Gebelikte diş ağrısı

Hayatımızın her alanında dayanılmaz olan diş ağrıları, gebelik döneminde ilaç alınamaması nedeniyle daha da katlanılmaz hale gelebiliyor.

Gebelikle birlikte vücuttaki progesteron ve östrojen seviyelerinin artmasına bağlı olarak ağız mukozasında değişimler oluşur. Bu sayede de ağızda plaklar oluşmaya başlar. Bu plaklar diş çürümesine ve dolayısıyla diş ağrısına sebebiyet vermektedir.

Diş ağrısının şüphesiz en büyük sebebi çürüklerdir. Gerekli ağız bakımları yapılmadığında çürükler ile karşılaşılır. Bu durum hele de hamilelik döneminde olmuşsa içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Hamilelikte diş tedavisi yapılır mı?

Hamilelikte diş çektimi, dolgu gibi işlemler çok acil değilse doğum sonrasına ertelenir. Gelişen teknolojiler sayesinde diş eti ve diş çürüklerindeki problemler gebelik sırasında da yapılabilmektedir. Ancak hamilelik döneminin hassas bir dönem olması nedeniyle genellikle tercih edilmemektedir.

Planlı bir gebelik söz konusu ise gebelik öncesi tüm diş bakımının yapılması tavsiye edilir.

Gebelikte diş ağrısı için bitkisel öneriler;

• 1 çay bardağı elma sirkesi, 1 çay kaşığı kaya tuzu ve 1 çay kaşığı karbonatı karıştırıp ılık olacak şekilde ısıtın ve karışımı 2-3 dakika gargara yapın.

Diğer bir tarif ise;

• 2,5 su bardağı suyu kaynatın. Kapattığınız suyun içine 1 tutam kekik, 1 tutam nane, 10 adet karanfil ekleyip 1 diş de sarımsak doğrayıp karıştırın. Ilık hale gelince süzün ve gargara yapın.

Sağlıklı günler dilerim.

http://bebegimizoldu.com

Related Posts

2 thoughts on “GEBELİKTE DİŞ AĞRISI

  1. Biz de gebelikte çok uğraşmıştık diş ağrısı ile. Çok güzel ve önerilerle dolu bir yazı olmuş ellerinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.