HAMİLELİK DÖNEMİNDE PSİKOLOJİ

HAMİLELİK DÖNEMİNDE PSİKOLOJİ

Hamilelik döneminde psikoloji. Her zaman derim, annelik demek eşittir kaygı demektir. Sanki hamilelik süreci ile birlikte tanımlanan paket program gibi.

Ama ne olursa olsun, bu süreçte yaşanan kaygıların bile ayrı bir tatlılığı, ayrı bir güzelliği var. Çünkü düşünsenize, artık bedeninizde sizinle birlikte yaşayan, ona can, kan olduğunuz ve gelmesini dört gözle beklediğiniz yavrunuz var. Elbette ki psikolojiniz anne olmadan önceki ruh halinizle aynı olmayacak. Yaşadığınız tüm duygular, endişeler, mutlulukla birlikte gelen anlık hüzün halleri hepsi ama hepsi çok normal.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE PSİKOLOJİ
Hamilelik döneminde psikoloji

İyi bir anne olacak mıyım, hatalarım olacak mı, bebeğimi hakediyor muyum gibi soruların aklınızda dolaştığını biliyorum. Öncelikle sakin olun. Kimse hiçbir rolü dört dörtlük yerine getiremez. Evet, bazen hatalar yapacaksınız. Bazen gereksiz endişelerle kendinizi boş yere üzeceksiniz. Ama değişmeyen tek bir gerçek olacak. O da bebeğinize en iyi bakan, onu en iyi anlayan, onun için en doğru kişi siz olacaksınız. Çünkü siz onun annesisiniz. Ona sizden yakın başka kim olabilir ki? Mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Olması gerektiği gibi olamayabilirsiniz. Olduğunuz gibi olmaya çalışın, yeter. Bu hayattaki en önemli duygu ayrıca bir bebeğin öğrendiği ilk duygulardan biri sevgidir. Ona vereceğiniz karşılıksız sevgi, bebeğinizin ihtiyacı olan tek şey. Sizdeki en güçlü duygu bebeğinize duyduğunuz sevgi olduğu için çözülemeyecek hiçbir problem yok. Her şey yoluna girer. Eksiğiyle, fazlasıyla, olmuşluğuyla, olmamışlığıyla bu bir hayat mücadelesi. Ve hayatta her şey mümkün.

Şimdi gözlerinizi kapatın, derin bir nefes alın ve deyin ki; ben bu tatlı bebeğin güzeller güzeli annesiyim. Ona bu hayatta bakabilecek en donanımlı, en iyi kişi benim. Ömrümün sonuna kadar da onun annesi olmaya devam edeceğim. Her anında onun yanında olacağım. Düştüğünde elinden tutan, kalktığında da cesaret veren kişi ben olacağım. Günü geldiğinde kanatlanıp özgürce uçmak istediğinde ona imkanlar tanıyacağım. Ve onu daima seveceğim.

Bebeğinizle birlikte yaşayacağınız mutlu ve huzurlu yıllar dilerim. Sevgiyle kalın.

https://bebegimizoldu.com/beklenmeyen-hamilelik-psikolojisi/

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.