GEBE KONTROLLERİ

GEBE KONTROLLERİ 

Gebe kontrolleri ,  gebeliğin başından doğum sonrasına kadar olan dönemde  anne ve bebeğin sağlık durumunun doktor tarafından değerlendirilmesi gereken, gebe kontrollerini oluşturmak, anne-babayı bilgilendirmek, gebelikte  ortaya çıkabilecek sorunları öngörerek önlemek veya tespit edilen sorunları tedavi etmek amacıyla yapılan kontrollerdir. 

Doğum çantanız hazır mı ? DOĞUM ÇANTASI NASIL HAZIRLANIR?  kesinlikle  yazımızı  okumalısınız.  https://bebegimizoldu.com/dogum-cantasi-nasil-hazirlanir/ 

gebe kontrolleri

GEBE KONTROLLERİ
GEBE KONTROLLERİ

Siz hamile olduğunuzu öğrendiğinizde en erken 4 haftalık olmuş olur. Çünkü yumurtlama gününü net bilemeyeceğimiz için son adet olduğunuz tarihten hesaplanır. Doktor kontrolüne gittiğinizde size sorulan ilk soru son adet tarihiniz olur.  

gebe kontrolleri

 • 6. Hafta  Doktor muayenesinde kanda gebelik testi ve gebelik kesesi görülmesi

Gebelik kesesi bazen hemen görülmez geç yumurtlama durumu olabilmektedir. Bu durumlarda doktorunuz kontrole çağırır bu kontrolde kanda gebelik testine bakar. Kanın artışını kontrol edip, ultrason da gebelik kesesine bakmaktadır.

Eğer gebelik kesesi ultrason da görülmezse doktorunuz size vajinal prop kullanarak yapılacak olan vajinal ultrason muayenesini önermektedir. Çünkü vajinal prop rahim içini daha ayrıntılı görmeyi sağlar. Bu muayene ağrılı değildir ve bebeğe zarar vermez. Dış gebelik durumu var mı ? öğrenmek için rahim içinde gebelik kesesini görmek önemlidir. Kesinlikle ihmal edilmemelidir. Dış gebelik nedir ? Dış gebelik nasıl anlaşılmaktadır ? hakkında ayrıntılı bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz. https://bebegimizoldu.com/dis-gebelik-nedir-nasil-anlasilir/ 

Eğer geç yumurtlama yoksa gebelik kesesi içinde bebeğin kalp atışını da bu haftada duyabilmektedir.

 •  11-13 hafta ikili tarama testi

İkili tarama testi  kolunuzdan kan alımı ve doktorunuzun  ultrason da ölçüm yapacağı önemli bir tarama testidir. Bu teste halk arasında ense kalınlığı testi de denmektedir.  Bu test neden önemlidir ? İkili tarama testi  Kromozomal anomaliler hakkında tarama sağlayan testtir.  İkili tarama testi temelde bir tarama testi olduğundan, bu testin sonuçları herhangi bir hastalık açısından kesin tanı niteliği taşımaz. 

 • 16-20 hafta dörtlü tarama testi

Dörtlü tarama testi de yine aynı ikili  tarama testi gibi kan ve ultrason da doktorunuzun bebeğin bazı bölgelerini ölçüleceği kromozomal hastalıklar ve spina bifida açısından riski hesaplama amaçlı yapılan gerekli bir testtir.  ( Gebelikte yapılan bu testler kesin bir tanı testi değildir olasılık vermek için gerekli bir testtir. )

GEBE KONTROLLERİ
GEBE KONTROLLERİ
 • 20-24 Ayrıntılı ultrason ( 4 boyutlu detaylı ultrason)

Ayrıntılı ultrason muayenesini diğer muayenelerde ayıran özellik bebeğinizi ayrıntılı bir şekilde görebilmenizdir.  Yani ultrason muayenelerinden farklı olarak yüksek görüntü kalitesiyle ve bebeğin tüm organlarının incelendiği bir muayenedir.

 •  24-28 Şeker yüklemesi

Şeker yükleme testi gebelikte meydana gelen şeker hastalığını tespit etmek amacıyla yapılan testtir. 50 gram ve 75 gram şeker ile uygulanan iki çeşidi vardır. Aç karınla şeker içeren sıvı içirilmesi sonrası belirli saatlerde kan alınarak ölçüm yapılmaktadır. Uygun tedavi yöntemleriyle şeker hastası bir anne adayı da sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşayabilir ve normal bir doğum süreci gerçekleştirebilir. Bu sebeple de erken tanı önemlidir. Şeker yükleme testi de uluslararası kabul görmüş bir test olup erken tanı için en önemli yoldur. Gebelikte şeker yükleme testi hakkında ayrıntılı bilgi için linki tıklayabilirsiniz. https://bebegimizoldu.com/seker-yukleme-testi-nedir/

 • 28 Hafta kan uyuşmazlık testi

Anne adayı Rh- iken baba Rh+ olduğu durumda kan uyuşmazlığından bahsedebiliriz. Kolunuzdan kan alınan basit bir testidir. Gebelikte kan uyuşmazlığı hakkında ayrıntılı bilgi için linki tıklayabilirsiniz. https://bebegimizoldu.com/gebelikte-kan-uyusmazligi/ 

Nst nedir ? Fetal kalp atım hızı kontrolü olarak da bilinen bir Non Stress Test yani NST, bebeğin sağlığını kontrol etmek için kullanılan cihazdır. Bazı durumlarda nst kontrolüne 32. haftada başlanabilmektedir. Bunu doktorunuz sizin ve bebeğin durumuna göre belirler. 

38. haftadan sonra doğum beklenmektedir . Doğum gerçekleşirse buna vaktinde doğum denmektedir. 38-39-40-41  haftalar da doğum için normal haftadır. Doktorunuz  muayenenizi, tetkiklerinizi, varsa rahatsızlığınızı ek olarak bebeğin durumunu bildiği için doğum şeklinde de doktorunuza güvenmelisiniz. 

 • 37. haftada çatı muayenesi

Çatı muayenesi ilk olarak gebeliğin son haftalarında doktor tarafından değerlendirilmektedir. (37 haftadan sonra)  Çünkü rahim ağzının kaç cm açıldığını, rahim ağzının kalınlığının ne kadar olduğunu, bebeğin pozisyonuna ve bebeğin başının pelvis kemiğinin  hangi kısmında olduğuna bakarlar. Önemli bir muayenedir. Çünkü doğumun nasıl ilerlediği hakkında veya ilerlemediği hakkında bilgiyi verir.Çatı muayenesi hakkında detaylı bilgi için linki tıklayabilirsiniz. https://bebegimizoldu.com/cati-muayenesi-nasil-yapilir/

 • 40. HAFTA

40. hafta dolduğunda bebeğiniz hala doğmadıysa gebe kontrolleri  doğum başlayana kadar 3 günde bir olacak şekilde yapılır. Amniyon sıvının  yeterli olup olmadığı, bebek kalp atışı kontrol edilir. Ancak gebenin ve bebeğin durumuna göre doktorunuz sizi daha sık da görmek isteyebilir.  

Sonuç olarak gebe kontrolleri yapılması gereken önemli kontrollerdir. Ayrıca gebe kontrollerine ek olarak

 • Düzenli  yürüyüş ve egzersiz
 • Tansiyon kontrolü
 • Kilo kontrolü sağlıklı bir gebelik için kesinlikle ihmal edilmemelidir. 

Related Posts

3 thoughts on “GEBE KONTROLLERİ

 1. Bende bir anne adayıyım ve haftalık kontrollerde çok heyecanlı oluyorum çok az kaldı bebeğime kavuşmaya. Teşekkürler bilgileriniz için tüm taramalarımı yaptırdım ben

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.