımızı kurcalayan, cevabını ise yaşayarak öğreneceğimiz bir tecrübe meselesi aslında.

Yıllarca ya da aylarca beklediniz, sonunda o beklediğiniz büyülü gün geldi çattı. Sevgili iken her şey çok ama çok güzeldi. Evlenince de öyle olacağını düşündüğünüz hayallerle dolup taştı kalbiniz. Her gün güzel sözler söyleyen, sizin için yanıp tutuşan sevgiliniz artık eşiniz olacak. Birbirinize ömür boyu tutacağınız sözler verdiniz. Birlikte yaşayacağınız yuvanızı kendi zevkinize göre hazırladınız. Davetiyeler, süsler, organizasyonlar her şey tastamam. O gün için düşündüğünüz her şey olup bitti.

Peki düğünden sonra…

Önemli kısım yani beraber yaşanacak olan ömrün başlangıcı işte asıl burada başlıyor. İlk üç ay cicim ayları geçiyor. Kızdığınız yada kırıldığınız bazı şeyleri görmezden geliyor ve tolere ediyorsunuz. Böyle böyle zaman geçiyor. Ve önceden kızmadığınız şeylere kızar oluyorsunuz. Tahammülsüzlükler, kavgalar, anlaşamamalar derken bir bakıyorsunuz evlilikten beklentiniz böyle değildi.

İşte asıl mesele şimdi başlıyor.

-Yoksa anlaşamıyor muyuz?

Hayır tabi ki. Sadece uyum göstermekte biraz zorlanıyorsunuz. Aslında bunun cevabı çok basit. Kartları açık oynamadınız. O eskilerin ” sevgiden gözleri hiçbir şey görmüyor “ dediği kısım var ya işte tam da o durumla yüz yüze kalıyorsunuz. Hele birde başkalarının ilişkisiyle kendi ilişkinizi kıyaslamaya başladıysanız eyvah ki ne eyvah. Durmadan olumsuz düşüncelerle kendinizi yiyip bitiriyorsunuz. Zaman geçiyor her şey daha da kötü hale geliyor derken bir bakıyorsunuz sevginiz dahi azalmış.

– Peki böyle olmaması için ne yapabiliriz?

Yapacağımız şeyler çok net aslında. Henüz evlenmeden yaşadığımız ilişkinin ciddiye gidiyor olduğunu hepimiz anlarız zaten. Bunu anladıktan sonra ve birlikte bir karar verdikten sonra muhakkak her şeyi konuşmalısınız. Hangi olaylara ne tür tepki verdiğinizi yada vereceğinizi, nelerden vazgeçip nelere katlanabileceğinizi her şeyi ama her şeyi gözden geçirmelisiniz. Eşiniz olmasını istediğiniz kişinin hoşlanmadığınız huylarını onunla paylaşmalı eğer sizin için düşündükleri varsa onun da sizinle paylaşmasını dile getirmelisiniz. Birlikte ne tür faaliyetlerden hoşlanabileceğinizi ne gibi durumlardan hoşnut olmayacağınızı müstakbel eşinize anlatmalısınız. Çünkü evlilik sadece beraber bir evi paylaşmak değildir. Evlilik hayatı paylaşmak, o hayattan beraber tecrübeler kazanmak ve eğer yapılacaksa birlikte yapılan hatalardan da dönmek demektir.

Düşünsenize artık ömrünüzün kalanını yalnızca ikiniz geçireceksiniz. Eğer eşiniz her duygunuzu her tavrınızı bilmeyecekse bu nasıl bir ömür olur. İyi günde kötü günde derken bunu ezberlenmiş bir kelime olarak değil, gerçekten bu duruma sadık kalacak şekilde söylemelisiniz. Hayat bu ya başımıza ne geleceği bilinmez. Ama gelebilecek her durum için hazır olma durumudur evlilik. Sadece aynı yatağı paylaşmak değil aynı duyguları, aynı hüzünleri, aynı sevinçleri paylaşmaktır. Evet, evlenmeden önce çok iyi anlaşıyor olabilirsiniz. Fakat mesele bu uyumu ileriye götürebilmektir

Yani beraber olmadığınız zamanlarda acaba karnı tok mu, üşüdü mü, iyi mi diyebilmektir.

Evlilik çoluk çocuk sahibi olup yine ezberlenmiş bir hayata adım atmakta değildir. İkinizin hazır olduğu, bir çocuğun sorumluluğunu alabileceğiniz en doğru zamanda alacağınız kararla gerçekleştirilmelidir.

Hepimiz birbirimizden farklıyız ama bir o kadar da aynıyız. Her olaya, her duruma aynı tepkileri veremeyiz. Ama tanıdıkça birbirimizin hislerine, duygularına sahip çıkarak, yan yana durarak her şeyin üstesinden gelebiliriz. Yeter ki aynı takım çalışması ruhuyla omuz omuza mücadele etmeyi bilelim.

Bu bilinci kazandıktan sonra her şeyin çok güzel olacağına eminim. Mutluluk parayla satın alınabilecek bir şey değildir. Kişi değer gördükçe değerlenir, değer verdikçe saygınlık kazanır.

Hepinize ömür boyu mutluluklar dilerim. 🙂

https://bebegimizoldu.com/

 

Related Posts

2 thoughts on “EVLİLİKTE UYUM NASIL SAĞLANIR?

  1. Yazınızı okudum gerçekten çok beğendim bende yakında evlenicem benim için öğüt verici bir yazı oldu çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.