HAMİLELİK ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

Hamilelik öncesi dönem, annelik için hazırlandığınız en önemli dönem. “Hasta olmadan doktora gidilmez” anlayışına son vermek bu konuda çok önemli.

Biz kadınlar hamilelik öncesi psikolojimizi hazırlarken, fiziksel olarak da sağlığımıza önem vermeliyiz. Bunun için bir Kadın Doğum Uzmanına danışıp, kendimize uygun bir program seçmeliyiz. Öncelikle rahim, yumurtalık ultrasonografisi çektirmemiz şart. Ardından kan, idrar tahlili ve vajinal kültür vermeliyiz. Ayrıca smear testi olmamızda şart.

Bebeğin beyin gelişimi için folik Asit kullanımı çok çok önemli. Tüm tetkiklerin hamilelikten önce yapılması daha yararlı olacak. Yapılacak kan testlerinde Rubella, Hepatit-B, Toxoplasma ve Su Çiceği gibi aşıyla korunabilen hastalıklara bağışıklığınızın olup olmadığına baktırabilirsiniz. Hamilelik süresince önemli noktalardan biridir, bu. Eğer bağışıklığınız yoksa doktorunuz size ona göre bir plan yapacaktır. Gebelik öncesi diş ve diş eti sorunlarınız varsa bunu çözmeniz de çok iyi olacaktır. Tabii tüm bu tetkikleri; güvendiğiniz, kendinize uygun hissettiğiniz bir hekimle gerçekleştirmeniz sizi olumlu yönde etkileyecektir. Çünkü hamilelik süreci, uzun bir süreç. Takdir edersiniz ki kendinizi iyi anlatamadığınız ve anlaşamadığınız bir hekimle bu yola çıkmanız sizi kötü etkileyebilir.

Şu anda planlı bir gebelikten bahsediyor olabiliriz fakat eğer gebelik aniden gelişmiş ise mutlaka psikolojik bir danışma almanız da lehinize olacaktır. Planlı, programlı gebelik süreci sizi, bebeğinizle geçireceğiniz süreç için önceden hazırlayacağından diğer gebelere göre bir sıfır önde başlatacaktır. Birde bazı genetik rahatsızlık var tabii. Bunun için de doktorunuz sizden gerekli başka tetkikler isteyebilir. Kendinizi hekiminize anlatmaktan, çekinmeyin. Hepsinin yanı sıra doktorunuzun önerdiği beslenme şekli de bu dönemde faydanıza olacaktır. Gerekli gıda ve vitamin takviyeleri almanızı isteyebilir. Aslında bahsetmek istemem bile ama tüm kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz. Artık anneliğe hazırlanıyorsunuz. Şöyle düşünün ne olursa olsun çocuğunuzun sağlığını sırf bazı alışkanlıklar yüzünden riske atmak ister misiniz? Tabii ki de HAYIR dediğinizi duyar gibiyim. Öyleyse bu konuda da iyi düşünün derim. Gebeliğe karar verdiğiniz zamanlarda yaşınızın da önemi büyük. 18 yaş altı ve 35 yaş üstü gebeliklere riskli gebelik tanısı konulabilir. Bu yüzden bu yaş aralıklarını iyi değerlendirmelisiniz. Kilonuz da en önemli konulardan biri. Unutmayın ki önemli olan sizin kilo almanız değil, bebeğin gelişmesi. Nedense toplumumuzda ”Ne kadar çok yersen, çocuğun o kadar kilolu olur” düşüncesi sadece şehir efsanesinden ibaret.

Hipertansiyon, guatr ve kalp rahatsızlıkları, Diabetes Mellitus veya epilepsi gibi sistemik hastalıklarınız var ise ilgili doktorlarla görüşüp gebelik döneminizdeki riskleri ekarte edebilirsiniz. Bu bağlamda mutlaka hastanelerin “Endokrin” bölümüne de görünmenizde fayda var. Aşırı kafein tüketiminiz varsa, bunu da en aza indirin. Yapılan araştırmalara göre kafeinin yumurtalık kalitesini azalttığı yönde bilgiler var.

Moral ve motivasyonunuz da her zaman yüksek olmalı.

Sağlıklı günler.

 

 

4 thoughts on “HAMİLELİK ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

 1. Hey Admin, It’s me Mahmud Ghazni from Bangladesh. Recently your website caught my attention while searching for similar domain names. After entering the website, it seems that your website is brand new. Also I noticed that your website does not have proper On-Page SEO setup yet. In fact, the SEO issue is the most important issue for every website. Because if you don’t do proper SEO, no matter how beautiful and attractive the website is, visitors will not come to it. And without visitors, the website has no value. So I thought I should try to contact you by leaving a comment on your website. Because as a Freelancer, I provide SEO and Web Design Services to my clients. I can set up On-page SEO for your website at cheap price. My On-Page SEO set up service price starts at just $40 (USD). I can also provide off-page SEO services too. You can contact me by Email or Whatsapp if you want to know more details or call a meeting with me.
  .
  Best Regards,
  Mahmud Ghazni
  WhatsApp: +8801322311024
  Email: mahmud.ghazni@yahoo.com

 2. Hello, my name’s Eric and I just ran across your website at bebegimizoldu.com…

  I found it after a quick search, so your SEO’s working out…

  Content looks pretty good…

  One thing’s missing though…

  A QUICK, EASY way to connect with you NOW.

  Because studies show that a web lead like me will only hang out a few seconds – 7 out of 10 disappear almost instantly, Surf Surf Surf… then gone forever.

  I have the solution:

  Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to TALK with them – literally while they’re still on the web looking at your site.

  CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works and even give it a try… it could be huge for your business.

  Plus, now that you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation pronto… which is so powerful, because connecting with someone within the first 5 minutes is 100 times more effective than waiting 30 minutes or more later.

  The new text messaging feature lets you follow up regularly with new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

  Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable.

  CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business, potentially converting up to 100X more eyeballs into leads today!

  Eric
  PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=bebegimizoldu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.