GEBELİK ŞEKERİ

Gebelik öncesi yeterli insülin salgılayabilen pankreas hücreleri, gebeliğin ilerlemesiyle yeterli insülini salgılayamaz hale gelebilir. Böylelikle daha önce diyabet belirtisi olmadığı halde gebelik sırasında kan şekeri yükselebilir.

Gebelik şekeri diğer adıyla gestasyonel diyabet, yalnızca gebelikte ve gebeliğin son dönemlerinde ortaya çıkan, gebelerin ortalama %5’ inde görülen önemli bir sağlık sorunudur. Gebeliğin özellikle 24. haftasından sonra oluşan hormonal değişiklikler veya aşırı kilo alımı gibi nedenlerle insülinin etkisi azalmakta ve insüline karşı bir direnç gelişmektedir.  Bu durum, pankreastan salınan insülinin yetersiz kalmasına bağlı olarak kan glikoz seviyesini gebelik döneminde yükseltebilir.

Gebelik diyabeti tedavi edilerek kontrol altına alınmadığında, annenin kanındaki şeker seviyesinin yükselmesine bağlı olarak bebeğin de kan şekerinde yükseklik meydana getirir ve bebekte fazla insülin salgılanmasına yol açar. Bu da bebeğin yağ dokusunu artırır. Artan yağ dokusu bebeklerin kilo alımını hızlandırır ve bu da doğum sırasında omuz takılması, doğum yırtığı gibi sorunlar ortaya çıkartabilir. Böylelikle normal doğum yapmanız riskli hale gelebileceğinden sezaryen ile doğum oranınız artmış olur. Ayrıca bebekte artan insülin salgısı doğum sonrası bebeğin kan şekerinin düşmesine yani diğer adıyla hipoglisemiye neden olabilir. Bu şekilde doğan bebeklerde doğum sonrası solunum sıkıntısına, sarılığa, kandaki alyuvar sayısının artmasına, kandaki kalsiyum değerinin düşüklüğüne rastlanabilir. Bu durumda mutlaka doğum sonrası bebeğin kan şekerine bakılmalı ve sonuca göre hareket edilmelidir.

Gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) tanısı nasıl konur?

Gebeliğin 24-28. haftasında yapılan; Oral Glukoz Tolerans Testi (OGTT) denilen şeker yükleme testi ile tanı konulabilir. Bu teste gebelerin 10-12 saatlik açlıkla gelmesi önerilir. Önce açken kan alınır. Sonra doktorunuzun tavsiye ettiği miktarda şekerli su içilip 1 saat bekleyip tekrar kan alınır. Yani kısacası şekerli suyu içtikten sonra geçen 1 saatte vücudunuzun bu şekeri tolere edip edemediğine bakılmış olur. Genellikle 50 gr şekerli suyla yapılmaktadır. Ancak şüpheli bir durum varsa örneğin kilo alımı normalden çok olan bir gebeyse ya da ailede şeker öyküsü varsa 75 gr ya da 100 gr olan şekerli suyla da yapılabilir. Bu durumlarda yani 75 yada 100 gr şekerli su içildiğinde; 1 saatin ardından 2 saat sonra tekrar kan alınır. Ayrıca 50 gr glukoz yüklemesi beklenenden epey yüksek çıktıysa daha net karar verebilmek için 100 gr olan test yapılabilmektedir. Hafif yükseklikler diyet ile kontrol altına alınabilmektedir. Bunun kararını elbette doktorunuz verecektir.

Gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) tanısı için yapılan şeker yükleme sakıncalı mıdır?

Gebelikte diyabet, teşhis edilmesi ve mutlaka doğru yolun izlenmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde hem anne hem de bebek için ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka tanı konulması ve tedavi edilmesi gerekir. Bu tanıyı koymak için de bu testin yapılması gerekir. Gebelikte yapılan şeker yüklemesi sırasında alınan şeker miktarı yaklaşık 2 dilim baklava ile eş değerdir. Gebelerin hemen hemen hepsi bu miktar kadar şekerden fazlasını günlük olarak zaten tüketmektedir. Şu anda 50-100 gr glikoz yüklemesinin anne ve bebeğe yaptığı olumsuz etkisiyle ilgili bir durum dünyanın hiçbir yayın organında ispatlanmamış veya iddia edilmemiştir. Ancak teşhis edilmediği zaman tedavi de edilemeyecek olan gestasyonel diyabetin hem anne hem de bebek üzerindeki ciddi etkilerinin olduğu bilinen bir gerçektir.

Gestasyonel diyabet tanısı alan gebelerin çoğunun tedavisi diyetle sağlanabilmektedir. Diyetle sonuç alınamayan gebelerin ise insülin kullanması gereklidir.

Sağlıklı günler 

Yazar: NEŞE BULUT

http://bebegimizoldu.com

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.