HAMİLELİK DÖNEMİNDE EMZİRME

Hamilelik döneminde emzirme konusu birçok annenin en çok merak ettiği konulardan biridir. Emzirme döneminde hamile kalan anneler ikileme düşerek ne yapacağına karar veremeyebilir. Emzirirken hamile kaldım. Acaba emzirmeyi hemen kesmeli miyim? Sütüm bebeğime zarar verir mi? Emzirmeye devam edersem karnımdaki bebeğimin gelişimi durur mu? Emzirirken hamile kalınabilir mi? Bu sorularınızı duyar gibiyim. Tüm bu soruların cevabı yazımızın devamında…

Halk arasında emziren annelerin hamile kalmayacağı, sütün koruduğu söylenir. Bu son derece yanlış bir düşüncedir. Emzirmek bir doğum kontrol yöntemi değildir ve bu uzmanlar tarafınca da kanıtlanmıştır. Yani emzirirken de gebelik oluşması mümkündür.

Bebeği sütten kesilmeden hamile kalmış olan anne adaylarının, hem karnındaki bebeğin gelişimi için hem de ilk çocuğunu emzirdiği için kafasında karışıklıklar yaşayabilir. Hamileyken emzirmek karnımdaki bebeğimin gelişimini engeller mi? Hamileyken emzirmek düşüğe neden olur mu? Ya da hamilelikte emzirilen bebek anne sütünden zehirlenir mi? gibi sorular anne adaylarının kafasını karıştırmaktadır.

Uzmanlar bebeklerin 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmesini önermektedir. Bu nedenden dolayı bebeğiniz 2 yaşına gelmeden hamile kaldıysanız, emzirmeyi bırakmanız ilk bebeğiniz açısından sağlıklı olmayacaktır. Emzirmeye devam etmelisiniz.
Ancak artık dikkat etmeniz gereken şeyler var. Siz artık hamile bir annesiniz ve hamile bir anne olarak vücudunuz artık sadece sizin ihtiyaçlarınızı karşılamak için uğraşmıyor. Vücudunuz hem size, hem karnınızdaki bebeğinize hem de emzirmekte olduğunuz yavrunuza yetişmeye çalışıyor. Yani tek bir beden 3 farklı canlının ihtiyaçlarını karşılamak için artık normalden çok daha fazla çalışıyor.
Düşündüğümüzde hamilelik ya da emzirme dönemleri tek başlarına fazlasıyla enerji gerektiren süreçlerdir. Bu yüzden de bu durumdaki hamile annelerin kesinlikle yedikleri yemeklerin kalitesine, besin değerlerine ve düzenine fazlasıyla dikkat etmesi gerekmektedir. Bunun yanında düzenli emzirmek ve hamilelik tek başına bile vücudunuzun suya olan ihtiyacını hiç olmadığı kadar arttıran olaylarken, ikisinin bir arada olması bu ihtiyacı daha da artıracaktır. Yani anlayacağınız kendinizi ayakta tutabilmek ve bebeklerinizi sağlıklı bir şekilde yetiştirebilmek için düzenli beslenmeniz ve bolca su tüketmeniz şarttır. Yapılan uluslararası çalışmalar, emzirmenin düşüklere neden olmadığını ya da doğacak bebeğin kilosu üzerinde belirleyici bir faktör oluşturmadığını kanıtlamıştır. Bu nedenle endişelerinizi kenara bırakabilirsiniz. Ancak önemli başka bir ayrıntı daha var. Hamile bir anne vücudu, öncelikli olarak rahimde büyüyen bebeğin yaşamını destekler. Yani varolan beslenme düzeninizle iki bebeğe yetmeniz zor. Bu şekilde devam ederseniz sütünüzün besin değeri azalacaktır. Ancak beslenme düzeninize ekstra dikkat ederek, kendinize yoracak aktivitelerden kaçınarak, iki bebeğinize ve kendinize yetmeniz mümkündür.

Bütün bunlar tabiki düzenli doktor kontrolleri ile gerçekleştirilmelidir. Çünkü üzerinizdeki sorumluluğun ağırlığını bir profesyonel yardımıyla taşımanız daha sağlıklı olacaktır. Kısacası anne ya da karnınızdaki bebeğin sağlığında anormal bir durum yoksa, bebeğimizi emzirirken hamile kalmanız doğacak olan bebeğinizin hayatını riske atmaz ya da emzirdiğiniz bebeğinizi zehirlemez. Bu konuda içiniz rahat olsun. Tabiki herkesin durumu aynı olmayabilir. Bu yüzden size en uygun olanı ve yapmanız gerekenler konusundaki nihai kararı doktorunuz verecektir.

Sağlıkla kalın 🤗

Related Posts

2 thoughts on “HAMİLELİK DÖNEMİNDE EMZİRME

  1. Çok güzel yazı olmuş anlaşılır ve net olmuş. sözü uzatmadan okuyanı yormadan çok teşekkürler

  2. Şu sıralar yeni annelerin en çok kafasını kurcalayan olaya değinmişsiniz. Çok bilgilendirici olmuş teşekkürler 👏🏼

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.