Hamilelikte balık tüketimi

Önemli bir besin ve protein kaynağı olan balığı herkesin tüketmesi gerekirken hamilelikte bu durum biraz daha farklıdır. Çünkü yapılan araştırmalara göre cıva içeren balıkları tüketen hamilelerde bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişimini olumsuz yönde etkilenmektedir.

Balık omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, protein ve D vitamini açısından oldukça zengin olan bir besin kaynağıdır. Hamilelikte bebeğin gelişimine büyük katkı sağlamaktadır. Özellikle bebeğin göz ve beyin gelişimi açısından önemi çok büyüktür. Hamilelik sırasında beslenmenizde mutlaka yer vermeniz gereken hayvansal protein kaynağı olan bir besindir. Ancak bazı balıklar içerisinde barındırdıkları cıva sebebiyle gebelikte hem anne için hem de bebek için risk taşımaktadır.

Denizde yaşayan tüm balıklar bir miktar cıva içerebilir. Fakat en fazla cıva içerenler derin su balıkları ve küçük balıklar ile beslenen büyük balıklardır. Tabi bir de balığın hangi denizden avlandığı da oldukça önemlidir.

Hamilelikte yenilebilecek balıklar;

Hamsi, sardalya, istavrit, palamut, uskumru, somon, barbun, tekir, mezgit gibi yüzey balıkları ve tatlı su balıkları hamilelikte ve çocuklarda tercih edilebilecek balıklardır. Hepsinde az da olsa cıva vardır ama diğer dip balıkları kadar ağır metal içermezler. Yine de hepsinin en küçük boyları tercih edilmelidir. En nihayetinde bir balık denizde ne kadar az zaman geçirdiyse cıva oranı da o kadar az olacaktır.

Hamilelikte yenilmesi tavsiye edilmeyen balıklar;

Kılıç balığı, köpek balığı, ton balığı, iri uskumru, midye, istiridye gibi derin su balıkları hamilelikte kesinlikle tavsiye edilmeyen balıklardır. Ton balıkları cinsine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Not: Çupra , levrek gibi orta büyüklükteki balıklar avlandıkları bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Güvenli olduğundan emin değilseniz en azından hamilelik döneminde tüketmemenizi öneririm.

Kılıç balığı ve köpek balığını hamilelik dışında normalde de tüketmemekte fazda var. Çünkü yüksek derecede ağır metal ve cıva barındırmaktadır.

En nihayetinde sonuç olarak yenilebilir diye saydığım tüm balıklar hamilelik süresince yenilebilmekle beraber yine de her ihtimale karşı en küçük balıkları (hamsi gibi) tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Ufak çocuklar için de aynı şeyler geçerlidir. Hem anne karnında hem de büyütürken çocuklarımızın sağlığı için her şeyi yapan siz değerli anneler ve anne adayları sağlıklı günler..

https://bebegimizoldu.com/

Related Posts

2 thoughts on “HAMİLELİKTE BALIK TÜKETİMİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.