GEBELİKTE BEBEĞİNİ KAYBEDEN ANNELER

GEBELİKTE BEBEĞİNİ KAYBEDEN ANNELER

GEBELİKTE BEBEĞİNİ KAYBEDEN ANNELER

Gebelikte bebeğini kaybeden anneler . Şüphesiz hamilelik, bir kadının hayatındaki en önemli en anlamlı dönüm noktalarından biridir.

Küçük bir bebeğe can olmak, 9 ay karnında taşımak ve onun annesi olmaya hazırlanmak bir kadın için çok büyük önem taşır. Maalesef ki bu dönem çeşitli sebeplerden dolayı düşük veya tıbbi bir operasyon ile sonlanabilmektedir. Bu yüzden anne adayı derin bir üzüntü, büyük bir kayıp yaşar. Yaşanan kayıp, anne adayı için birçok duygu durumu bozukluklarına yol açabilmektedir. Hatta anne adayı bebeğin kaybını kendi hatası olarak tanımlayabilmektedir.

GEBELİKTE BEBEĞİNİ KAYBEDEN ANNELER
Gebelikte bebeğini kaybeden anneler

Gebelikte bebeğini kaybeden annelerin yaşayabileceği sorunlar;

Düşük yaşayan kadınlarda genellikle, depresyon, kaygı bozuklukları, panik atak, travma sonrası stres bozukluğu gibi problemler gözlemlenebilmektedir. Anne adayı, bir daha asla bebek sahibi olamayacağını düşünebilmektedir. Geçmişte yaşadığı kayıplar, sosyal hayatını da büyük ölçüde etkiler. Eşler arasında sorunların yaşanması da oluşabilecek durumlardandır. Burada önemli olan üzüntünün özgürce yaşanmasıdır. Anne adayı, elbette ki yasını tutacaktır. Ağlayıp, hüznünü dile getirecektir. Bu dönemde sadece yanında olmanız bile, ona güç verecektir. Çünkü acısını dindirebilecek kelimeler, cümleler yoktur onun için. O, an da kalmayı, zamanı geriye almayı ister. Bu kimsenin elinde değildir. Ama ona cesaret vermek, gelecek umutlarını çiçeklendirmek elinizdedir. Gideceğiniz farklı mekanlar, tatiller ona iyi gelebilir. Rutin olarak yaşadığı ortamdan uzaklaşmak, onu sorunlarından da uzaklaştırabilir. Bununla birlikte iyileşme sürecinde kişinin aile ve sosyal desteği, özellikle de eşinin desteği çok önemlidir. Zaten aynı süreç aynı üzüntü hali baba adayı içinde geçerlidir. Eşler bu süreci birbirlerini anlayarak, duygularını rahatça ifade ederek daha sağlıklı bir şekilde atlatabilirler.

Beklenen bu travma ve yas süreci uzun sürüyor ve anne adayını gereğinden çok etkiliyor, karakter yapısında değişikliklere sebebiyet veriyorsa, mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Sağlıklı günler dilerim.

Aşağıdaki linkten bir başka annelik duygusunu konu alan yazımıza ulaşabilirsiniz.

https://bebegimizoldu.com/yureginde-anne-duygusu-tasiyan-tum-kadinlara-ithafen/

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.